It is currently Wed May 22, 2024 12:17 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: rasini
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 3:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
=)) 2 saci pana acum ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rasini
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 4:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ioan C. wrote:
Nu.

Daca tot nu ai folosit Ioan de ce-i stricam inutil topicul omului?Nu mai bine scriem din experienta noastra fara sa despicam firul in 15 pe teorii?Eu folosesc rasina de 20 de ani cu procent de eclozare a icrelor de 90% si nu am scris asa mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rasini
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Daca e conductibilitatea aproape zero, inseamna doar ca ce se mai gaseste in apa nu poate fi masurat electric!
Cand o sa apara un sistem care iti prepara apa ideala la un pret decent, un filtru care iti tine nitratii la zero si un medicament care vindeca orice boala la discusi eu ma las de acvaristica si imi caut ceva mai palpitant. :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rasini
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
drdiscus wrote:
Eu folosesc rasina de 20 de ani cu procent de eclozare a icrelor de 90% si nu am scris asa mult.
Daca rasina pe care o folosesti face un schimb neutru nu se bazeaza rezultatele obtinute in procentul de eclozare pe ceea ce fac rasinile. Ce scri tu aici contrazice experienta sute de acvaristi si producatori de filtre cu rasini, care stiu exact ce fac cu rasinile lor, ceea ce nu-i cazul la tine. Ar fi intradevar ceva nou sa eclozeze larve de discus mai bine in apa cu conductivitate foarte mare, deci si cu presiune osmotica foarte mare asupra icrelor, decat in apa la care sunt adaptati din natura. Si in acvariile mele eclozeaza larve in apa de 12°dGH, dar eu nu ma apuc sa prelucrez apa cu rasini, ca sa obtin o apa care nu numai ca nu-i mai buna decat cea din acvariu, ci e chiar mult mai rea. Incearca sa mai gasesti pe cineva care lucreaza cu schimbul neutru, si incearca sa-ti explici de ce nu vei gasi nici un acvarist experimentat care o face, sau vreun producator de filtre cu rasini care recomanda schimbul neutru de ioni in scopuri acvaristice.
O sa fi cam singur cu metoda ta.
mariusvlad wrote:
Cand o sa apara un sistem care iti prepara apa ideala la un pret decent, un filtru care iti tine nitratii la zero si un medicament care vindeca orice boala la discusi eu ma las de acvaristica si imi caut ceva mai palpitant. :D
Poate ca atunci ai avea in sfarsit timp sa te ocupi mai mult de pesti, si mai putin de tehnica si ai gasi la pesti lucruri tot asa de interesante ca la mestereala cu tehnica.
Eu as prefera sa am o apa ideala, decat sa-mi bat capul cu problemele apei rele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rasini
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ioan, eu nu vreau sa intru intr-o polemica interminabila si inutila cu nimeni.Eu scriu din experienta mea nu din ce scriu producatorii.Aceiasi mari acvaristi scriau acum 10-20 de ani ca nu se tin discusii cu scalari pentru ca cei din urma sunt purtatori sanatosi ai unor boli transmise discusilor.Fals.Eu si nu numai eu tin discusi cu scalari fara probleme.Tot marii acvaristi scriau sa lasi apa la declorinat inainte de schimburile de apa.Fals.Si acum ii intreb pe unii colegi de ce tin apa la declorinat si nu stiu sa raspunda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rasini
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 1:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Inainte nu-si permiteau oamenii sa riste sanatatea unor pesti pe care dadeau salarii lunare, acum un Discus costa salariul pe o zi! Si eu am tinut vreun an si ceva Scalari cu Discusi, fara probleme, dar chestia cu parazitii intestinali a ramas si este inca in prezent foarte adevarata. Aproape toti Discusii traiesc cu flagelate, doar unii se inbolnavesc.
Apa nu se tine neaparat cateva ore la presiunea atmosferei ca sa nu omori pestii cu clor, ci pentru ca sa aiba timp sa iasa din ea gazele concentrate la punerea sub presiunea de ca. 4 atm. in reteaua de distributie. Foarte rar se pun Discusi direct in apa proaspat scoasa din retea si adusa in cateva minute la 28-30°C, eu nu stiu s-o faca cineva intentionat. Compara concetratia mortala de clor pentru discusi cu cea pe care o ai de obicei in apa de retea si o sa afli de ce-ti poti permite sa nu-ti ti apa la declorinat.
drdiscus wrote:
Eu scriu din experienta mea nu din ce scriu producatorii.
Asta nu inseamna ca, daca obtii 20 de ani eclozari bune, intr-un acvariu care are lipit pe geam un abtiebild cu inimioara, eclozarile bune s-ar datora inimioarei. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rasini
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 2:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
drdiscus wrote:
Tot marii acvaristi scriau sa lasi apa la declorinat inainte de schimburile de apa.Fals.Si acum ii intreb pe unii colegi de ce tin apa la declorinat si nu stiu sa raspunda.

Chiar buletinul oficial de analiza a apei, mi-a indicat unul din motivele pentru care schimbul de retea a fost (poarte nu principalul) un factor care a dus la inrautatirea situatiei cand am pierdut 2 acvarii cu Discusi:
Clor rezidual liber 0,5
Cloruri ~60mg/l
Sulfati ~ 50mg/l
Iar in urma unor informatii neoficiale, am aflat ca apa a fost "tratata" cu clorura de aluminiu in acea perioada...

Nu contest posibilitatea de a face aceste schimburi de apa de la retea, am facut-o si eu timp de ~1,5 ani fara probleme, pana in acea zi..Dar aceasta metoda zic eu ca nu trebuie generalizata.
Sunt exemple precum @mariusvlad care beneficiaza de o apa "miraculoasa" la retea si poate multi altii, dar in functie de problemele fiecarei zone, apa se pare ca vine tratata dupa "reteta proprie". Exemplu, Romanul cauta urgent o solutie de a "importa" apa, momentan apa este trasa de pe fundul puturilor, asa ca este tratata mai simt de raspundere, chiar a fost o "mini-campanie" prin care un ONG a lipit afise pe scarile blocurilor, in urma unor analize prezentand efectele daunatoare provocate de consumarea apei de la retea, tocmai din cauza acestei "tratari"...
http://www.ziarulderoman.ro/31410/fara- ... mpa-cu-40/

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group