It is currently Fri Mar 29, 2024 8:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Wed Oct 18, 2017 10:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
,,Catastrofa" asta se poate evita si prin executarea unui orificiu in retur, acolo unde se va afla in cea mai mare parte a timpului la cativa mm sub nivelul apei din acvariu.
Sub nivelul apei, ca sa nu produca zgomot si stropi.
Cat mai sus, ca sa nu aspire returul mai multa apa din acvariu, decat incape in sump.
Cand se opreste pompa, intra aer prin acea gaura de ca, 5-7 mm, si opreste aspirarea apei.
Este ceva mai simpla de facut decat o supapa, si functioneaza mai sigur, pentru ca supapa poate sa nu etanseze perfect, iar daca lasa sa treaca cate putina apa, in cateva ore umple sumpul si nu se opreste nici atunci.
Eu am lasat capatul returului doar pana la 5 mm sub apa, si i-am pus un burete, care evita zgomotul si disperseaza jetul de apa.
In felul acesta poate fi lasat chiar si la cativa cm deasupra apei, daca nu deranjeaza curentul de apa produs de caderea ei din burete, si face inutil orificiul de siguranta.
In plus face o aerare suplimentara, foarte eficienta.
Daca se pune un burete care ajunge pana sub apa, se opreste si curentul produs de cadere.
Ultima sugestie mi se pare cea mai practica, dar metoda adoptata depinde de situatia de la fata locului.
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group