It is currently Fri May 17, 2024 12:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: Reactorul Purigen - pentru limpezirea apei
PostPosted: Wed May 22, 2013 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Lucian.... se foloseste ORICE canistra externa! Daca ai fi citit atent postarea lui Bitanu... ai fi vazut ca se foloseste un "ByPass"... care regleaza debitul care iese din pompa si ajunge in acel "reactor" ... astfel ai posibilitatea sa lasi ce debit doresti tu sa treaca pe acolo, neafectand functionalitatea pompei sau filtrului extern.
Asta ar fi o metoda.... dar exista si altele.... Fiecare face dupa cum il duce capul si buzunarul. Si ma refer aici strict la achizitionarea unor pompe separate STRICT PTR ACEST LUCRU sau SI PENTRU reactor CO2... filtrare UV... si ce mai trebuie cu debit mic .........

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reactorul Purigen - pentru limpezirea apei
PostPosted: Wed May 22, 2013 10:42 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
De acord cu tine numai ca in cazul unui bypass nu toata apa trece mai intai prin reactor. Ma gandesc la o solutie in care nu mai am nevoie de prefiltrare. Urasc buretii pusi pe absorbtia canistrei si in general orice hardware se vede in bazin. Ar fi trebuit sa-mi fac un sump, nu am proiectat standul asa cum trebuia de la inceput lungimea de 120 cm fiind impartita in 4 compartimente a 24 cm latime. In 24 cm nu prea ai loc de sump....

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reactorul Purigen - pentru limpezirea apei
PostPosted: Wed May 22, 2013 10:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
;;) 24 x cat? ;) si mai ales... cat ai inaltimea interna in stand? (acusi vine Drags si "iti arata ca se poate" )
In principiu ma gandesc ca se poate face sump... daca intradevar "iti doresti asta"!!!! Unul cu inaltime mai mare si cu mai putine camere.

Revenind la Purigen: prin bypass nu trece toata apa odata.... deci nu vei avea un rezultat rapid, in schimb la mai multe treceri.... rezultatul apare.
Mai poti folosi de exemplu... un filtru extern suplimentar: 2213... are debit de 400l/h... are un spatiu generos ptr filtrare strict mecanica (daca doresti asta) il poti demonta fara sa umbli la "celalalt" cand doresti (asta cu conditia sa ai pui 2 robineti "rapizi") si in plus... mai poti conecta pe el si un reactor de CO2 sau un UV "la nevoie" ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reactorul Purigen - pentru limpezirea apei
PostPosted: Wed May 22, 2013 11:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
La 24 de cm latime cam greu sa faci un sump.

Din experinta mea, sfatul meu este sa pui reactorul cu purigen cu o prefiltrare,
asa cum este pe furtunul care duce apa in acvariu de la o canistra externa, pentru
ca altfel ai toate sansele sa se colmateze foarte repede mediile. Scopul purigenului
este sa retina particule foarte mici, daca apa care trece prin el are particule multe si
mari se va colmata si nu va mai lucra corespunzator.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reactorul Purigen - pentru limpezirea apei
PostPosted: Wed May 22, 2013 12:41 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Dimensiunile compartimentelor sunt: L40xl24xh50. Am tot studiat si am ajuns la concluzia ca un sump eficiet imi este imposibil sa fac. Am filtrare undergravel cu un gratar resun modular sub pietris 2-4 mm si un cap de pompa resun de 700 litri pe ora care trage de sub gratar. Ma gandesc daca nu ar fi eficient sa montez absorbtia canistrei la gratarul undergravel, eventual inca o canistra in celalalt capat la acvariului si pe unul din astea 2 sa montez purigenul.
Ce parere aveti?

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group