It is currently Wed May 15, 2024 2:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Recomandare incalzitor
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 1:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Dec 05, 2012 11:34 pm
Posts: 12
Location: Vatra Moldovitei, Suceava, Romania
Salut baieti. Sunt nou in domeniu si incerc sa-mi fac "temele acasa" si m-ar interesa ce tip de incalzitor imi recomandati pentru un bazin de 1000 L. Ma intereseaza ceva cat mai calitativ si sa faca fata iarna daca in camera temperatura ambientala e de 18 - 20 de grade. Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine deci accept si variante mai piperate numai sa fie calitative. Concluzia mea pana acum e Fluval Tronic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 5:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Fluval, Enheim 300w.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Salut. Nu ma hazardez sa-ti spun o marca dar la un acvariu de 1000l si 18-20 grade temperatura camerei o sa ai nevoie de 2-3 incalzitoare de 300W. Depinde si de capac(cu iluminat sau fara), daca or sa fie unii dintre peretii bazinului izolati etc.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 10:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Fluval tronic cumpar doar daca mi-l da vanzatorul moca si mai pune o hartie de 10€!
Aia 10€ sunt ca sa compenseze o leaca nervii care mi-i fac cand il uit in priza si plesneste cand umplu acvariul.
Ia-ti doua de 250-300 Watt, "Jäger".
S-o fi numind el "jeg...", dar e cel mai bun, cred eu.
Materialul din care-i facut tubul, (nu-i sticla obisnuita!) nu-si schimba dimensiunile la temperaturi diferite, deci nu crapa daca-l uiti in priza cand schimbi apa, dar iti poate incalzi asa de tare geamul langa care-i fixat, incat nu-i exclus sa crape acela cand ajunge apa rece la el, dar asta se poate intampla si la oricare dintre celelalte.
Un alt avantaj este posibilitatea de corelare/setare manuala intre temperatura indicata pe scala incalzitorului cu cea indicata de termometrul din apa.(Atentie la termometrele mincinoase!)
Inca un avantaj: poate fi setat pana la 36°C. (Asta are o importanta deosebita la vremuri grele!)
Un dezavantaj: in unele, hai sa zic,...20% intra apa si le corodeaza organele interne. Primul se intrerupe conductorul de cupru de la capatul de jos. Acolo se aduna apa, de obicei. Nu te baza pe ventuze cand il fixezi! Sunt tradatoare notorii.
Agata-le cu sarma de inox sau izolata cu plastic.
Cate-un Discus incearca sa foloseasca incalzitorul in loc de ciocan, ca sa-si striveasca viermii din branchii, caz in care te trec fiori reci, cand iti imaginezi 10 cm coloana de apa pe covor, asa ca-i indicat sa protejezi capatul inferior cu un inel de plastic/furtun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 10:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bine ai venit!
2 buc Hydor extern de 300 poate fi o varianta de luat in seama sau ceva cu controler gen AquaMedic Titanium de 500.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 1:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Dec 05, 2012 11:34 pm
Posts: 12
Location: Vatra Moldovitei, Suceava, Romania
Salutare, multumesc mult pentru sfaturi baieti. Sunt constient ca o sa am nevoie de cel putin 2 incalzitoare. Vad ca parerile sunt impartite, asa ca o sa mai studiez putin problema desi pana acum cred ca raman la Eheim Jager 300. Ma uitam si la Fluval E dar nu sunt sigur ca isi merita banii, m-ar costa 500 lei doar incalzitoarele si nu sunt sigur ca isi merita banii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 1:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Dec 05, 2012 11:34 pm
Posts: 12
Location: Vatra Moldovitei, Suceava, Romania
Ca fapt divers, vad ca Eheim Jager 300 ajunge la 34 de grade, sunt variante care atind si 36 de grade?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 2:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
1000 de litri nu cred ca iti va incalzi pana la 36 de grade.. Sau poate doar in cazul in care bagi 3x Eheim Jager 300 si le dai la maxim :) dar nici atunci nu cred.
Am avut si eu un jager 300 in acvariu pana cand, cum spunea Ioan, a intrat apa in el si s-a rupt legatura de cupru din partea de jos. L-am lipit eu la loc dar nu-si mai face treaba.
Oricum eu unul acum am la acvariul de 620
, 2 incalzitoare Atman de 350 w si imi tin apa la 29-30 fara probleme. Recomand.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 2:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Dec 05, 2012 11:34 pm
Posts: 12
Location: Vatra Moldovitei, Suceava, Romania
Si eu am indoieli ca 2 incalzitoare de 300 o sa faca fata :lol: apropo, asa estimativ cat credeti ca m-ar incarca la factura curentul consumat pentru un bazin de 1000? Nu ma astept la sume mici oricum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Recomandare incalzitor
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 10:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Hmm, mai bine nu-ti mai pui intrebarile astea.. Iti faci rau singur si in plus, banii nu aduc fericirea, discusii da :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group