It is currently Thu Apr 18, 2024 12:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Osmoza
PostPosted: Sat May 25, 2013 10:22 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Dupa mai multe incercari de a scoate pui in apa de la robinet,timp in care am folosit si turba,solutii de scadere a ph,la ultima depunere unde am avut destule icre depuse dupa 2 zile s-au albit aproape toate.Concluzia - pentru a nu mai avea probleme,cu icrele si cu defectele pe care le am avut la doua ponte(viewtopic.php?f=15&t=5249),va trebui sa achizitionez un sistem de osmoza.
ce parere aveti de clele de la Aquili?Am nevoie de parerile celor care folosesc sisteme osmoza pentru inmultire,cat si de cei care ridica ponte fara osmoza cum reusesc sa se fereasca de probleme.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Sun May 26, 2013 10:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Eu folosesc osmozorul ala de circa 1 an de zile si isi face treaba foarte bine. Nu mi s-au albit niciodata icrele si folosesc numai apa de osmoza , insa la mine apa de osmoza iese cu un gh=3 . Tin perechea in apa de osmoza doar pana eclozeaza puii , dupa care incet incet schimb numai cu apa de la robinet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Sun May 26, 2013 12:38 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Ţii perechea în osmoză fără să adaugi săruri?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Sun May 26, 2013 10:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Da deoarce apa de la osmozorul meu iese cu un gh=3.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:19 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
AQUILI INSTALATIE OSMOZA INVERSA KIT CLASIC + NPS sau AQUILI INSTALATIE OSMOZA INVERSA KIT CLASIC ?
va trebui sa achizitionez un osmozor pentru a avea rata mai mare de eclozare,si pentru a nu se mai albi icrele.

ma ajuta mai mult cel cu NPS?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 10:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Esti sigur ca nu au si bacteriile un rol in esecurile tale?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 11:02 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
nu sunt sigur.la prima depunere au mancat icrele, ce au mai ramas s-au albit.am mai avut pereche care au depus in aceasi apa si au scos puii,dar se albeau o parte destul de mica si atunci.
Voi avea nevoie si de TDS pentru am masura valoarea apei rezultata?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am si eu o instalatie Aquili 190,pe care am folosito cam o luna si jumate.Am renuntat la ea deoarece am distrus vre-o 2 perechi cu apa de osmoza pe care o dozam ca 30%.
Ce este interesant, ca dupa ce nu am mai folosit osmoza,pestii mei depun si cresc pui in apa cu duritate de 12-14 si ph de 7-8(acestia sunt parametri care vin pe retea).Fac schimb zilnic de 20% la perechi (binenteles acvariu ciclat),iar dupa ce au terminat scap asa... dupa ochi ceva albastru de metilen.Normal ca am de fiecare data icre care se albesc, sa zicem(tot dupa ochi) vreo 15%.
Schimburile de apa le fac direct din retea,fara sa mai las apa sa stea in bidoane si bidonase.
Sunt sigur ca o sa ma critice colegii pentru ce o sa zic,CUM I INVETI ASA I AI!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 10:29 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
O sa mai încerc fara osmoza.eu vroiam sa vad cam cați folosesc osmoza la perechi si cați recomanda.fiind o pereche tânără, albirea icrele se poate datora si de la l mascul.eu in apa care curge la robinet am scos pui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Osmoza
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 8:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
wolverine wrote:
Voi avea nevoie si de TDS pentru am masura valoarea apei rezultata?
Cu TDS-ul (Totalitatea Solidelor Disolvate) nu poti sa masori nimic. Vei avea nevoie de un TDS-metru, ca sa stabilesti ce duritate ai in urma amestecului permeat-apa de robinet, sau mai bine, permeat-concentrat.
Atata timp cat nu folosesti permeat in proportie de mai mult de 85% in amestec cu 15% apa de retea sau concentrat, nu vei avea nevoie neaparat sa masori concentratia.
Daca folosesti mai mult de 85%permeat in amestec, risti sa pierzi controlul factorilor care influenteaza chimia apei si sa devina apa periculos de acida pentru pesti.
Utilizarea apei moi la reproducerea discusilor si a altor pesti are avantaje si efecte adverse.
Daca nu ai pretentii deosebite in discusarie te poti multumi si doar cu apa de retea.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group