It is currently Wed May 22, 2024 3:09 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: problema la sump
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 3:18 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Salut,
Sumpul este compus din 4 incaperi. Dimesiunile sunt: 100/50/55. Are mai multe tipuri de bureti, fin, dur, vata, si multe medii filtrante. Acvariul este gaurit in partea de sus avand o gaura de 2 toli, prin care care curge apa direct in sump. Pompa este Eheim 5000 compact.
Problema:
1.Pompa este extrem de galagioasa, chiar daca pe net era renumita ca fiind foarte silentioasa. Daca schimb furtunul cu teava PVC ar ajuta? Sumpul are capac.
2. Apa tot timpul este tulbure. Nu se mai limpezeste.

Astept pareri.
Multumesc! O zi buna!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 4:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
1. Nu rezolvi nimic cu inlocuirea furtunului. Trebuie sa vezi daca pompa nu se atinge de peretele sump-ului creand vibratii.
2. Filtrul e ciclat? Buretii sunt dedicati acvaristicii sau sunt de la vreo saltea?
Am auzit de bureti pentru acvaristica care erau conservati cu un praf care trebuia spalat inainte de introducerea lor in circuit.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 10:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu ti se pare a fi sunetul pompei ciudat, anormal?
Cum se aude? Este un sunet uniform, un brum cu frecventa joasa, dar cu nivel sonor puternic, sau apar si sunete cu un ton mai deosebit, cu durata scurta, cu intreruperi, mai inalt?
Ai impresia ca atinge rotorul/fulia la ceva, pare sa fi tras aer?
Daca inlocuiesti furtunul elastic cu un tub rigid vei adauga pompei o suprafata care amplifica vibratiile, zgomotul devenind inca mai puternic.
Aseaza pompa in scobitura unui burete cu pori mai mari, sa nu se atinga nici ea si nici furtunul nicaeri de filtru.
Axul rupt sau fixat incorect?
Bureti care nu sunt pentru acvarii pot sa fie deteriorati de catre bacterii, sau sa contina insecticide toxice pentru pesti!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Fri Jan 02, 2015 11:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Vin si eu cu 2 imagini in sprijinul afirmatiei cu buretele a colegului Ioan:
Image
Image

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Sat Jan 03, 2015 12:12 am 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Buretii sunt cumparati de la pet shop. unul e JBL decupat 50/50/5 de culoare albastru, decupat de mine dimensiunea dorita. Vata e de la Sera tot de la pet shop. Pompa este pusa in mijloc nu se atinge de nimic. este prinsa cu 4 ventuze. Singurul lucru, furtunul se atinge de capacul sump-ului si vibreaza. In legatura cu mediul de filtrare era ciclat dinainte, iar buretii adugati sunt de 10 zile. nu cred ca sunt ciclati. trebuie sa gasesc o solutie sa nu mai fie asa zgomotoasa pompa. o sa incerc cu buretele sub pompa.
Maine o sa revin cu o filmare in care sa surprind zgomotul.
Multumesc de sfaturi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Sat Jan 03, 2015 12:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca atinge furtunul capacul ai facut acolo o membrana de difuzor cu o suprafata destul de marisoara, daca ar canta pompa ar fi poate placut, pentru catva timp. ;)
Poti sa maresti gaura din capac si, daca nu poti sa eviti atingerea dintre capac si furtun, sa pui burete intre ele.
blu wrote:
Vin si eu cu 2 imagini...
Daca nu exista si in spatele pompei un perete mai inalt al buretelui, ca. 1,5-2 cm, va arunca pompa buretele de sub ea.
Talpa buretelui trebuie sa fie mai inalta, ca. 3 cm, pentru ca o va presa greutatea pompei si se vor transmite vibratiile spre sticla filtrului.
Daca filmezi, incearca te rog sa nu misti imaginea prea repede. Vederi de ansamblu sunt foarte folositoare daca sunt facute din directii diferite. Atingerea cu grija a camerei de filmare de sticla filtrului poate sa redea caracterul sunetul pompei mult mai relevant decat transmiterea sa prin aer.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Sat Jan 03, 2015 2:54 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
https://www.youtube.com/watch?v=sIiTupl ... e=youtu.be

Astept pareri Multumesc! O zi buna!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Sat Jan 03, 2015 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
S-ar putea sa traga aer si de aici sursa zgomotului...poate de la "piatra de aer" de langa pompa daca o folosesti? Sau de la bulele de aer ce se observa in apa provocate de caderea apei. Se observa aer in zona unde e conectat furtunul(min. 025).

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema la sump
PostPosted: Wed Jan 07, 2015 9:38 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Am scos pompa de aer dar tot galagios e. Daca izolez cu burete de studio rezolv problema?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group