It is currently Tue Apr 30, 2024 10:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Tue Jun 10, 2014 10:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Eu folosesc un filtru extern la o pereche,iar la cealalta modelul DMT.Amandoua au avantaje si dezavantaje.Cel DMT e super ok cand shimb apa deorece nu ma incurca nimic,toate agregatele(aer,incalzitor)sunt ascunse si puii nu au dupa ce sa intre.Dezavantajul e ca zilnic de doua ori trebuie sa curat sita de tur(poate am gresit eu si am pus una prea deasa).
Cel extern....tevi,burete pe tur,ventuze parca e mai comod celalat......

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Tue Jun 10, 2014 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Tocmai acesta ar fi motivul pentru care si eu as opta spre filtrul DMT, posibilitatea de a ascunde mare parte din hardware. Ce parere aveti de acele modificari aduse modelului initial?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Wed Jun 11, 2014 6:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
georgiancatalin25 wrote:
Buretele il aspiri doar pe portiunea de sus sau il scoti si il speli zdravan la robinet ?
Il aspir deasupra zilnic si o data la 3 zile il scot si il spal cu apa la peste 60 grade. Alea 3 zile au mare importanta pentru ceva iar cele peste 60 de grade pentru altceva. Asta este un fel de ghicitoare. ;)
georgiancatalin25 wrote:
Petul ese gaurit pe undeva sau filtratea merge ca in schema cu borcanul ?
Fix ca in schema cu borcanul functioneaza doar ca la mine nu intra mizerie in siporax.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Wed Jun 11, 2014 8:09 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
In 3 zile se murdareste prea rau si de aceea trebuie spalat. Iar cele peste 60C sunt pentru a omora orice parazit chiar si ouale lor. Cel putin asa cred :D
Edit:
Are legatura cu termenul in care eclozeaza viermii de branhii ;) ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Wed Jun 11, 2014 8:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Borcanul filtreaza inca. La 4-6 luni spal vata, cand se reduce prea mult circulatia apei. Borcanul aduna poate, cu mult noroc, 20% din paraziti, restul lor se depun sau plutesc, pentru acest procent nu ma ostenesc sa spal vata. E un tip de filtru antic, simplu si genial. Polietilena (petul) este mai potrivita, iar daca i se fac niste tampoane de silicon nici nu zgarie sticla, cum o face borcanul daca prinde vreun fir de nisip sub el.
Ocupa mult loc, dar nu-i facut pentru cub. Cu atata siporax pot sa filtrez acvarii de 250 L!
Daca as face un filtru pentru cub ar ajunge 1/2 L. Problema apare cand cresc puii, daca raman in cub, in loc sa fie mutati in apa mai multa, asa cum ar fi neaparat necesar ca sa creasca normal.
Poza mare se afla in albumul forumului, in galerie.
Puii din cub sunt C. Severum, in vasul mic, C. Salvini.
Acum schimb apa ca. 120% in fiecare seara.
Image
georgiancatalin25 wrote:
Un mini filtru extern nu e bun ?
Poate sa fie si un "Maxi", eu l-as prefera, daca as avea loc pentru el, dar ambele capete de teava trebuie sa fie acoperite, unul ca sa nu aspire puii, celalalt ca sa nu produca curenti prea puternici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Fri Oct 10, 2014 4:48 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Salut !

Am cateva intrebari referitoare la filtrul de mai sus descris de @Ioan:
1."La 4-6 luni spal vata, cand se reduce prea mult circulatia apei."Care vata, unde se pune ea ?Sus, peste siporax?
2. Din poza, se pare ca furtunul de la pompa de aer trece cumva pe langa teava de plastic si nu prin ea.Deci cum se pune corect pentru o filtrare eficienta: prin teava de plastic sau pe langa?Din acest topic am inteles ca s-ar pune prin teava.

Mi-a crapat de curand un extern si in lipsa de altul as incerca varianta lui Ioan, de asta intreb ca nu sunt foarte lamurit.

Multumesc !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Fri Oct 10, 2014 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu l-am plasat pe langa tub, pentru ca n-am vrut sa restrang dimensiunea interioara a acestuia, ca sa poata iesi apa mai usor.
Vata retine particule care trec prin burete, deci se afla direct sub el, 3 cm. Porii buretelui sunt putin mai mari decat ar fi nevoie ca sa se umple/colmateze in acelasi timp cu vata, o sa-l schimb candva cu unul cu pori de 1,5mm.
Am acum acolo vreo 35 de Pygocentrus de ca. 5-6 cm, crescuti de la 1 cm, daca nu-i hranesc sa fie mereu satui se mananca intre ei si inca nu s-a colmatat, dar e in stadiu avansat, il spal probabil in zilele urmatoare.
Arata stresat, dar face treaba buna, ma pot baza pe el.
Ce poate fi inbunatatit este sa schimb borcanul de sticla cu unul mai inalt, de plastic, ca tre sa umblu cu asta ca cu un ou crapat. Pentru reproducere e bun doar daca convingi pestii ca-i cel mai bun loc pentru depus.
Florariile vand asemenea cilindrii de sticla. Candva o sa-i pun niste butoane de silicon, cum au eheimurile clasice.
Tubul trebuie sa fie cat mai inalt, ca sa faca cat mai multa depresiune, iar bulele de aer trebuie sa fie bineinteles cat se poate de multe si marunte, o piatra fina e obligatorie.
Al meu ajunge de la fundul borcanului pana la 2 cm sub suprafata apei.
Ma bate gandul sa tai un tub de neon, T-8, e mai,... sexy. :)

PS
Filtre crapate se pot repara! Nu toate, dar multe.
Merge si n-a pierdut nici o picatura in 9 ani! Reparatia a durat o ora. Si daca erau 2? Se compara cu 9 ani? Si de ce sa nu mai mearga inca 19?
Mestereala stimuleaza un hobbyist, nu mutatul din magazin in dormitor.
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Fri Oct 10, 2014 9:40 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Eu l-am plasat pe langa tub, pentru ca n-am vrut sa restrang dimensiunea interioara a acestuia, ca sa poata iesi apa mai usor.


Salut Ioan !

In cazul asta, spune-mi te rog cum ai facut ? Ai plasat furtunul in jos pe langa tub prin siporax cu piatra de aer pusa in partea de jos a tubului in asa fel incat sa iasa bulele prin tub in sus? Am inteles corect?

PLS !!! :D

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Sat Oct 11, 2014 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am facut o gaurica-n palnia de sub tub si am pus piatra-n ea. Vezi desenul din postul lui @Mustang,
Tue Jun 10, 2014 4:18 pm pe pagina anterioara.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare - cub depunere Discusi
PostPosted: Sat Oct 11, 2014 10:00 am 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Am inteles Ioan, mii de multumiri !
Asa o sa fac si eu :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group