It is currently Wed May 22, 2024 9:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Fri Apr 19, 2013 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Salutare tuturor !
Dupa cca 2 ani de incercari pentru ridicarea unor ponte, am abandonat ideea de a inmulti discusii ( din motive independente de mine ). Ca urmare, cei 16 discusi mari ( formati perechi ) am hotarat sa-i cazez intr-un acvariu "de frumusete", la comun.
Studiind forumul, am ales varianta filtrarii cu sump. Proiectul sump-ului l-am studiat pe forum, am vazut doua variante, o sa aleg una din ele si abia apoi o sa revin in aceasta privinta cu intrebari despre elementele de filtrare cu care o sa umplu cele 3-5 compartimente.
Intrebarile mele ar fi de alta natura. Dimensiunile acvariului vor fi de 140/60/60.
si acum.... ce parere aveti despre :
1. pozitionarea incalzirii in sump
2. pozitionarea aerarii in sump
3. necesitatea unui skimmer ( am si un acvariu de 400l marin )
4. debitul pompei necesara pentru urcarea apei "sus" ( am citit pe forum despre timpul de penetrare a straturilor filtrante de catre apa, sa nu fie mai mic de 15 secunde)
5. curatarea substratului ( acvariul as vrea sa-l "impodobesc" doar cu citeva buturugi corespunzatoare la dimensiune de mopan sau mangrove,iar substratul sa fie nisip negru pentru acvarii 6-8 mm ; colantarea va fi facuta cu negru, peste care voi aseza placi de polistiren pentru izolare termica )
Deocamdata cam atat, astept cu interes parerile dvs !

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Fri Apr 19, 2013 9:23 pm 
Offline

Joined: Wed Feb 13, 2013 7:46 pm
Posts: 5
Location: Craiova
Aerarea ar fi fain sa o faci ca si perdea de aer in spate


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Fri Apr 19, 2013 10:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
1 da pentru incalzire in sump : daca scopul e unul estetic nu arata foarte grozav incalzitoarele prin acvariu
2 din acelasi motiv ar putea fi si aerarea in sump(o aerare de fapt iti face si pompa de recirculare dar conteaza si debitul si cum plasezi jetul de apa la intrare)
3 ocupandu-ma de marine m-am gandit si eu la asta: aeriseste puternic plus iti scoate o gramada de mizerie de aici o calitate mai buna a apei pe perioada mai lunga( daca nu ai loc in sump poti opta pentru un hang on pe spatele acvariului) e o optiune dar nu neaparat necesara depinde si cum stai cu finantele poate fi considerat un moft dar e interesat ca experiment
4 la debitul pompei depinde si de capacitate overflow-lui, daca ai marin ar trebui sa te pricepi la asta, eu nu as folosi straturi filtrante as folosi mai degraba si un refugiu cu deep sand bed unde apa ar curge mai incet, optiunea ta
5 referitor la substrat culoarea e chestie de gust , insa granulatie de 6-8 mm e total gresit va fi un depozit de mizerie in permanenta datorita spatiului mare dintre granule , foloseste granulatie amestecata pana la 2.5mm= nu se va incarca si nu va fi o sursa permanenta de nitriti , nitrati si fosfati, iti recomand nisip de cuart folosit la filtrele pentru piscine , aspectul natural si modul cum reflecta lumina e mult mai placut estetic; dar na fiecare face dupa capul lui
ps wolfmania chestia cu perdeaua de aer e nefireasca la fel cu epavele de corabii,statuete de scafandrii, schelete de corali in acvarii sau nisip albastru, rosu etc.,dar cum spuneam fiecare cu gusturile lui


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 8:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Deci incalzirea si aerarea vor fi facute in sump, cu skimmer pozitionat tot in sump ( din motive evident estetice, ca si culoarea nisipului si colantului - negre ). Cu granulatia nisipului ai dreptate, ma voi orienta catre 0.7-1.2 mm. Cam cate kg de nisip imi vor trebui ? 30 kg ar fi suficiente ?
Pentru curatarea substratului ma gandesc la un aspirator manual , atasat la un furtun lung care va fi coborat in sump pentru a nu pierde apa, furtun pe care voi atasa binenteles un saculet de filtrare a mizeriilor in genul celui de la aspiratoarele electrice cu baterii.
In privinta materialului de filtrare cred ca voi folosi o metoda mixta, compartiment(e) si cu deep sand bed si cu materiale "artificiale". Ma gandesc ca volumul pompei de ridicare este direct proportional cu grosimea si granulatia deep sand bed ( care impune o circulatie foarte lenta a apei prin el ).
Pentru colegii de forum care au ( sau au avut ) sump si un acvariu asemanator la dimensiuni , as avea o intrebare : la ce interval de timp si cu ce volum au realizat schimburile de apa ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 9:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Aerare in sump in compartimentul pompei.
Incalzitorul in sump in compartimentul pompei.
Daca primul strat de material filtrant este deasupra nivelului apei vei avea un wet dry care iti suplimenteaza aerarea bacteriilor din filtru.
Nu ai nevoie de skimmer daca scoti apa din bazin pe supraplin si o arunci pe wet dry din perlon.
La pompa nu te uita dupa debit ci dupa putere. Daca nu are minim 35 W iti poate face zile amare.
Deja ai doua variante, deci ai de unde alege.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 9:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Legat de nisip, cred ca mai degraba 50 kg


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 12:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
oceanG wrote:
Legat de nisip, cred ca mai degraba 50 kg

Cam ce grosime crezi ca obtin cu 50 gk de nisip pe o suprafata de 140/60 cm ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 12:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Estimez la 6 cm dar depinde cat e de murdar, cat pierzi la spalare ,eu am folosit la 120/40 30 kg peste substrat fertilizant si impreuna cu acesta am undeva la 6-7 cm(e putin in panta) dar l-am spalat de l-am zapacit si am perdut destul din cel mai fin in curentul de apa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 500 L
PostPosted: Tue Apr 23, 2013 10:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Inca o intrebare : colantul pentru acvarii este ceva mai deosebit decat colantul clasic, din magazine, care se lipeste pe lemn sau metal ? Imi poate recomanda cineva ce si de unde sa cumpar ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group