It is currently Thu Mar 28, 2024 11:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 9:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Salutare!
Am o intrebare!
Am fost azi sa imi aduc sticla pentru acvariu si am avut surpriza neplacuta sa constat ca muchile dupa cantuire au ramas foarte zgrunturoase si mate. Adica asa:
Image
Image
Din cate stiu eu siliconul nu prinde prea bine pe astfel de suprafete. Ar trebui sa imi fac griji pentru asta sau nu. Are cineva acvarii lipite cu sticla asa?
Ca si informatie, sticla am luat-o de la Segani de la Sibiu si sunt foarte dezamagit de calitatea lucrarii. Am mai luat sticla pentru 2 acvarii de la Tehnicglass de la Cluj, dar la ei calitatea a fost ireprosabila.
Din cauza ca m-am grabit ca fata mare la maritat am luat sticla asta, care a fost mai scumpa decat la Tehnicglass si cu lucratura mai proasta. Am zis ca Sibiul e mai aproape. Deci "lenesul grabit" mai mult alearga.
Oricum, daca mai e cinva care are luata sticla de la Segani si e cantiuta asa, si are acvariu lipit, va rog sa imi dati de stire! Tine sau nu tine lipitura?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 9:50 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
Nimeni aici: Eu unul consider ca este un avantaj..... dupa ce stergi canturile cu alcool isopropilic..... o sa vezi ca suprafata de contact va fi mult mai buna (datorita denivelarilor)....

Daca il lipesti si cu silicon negru (care este mai rezistent) cred ca diferenta nu o sa fie sesizabila, important este sa fie taiate la cote...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 10:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cat a costat cantuitul pe metru liniar?
Cred ca e vorba de lipsa de comunicare intre voi. Nu ai cerut exact ce vroiai sa obtii. Acum o luna jumate am cumparat de la ei sticla si sunt chiar incantat de preturile si serviciile lor. Nu am cerut insa "cantuirea" sticlei , doar slefuirea muchiilor. Probabil aceste doua operatiuni sunt diferit intelese la ei in firma. In plus, am slefuit sticla doar pe muchiile ramase vizibile dupa lipire. Lateralele mari nu le-am slefuit pe partea de jos, iar cele mici pe partea de jos si pe partea cuprinsa intre lateralele mari. Pretul a fost 2,42 plus TVA pe metru liniar.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
danpavelescu wrote:
Nimeni aici:

Daca il lipesti si cu silicon negru (care este mai rezistent) cred ca diferenta nu o sa fie sesizabila, important este sa fie taiate la cote...


Sigur ai lipit acvarii ?Daca sub silicon suprafata sticlei este rugoasa ramin bule de aer.De ce siliconul negru e mai bun...poate din greseala pui tiocol.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
harry-ab wrote:
Cat a costat cantuitul pe metru liniar?
Cred ca e vorba de lipsa de comunicare intre voi. Nu ai cerut exact ce vroiai sa obtii. Acum o luna jumate am cumparat de la ei sticla si sunt chiar incantat de preturile si serviciile lor. Nu am cerut insa "cantuirea" sticlei , doar slefuirea muchiilor. Probabil aceste doua operatiuni sunt diferit intelese la ei in firma. In plus, am slefuit sticla doar pe muchiile ramase vizibile dupa lipire. Lateralele mari nu le-am slefuit pe partea de jos, iar cele mici pe partea de jos si pe partea cuprinsa intre lateralele mari. Pretul a fost 2,42 plus TVA pe metru liniar.

Intr-adevar sunt 2 operatiuni diferite. Dar din experienta cu Tehnicglass am cerut acelasi lucru(cantuire pe toate laturile), s-a executat ce am cerut dar toate canturile au iesit lucioase la final. O sa pun maine poze si cu astea ca sa se vada diferenta. Eu am vrut expres cantuire pe toate laturile.
Pretul a fost undeva la 13 lei la metru, dar marti ma uit pe factura si va spun exact (la Segani).
Pretul per total e mai mare cu 60 de lei la Segai decat la Tehnicglass iar calitatea slefuirii canturilor e total inferioara.
Oricum acum nu mai e vorba de cat a costat, ci de faptul daca ma apuc sau nu sa lipesc acvariul cu sticla asa sau mai bine ma duc in alta parte sa le lustruiesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
mmdiscus wrote:
danpavelescu wrote:
Nimeni aici:

Daca il lipesti si cu silicon negru (care este mai rezistent) cred ca diferenta nu o sa fie sesizabila, important este sa fie taiate la cote...


Sigur ai lipit acvarii ?Daca sub silicon suprafata sticlei este rugoasa ramin bule de aer.De ce siliconul negru e mai bun...poate din greseala pui tiocol.

Scuze dar ce inseamna "tiocol"?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 1:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Tiocolul este un produs sintetic asemănător prin unele proprietăţi cu cauciucul folosit la etansari si nu la lipituri.Este livrat si in tuburi asemanatoare cu cele de silicon.
P.S.Eu prefer siliconul negru ,din motive estetice dar am constatat in timp o mai mare rezistenta la cel incolor.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Am sters 2 posturi. Limitati-va la subiect, va rog. Puteti sa va dati la operatie in privat sau puteti veni la o intalnire si o sa plecati "pretini", cum s-a mai intamplat in trecut. :P

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 1:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Ciprian Marcu wrote:
Am sters 2 posturi. Limitati-va la subiect, va rog. Puteti sa va dati la operatie in privat. :P

Multumesc Ciprian! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sticla cantuita mat. Tine sau nu lipitura?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 3:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Săptămâna patimilor...voi tot certăreți...

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group