It is currently Sun May 19, 2024 1:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Author Message
 Post subject: Re: Aer din filtru extern
PostPosted: Wed May 15, 2013 4:26 am 
Offline

Joined: Fri Jan 25, 2013 6:26 am
Posts: 28
Location: Deva
Ceea ce este: apa a ramas cristal si de o saptamana am aplicat iluminare doar cu 50 w rosu si 10 w actinic/90 l net, 11 ore albastru+ rosu+ co2 si inca o jumatate de ora de rosu. Nu stiu ce o sa faca bba (experimentul e pt ea si-l mentin inca 2 sapt., apoi voi mai da si 20 w de 10000 k) dar nu mai conteaza. Plantele au o crestere ff buna, am si dat o doza de fertilizant cam pt 2 saptamani, frunzele noi sunt perfecte, iar algele de pe geam sunt doar o amintire. Sa intelegeti ritmul de crestere, Proserpinaca Palustris a crescut 4 cm in 2 zile, distanta nodala e buna in tot acvariu (am avut-o si mai mica). Cred ca am sa pun 100 w/ l rosu, si raman cu albastru 10 w/ l, chiar si plantele rosii, ce nu sunt rosii in adevaratul sens al spectrului, se bucura de rosu. Insa nu ma grabesc, si cand am venit cu albastru la greu am avut o dezvoltare ultraspectaculoasa ca apoi sa urmeze declinul.
Aerul din filtru e superenervant. Acum am golit aerul din filtru, am observat ca daca obturez cu degetul sorbul de mai multe ori, iese cam tot si am pus sorbul aproape de suprafata apei (fara cot), oricum mascat de plante nu tragea nimic. Daca nici asa nu vrea, voi reproduce conditiile cu uv. Voi trage un furtun ce sa coboare din retur pana la fundul filtrului urcand apoi cu un diametru mai mare.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group