It is currently Wed May 22, 2024 3:28 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Iluminare cub cu spot led
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 3:30 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
Salut

As dori sa pun la un cub de reproducere de circa 90 litri un sistem de iluminat pe baza de spot cu led. Nu stiu exact ce tip de spot as putea folosi sau daca e recomandat un astfel de sistem de iluminat, cati wati ar trebui sa aiba spotul si in ce fel sa disperseze lumina, daca sa fie cu lumina calda sau rece, tip soclu etc. Mentionez ca distanta disponibila ar fi de 10 cm.Daca cineva foloseste un astfel de sistem si poate sa impartaseasca din experienta lui mi-ar prinde bine ca informatie in acest proiect. Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Iluminare cub cu spot led
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 5:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Salut Max,

Pentru ca ma "pasioneaza" Dyi si MAI ales sa fac o economie din pretul pe energie am asa ceva la un acvariu de 160 l. Am un spot de 3 W ! :shock: ! Sunt foarte multumit de el si de lumina pe care o da. Capacul este din sticla si sta pe doua intaritoare longitudinale, este impartit in trei bucati de sticla (cred ca de 4 cm grosime). Spotul il prinzi pe geam si nu mai ai nevoie de nimic altceva. Sticla am colatat-o cu colant alb (ajuta si la rezistenta sticlei, si la prinderea foliei de aluminiu pe interior). Pe interior am o folie de aluminiu care ajuta la dispersia luminii (nu foarte tare deoarece spotul bate in jos) si la economie de caldura !!! (farte important!)
Mai am un led de 2W la un acvariu de reproducere de 80L. Becul este montat deasupra capacului tot de stica dar necolantat si este un bec led tip spot. Sunt foarte multumit de lumina pe care o da si nu cred ca pt un cub de pana in 100L ai nevoie de mai mult.
La amandoua lumina este rece!
Recomand astfel de sisteme pt economie de energie !!! In curand toate acvariile o sa dispuna de lumina ieftina pe led. Pt acvarii mai mari gen 200-400-600 L am sa optez pt un spot de 6W, de 8 W sau maxim 10W. Nu am incercat inca dar cred ca e suficient. Poate cineva care are sa ne spuna parerea.
Daca vrei si plante poti sa adresezi intrebare celor care se pricep la plante. Pt acvarii sterile este ok ce am scris mai sus.

Succes !

sorinhc

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Iluminare cub cu spot led
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 11:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Eu folosesc un 4w lumina calda la 126 litri brut si imi pare arhisuficient. Precizez ca lumina este obturata in acest videoclip de lemnele de la suprafata(scuza`mi coloana sonora si calitatea filmarii):
http://www.youtube.com/watch?v=-r9LqV7K2mc

Recomand folosirea unui bec cu prindere d`asta:
http://www.led4you.ro/upload/index.php? ... uct_id=390
Iti recomand cu acest gen de prindere deoarece ansamblul bec+soclu are o lungime mai mica si cele cu acest tip de prindere predomina la rafturile magazinelor de profil, deci, gama variata si mai multe optiuni.

Recomand deasemenea cele cu lumina putin mai concentrata ca sa zic asa, adica sa nu se imprastie in tot bazinul deoarece in acest fel vei avea geamurile fara alge. Cand zic cu lumina mai concentrata ma refer la cele cu led`urile concentrate pe mijloc ca aici:
http://www.rr-corpuri-de-iluminat.ro/co ... mina-calda
Adica ledurile sa nu fie precum in primul link cand am dat exemplu de prindere imprastiate pe toata suprafata acelui cerc.Deasemenea fascicolul de lumina fiind mai concentrat vei avea in bazin si locuri in semiumbra si puternic iluminate. Observatie - efectul de shimmering este mai evident la acest tip de bec.

In cazul acvariului meu am pus becul cu led si soclul aferent intr`o carcasa d`asta:
http://www.okazii.ro/electrice/iluminat ... a131393570



Sper sa te ajute cele scrise de mine.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group