It is currently Sun May 19, 2024 6:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Mon May 13, 2013 1:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
va salut!
intentionez sa ma apuc de un nou acvariu in 1 luna
si ma tot gandesc la un incalzitor de substrat, care mie personal mi se pare foarte scump dar si suficient de eficient mai ales in cazul unui acvariu mai inalt (60 cm).
peste 500 lei un incalzitor de la jbl pentru 160litri.

din cate stiu eu... neoanele se incalzesc undeva la 45 grade (corectati-ma daca gresesc)
si avand in vedere ca o sa am 5 neoane in acvariu,ma gandesc ca este suficienta de multa sursa de caldura produsa pe timp de zi.
nu stiu acuma daca mai exista un astfel incalzitor... dar consider ca este destul de interesant si totodata eco
printre reflectoarele neoanelor tot DIY, ma gandesc sa ma plimb cu un furtunas care apoi sa treaca prin substrat, in furtunas apa sa fie pusa in miscare de o pompita.
cum vi se pare???


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Mon May 13, 2013 4:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Exista deja aceasta varianta de incalzitor: este o spirala de furtun mai gros... prin care circula apa.... dar este incolacita pe incalzitor. Principiul caloriferului sa zic asa....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 9:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
De ce sa treaca apa prin substrat si sa nu o preia pompa din acvariu dupa care sa o deverseze tot acolo dar in capatul opus?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 11:02 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Deci, oarecum, ca un filtru de substrat?

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Sistemul se numeste BioPlast ThermoFloatSystem... e destul de antic...
Atasez 2 poze cu "instructiunile", macar asa ne dam seama de principiul de functionare:
Image
Image

Nu il sustin si nici nu il combat: fiecare face cum crede....

Ps: ca mi-am adus aminte... un sistem mai eficient decat al tau "ursako"... dar totul tine si de aspect sau alte chestii:

- eu aveam oarece dubii la un timp asupra faptului ca aveam apa intr-un acvariu de 400L la 29 grade fara sa folosesc nici un incalzitor in timp ce in casa erau 25 - 26 grade! Si asta iarna... in Finlanda, unde nu poti zice ca este cald ;))
Mi-am dat seama tarziu tare de faptul ca: pompa de aer statea in interiorul capacului... prelua aerul cald de la neoane si il baga inapoi in masa apei din acvariu.

Si asta e o metoda simpla care o poti incerca. Spor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
De ce sa treaca apa prin substrat ?
Ca sa nu calce plantele cu picioarele goale pe gresia rece. ;)
Eu am folosit caldura degajata de instalatia de iluminat in urma cu 15 ani si am folosit metoda vreo 5 ani, ce-i drept, un pic mai complicat decat un furtun pe tuburi. Am montat balasturile pe o teava dreptunghiulara de inox si am termostatat circulatia apei prin ea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 1:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
mariusvlad wrote:
De ce sa treaca apa prin substrat si sa nu o preia pompa din acvariu dupa care sa o deverseze tot acolo dar in capatul opus?

Din exeperienta proprie, mi se infunda destul de des furnule de la filtrele externe...
si urasc sa le curat. drept pentru care nu am sa mai imi dau inca o bataie de cap.

@Nimeni
nu este rea deloc ideea cu BioPlast ThermoFloatSystem, si ma gandesc ca as putea sa o adaptez si pentru viitorul meu proiect.. si in felul acesta dupa ce se stinge lumina sa incalzesc in continuare substratul :D

pompa de aer in capac, nu este o idee deloc rea, singurul dezavantaj ar fi durata de viata scazuta a acesteia, deoarece pe timp de noapte se face mult mai mult condens in capac (cel putin in cazul meu), iar acel condens nu stiu cat de bine le face supapelor pompei si nici transformatorului.
plus de asta cum ramane cu circulatia apei prin substrat???

@Ioan C.
prin faptul ca tu ai folosit-o acum 15 ani vrei sa imi spui si tu ca tin acvaristica romana in loc?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 1:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Circulatia apei in substrat o faci cu un gratar undergravel.Dar in loc sa dai bani pe un incalzitor de substrat inutil, nu vrei sa-ti iai mai bine niste discusi mai mari sau mai multi cu banii aia?In felul asta ai sanse mai putine sa apari intr-un an la rubrica de vanzari cu aparatura ieftina si de cele mai multe ori inutila cum fac altii.Dau bani grei pe aparatura dar omit sa dea bani pe discusi iar dupa 1 an vand ce le mai ramane din discusi si incearca sa vanda aparatura pe preturi de nimic, apoi spun ca discusii se cresc greu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
@drdiscus
si eu m-am gandit prima oara la un filtru de substrat...
problema apare in momentul in care folosesti substrat fertil :)

iar la cea ce ma gandesc eu... ca si costuri nu cred ca depasesc 60lei (1 discus)
prin dedeman sau baumax am inteles ca se gasesc furtunase (pentru pompa aer) la 2,5 lei/m


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: idee de incalzitor substrat DIY
PostPosted: Tue May 14, 2013 5:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ideea ta nu functioneaza din urmatoarele motive:
-Furtunul de plastic sau cauciuc este un slab conducator termic si preia foarte putina caldura de la tuburile de neon iar din putinul pe care il preia va da si mai putin inapoi substratului.
-La randul sau nisipul este slab conducator termic si va izola destul de bine o mare parte din caldura netransmitand-o mai departe.
-Daca vei reusi sa incalzesti apa din instalatie vei avea nevoie de o pompa de recirculare care sa reziste la temperaturi peste 40 de grade pe termen lung dar majoritatea nu o fac.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group