It is currently Sun May 19, 2024 1:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Mon Jan 21, 2013 4:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
@oceanG, eu folosesc exact acelasi tip de pietris (quartita) in toate bazinele mele(plantate sau semiplantate), este foarte frumos si placut ochiului dar problema apare tocmai aici, granulatia mult prea mica face ca in adancime sa nu se oxigeneze(spre deloc), iar dupa o perioada mai mare de timp in care nu se va sifona in adancime se vor creea tot felul de gaze si o "pelicula" neagra(ce miroase a petrol), nu le stiu sau cunosc natura chimica dar stiu din fapte reale (cazul unui coleg acvarist din Onesti @mihai2002) ca in urma unei curatenii mai serioase in bazin dupa o perioda destul de mare de cand nu a sifonat in adancime, a doua zi au murit toti pestii, odata cu eliberarea in apa a acelor gaze... acea "pelicula" am gasit-o si eu dupa ce am renuntat la ciclide in substratul nesifonat in adancime timp de ~6luni...momentan folosesc acest tip de pietris doar impreuna cu filtre de substrat si sifonare mai serioasa in profunzime odata la 2 saptamani, acum nu mai detectez acea "materie" neagra...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Mon Jan 21, 2013 7:05 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
In Hornbach am luat sac de 25kg la 35lei. In legatura cu sifonarea , eu practic sifonam doar deasupra nisipului , deoarece mizeria nu intra in el fiind destul de fin .Iar cu gazele , intradevar se formeaza pungi de sulf (sau ceva de genul) si sunt toxice , dar doar daca substratul este gros si nu aveti pesti care sa-l scormoneasca.Eu personal am avut strat de max 4cm , iar cory si geo il scormoneau permanent . Si inca o chestie : plantele nu cresc bine in nisip deoarece li se sufoca radacinile , eventual puneti pietris in partea din spate unde plantati si plaja de nisip in fata , sau puneti plantele in poturi ascunse dupa cioate ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Mon Jan 21, 2013 7:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Mustang probabil hranirea excesiva , sistemul care nu e bine echilibrat,curenti slabi (am mai mentionat, pe langa curentul produs de filtrul extern mai am o pompa de 2500l/h care bate cam la 10 cm sub suprafata apei curentul e deviat de radacini mari, plante , ideea e ca misca apa,in general bazinele cu discusi mai mult baltesc) pot fi multe cauze,credeti-ma la marine sistemul e folosit cu succes, bine la o alta scara. Taz mentionam ca substratul gros nu trebuie deranjat prietenul tau si-a intoxicat bazinul cu hidrogen sulfurat; intradevar pestii sau nevertebratele care il scurma (dar si ei o fac doar in stratul superficial) ajuta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Wed Jan 23, 2013 10:32 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Taz wrote:
In Hornbach am luat sac de 25kg la 35lei. In legatura cu sifonarea , eu practic sifonam doar deasupra nisipului , deoarece mizeria nu intra in el fiind destul de fin .Iar cu gazele , intradevar se formeaza pungi de sulf (sau ceva de genul) si sunt toxice , dar doar daca substratul este gros si nu aveti pesti care sa-l scormoneasca.Eu personal am avut strat de max 4cm , iar cory si geo il scormoneau permanent . Si inca o chestie : plantele nu cresc bine in nisip deoarece li se sufoca radacinile , eventual puneti pietris in partea din spate unde plantati si plaja de nisip in fata , sau puneti plantele in poturi ascunse dupa cioate ;)

Intervin si eu..geophagusii reuseau sa faca curatenie in nisip?Cum ar trebui sa il pun in strat gros sau ceva pana in 2-3 cm,cu geo in acvariu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Thu Jan 24, 2013 9:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
edyr daca ai geo pune-l la 2/3 cm e mai safe


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nisip de cuart (nisip cuartos)
PostPosted: Thu Jan 24, 2013 5:57 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Asa aveam si eu , 2-3-4 cm , depinde deoarece il tot mutau de colo-colo :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group