It is currently Sun May 19, 2024 2:34 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Filtru UV
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 12:43 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Buna ziua !

Filtrul UV ajuta cu ceva in acvariul steril ? Daca da cu ce si in ce masura ?
Daca ar fi sa alegeti dintre un filtru extern cu UV incorporat si unul cu incalzitor ce ati alege ?

Multumesc anticipat !
O zi buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru UV
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 3:33 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
georgiancatalin25 wrote:
zi buba !

:lol:

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru UV
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 8:14 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
:oops: l-am scris in autobuz...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru UV
PostPosted: Thu Jun 19, 2014 12:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
"Buba" e ca.... meriti tras de urechi: dupa 1 an de forumeala... inca pui intrebari "copilaresti". Asta in timp ce dai raspunsuri si sfaturi in sectiuni "grele" ale forumului!

Buba care te preocupa este o chestie alimentara care (in opinia mea) trebuia sa o stii!
Revenind: intrebarea ta e destul de evaziva... fara detalii clare: cand o sa vii cu exemplu clar de model... poate o sa primesti raspunsuri mai clare.

General vorbind:
Un filtru extern cu incalzitor este mult mai bun decat un incalzitor intern. Plus ca are mai multe avantaje:
- estetic (elimini incalzitorul din acvariu si nu mai risti sa il crapi daca il uiti deschis cand faci schimb)
- incalzeste apa uniform (daca citeai despre subiectul incalzitoare... aflai deja lucrul acesta)

Filtru UV - Nu exista!
Exista LAMPA UV.... (Si despre asta sa scris destul pe forum)

In principiu lampa sterilizeaza intr-o anumita masura, apa care trece prin ea. Am zis "o anumita masura" deoarece efectul este influentat intr-o mare masura de raportul: puterea lampii versus debitul care trece prin ea.
Opinie personala: lampile UV sub 11W sunt "frectie la picior de lemn" intr-un acvariu, indiferent de volumul acestuia. Un minim de 11W ar trebui pus la un cub... iar daca dorim sa le conectam la filtre externe care de obicei au debit de peste 1000Lt/h... atunci trebuie o lampa de 25-36W... ba chiar mai mari. Personal am una de 55W ptr un acvariu de 1500Lt pe care intentionez sa o folosesc 8/24 ore la un debit de 2400Lt/h.
Lampa UV ajuta la eliminarea "goangelor" care nu le vezi cu ochiul liber... in masura in care folosesti un raport eficient intre: durata folosire - puterea lampii - debit apa circulat prin ea.

Mai mult... atunci cand o sa revii cu detalii. Daca insa pomenesti despre Aquael 5W... sau alte led-uri puse pe filtre interne... deja nu avem ce povesti. Daca zici despre linia Sun-sun cu UV incorporat... iar e inutila discutia....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru UV
PostPosted: Thu Jun 19, 2014 10:21 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Va multumesc pentru raspuns !
Ma orientam spre filtrele de la SUNSUN cu lampi incorporate dar acestea au lampi de doar 9W, dupa spusele dumneavoastra, inutile. Ce asteptam cu nerabdare sa aflu era daca ma scapa de viermii de branhii din masa apei. In concluzie, lampa UV este foarte folositoare mai ales pentru reproducere. Exista un mod de a calcula acest raport: puterea lampii, debitul filtrului si durata de functionare ? Este asemanator cu "triunghiul" de la plante :D
( :shock: in mare parte am gasit raspuns in topicul de mai jos dar dl. ADX sustine ca ar trebui sa functioneze nonstop.)
(Si... Am gasit restul raspunsului aici: viewtopic.php?f=16&t=4076 :lol: )
Incerc sa stabilesc hardware-ul pentru un acvariu de 250L, de aceea am deschis acest topic :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group