It is currently Fri Mar 29, 2024 8:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 3:36 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 13, 2015 3:14 pm
Posts: 8
Location: Pitesti
In primiul rand, Hristos a inviat!

In momentul de fata detin un bazin 135x50x52 cu 15 discusi care este mentinut de 1 filtru Eheim 2080 plin cu siporax si 2 JBL E1501
pline cu matrix, acestea din urma trag dintr-un filtru de substrat resun.

in cel mai scurt timp vreau sa fac un upgrade la bazin si anume 180x50x60 si aici am nevoie de sfatul vostru, anume:

pot da gauri in "fundul" acvariului pentru a conecta filtrele care trag din filtrul de substrat?
se vor monta doi conectori de genul: https://www.bwinstal.ro/products/conect ... -lipire-fe

este sigura solutia sau mai bine sa merg pe metoda clasica?

va multumesc anticipat


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 3:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Poti da gauri, vezi Clemans( in jur de 10 lei gaura). Si eu am dorit acest lucru, dar sunt mai lipsit de curaj si o sa merg pe clasic. Daca ramai la gauri vezi ca am eu doua flanse de trecere noi.
Iti doresc mult spor.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
N-am folosit dar implica ceva riscuri daca ai acvariul in sufragerie. :P Daca intervine vreo problema ce necesita reparatie urgenta, trebuie sa scoti toata apa, vietatile si pietrisul. In plus va trebui sa pui si robinet(i) ca sa poti opri apa atunci cand decuplezi filtrele, iar conexiunea dintre furtunul de admisie in filtre si PVC trebuie sa reziste la presiune sa nu te trezesti ca "sare" si faci balta in casa si gasesti pestii uscati.

"Mariusvlad" parca are fundul acvariului gaurit pentru un preaplin dar cu alt conector daca-mi aduc bine aminte.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 6:55 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 13, 2015 3:14 pm
Posts: 8
Location: Pitesti
Problema este ca stau si la etajul 4, ziua plecat la serviciu si daca se intampla ceva cred ca o sa gasesc apa pana la parter.
Imi placea ideea ca puteam trage din filtrul de substrat mai uniform si mai scapam de tevile din acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 7:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
De ce nu folosesti metoda lui Kiruc,cu gauri date in lateral. ?
viewtopic.php?f=16&t=5822

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 8:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Subscriu pentru bean animal - metoda descrisa de kirucd - vezi ca nu trebuie neaparat gaurit bazinul: poti face cutia de la animalul fasole pe o laterala care o faci mai joasa cu cativa centimetrii decat restul bazinului, aici vine plasat pieptenele prin care trece apa in cutia bean-ului prin preaplin, dar citeste topicul acolo vei gasi explicatiile necesare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 9:08 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 13, 2015 3:14 pm
Posts: 8
Location: Pitesti
problema sta altfel,

noul acvariu va avea si el filtru de substrat si eu ma refeream sa gauresc "fundul" acvariului pentru a conecta filtrele externe sa traga direct de sub substrat


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 9:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu cred ca estetica acvariului "bate" riscul de inundatie! Dar e alegerea ta. :)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Mon Apr 13, 2015 10:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Poti folosi niste teava verde transparent Eheim sau de la alt producator ca sa nu sara-n ochi prea tare. Eventual curbate in partea de jos unde se conecteaza cu filtrul de substrat ca sa vina cat mai "pe colt".

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sfat upgrade bazin
PostPosted: Tue Apr 14, 2015 10:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca faci treaba ca lumea riscurile sunt mai mici decat cele intalnite la restul instalatiilor de apa din casa. Spre exemplu oricand se poate sparge un furtun de la alimentarea cu apa a chiuvetei, a wc-ului, a centralei ca deh, invechesc si ele. Presiunea din instalatia de alimentare cu apa este mai mare ca cea din acvariu iar majoritatea dintre noi avem sub chiuveta furtun de cauciuc (valabil 2 ani) imbracat in plasa de inox. Si acolo cuuuurge nene ca nu-i acvariu sa se golesca.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group