It is currently Sat May 18, 2024 7:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 10:15 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
inca nu am incercat cu antibiotice, motiv fiind diagnosticarea corecta, doar cu cateva lingurite de sare!

am sa merg pe varianta cu lumina in prima faza, si o eventuala readucere la o temperatura de 30`?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 10:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:40 pm
Posts: 83
Location: Alba Iulia
Din ce ai descris , eu personal nu cred ca are vre-o alta problema decat cea de aclimatizare, il sperie lumina puternica. Observa-l in toata aceasta perioada, cat te " joci " cu lumina si vezi sa nu fortezi aclimatizarea, adica daca crezi ca nu este OK pentru el ...poti lungii perioada

_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 10:39 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
ok, multumesc de sfaturi, am sa incep de maine procedeul cu lumina, sper sa dea rezultate bune!

va tin la curent cu notificari! O seara buna


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:40 pm
Posts: 83
Location: Alba Iulia
Ok! asteptam vesti bune.
O seara buna si tie

_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 3:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
nu reusesc sa deschid pozele cu acest yellow pigeon, dar oricare ar fi el nu poate proveni decat dintr-un acvariu de 500 l asezat pe centrul crescatoriei.astea din centru nu mai au iluminare proprie, nu mai are sens pt. ca vine lumina cat de cat de la cele aflate pe flancuri, de vis-a -vis, de la rastelurile cu acvarii lipite de peretii laterali ai locatiei.si cum la mine acvariile nu sunt de prezentare, ci de reprodus si crescut, sunt sterile si iluminate mai slab sau deloc. adica lumina provenind la unele din mediul inconjurator, iar la altele de la neoane, dar cu o intensitate relativ scazuta.acum nu e obligatoriu sa se comporte astfel din cauza schimbarii iluminarii, poate sa fi capatat intre timp si vreun parazit/boala.totusi, ar fi de preferat sa fie iluminarea cauza, ca atunci in timp o sa se adapteze la noile conditii.m-ar mira totusi sa fie vreo boala, ca pigeonii de acest fel sunt printre discusii rezistenti, nu printre cei dificili.bafta!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 10:52 am 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
http://picasaweb.google.com/10228399188 ... 7/Desktop#

sper sa le poti vedea acuma discusmaniac
eu am inteles, ce ai explicat tu, nu vreau sa aduc vreun comentariu negativ la adresa ta, nu asta este scopul meu, evident...
toti pestii mei sunt luati de le tine si sunt frumosi , sanatosi, deci sa nu se interpreteze ca si o reclamatie!
prima ora, astazi..am lasat un singur neon de 30w (Philips Aqauarelle), pigeon-ul mai are tendinte de a se duce catre locul lui retras, dar e mai comunicativ, mai ciupeste una alta de pe pietre..e un semn spre bine, zic eu! ar trebui sa aplic reducerea temperaturii la 30`, sau sa o las mentinuta la 31-32` cat este acuma?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 11:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
acum am putut vedea poza.am vazut ca ai si substratul alb, iar asta combinat cu o iluminare puternica mareste senzatia de suprailuminare , iar discusul se poate sa nu se mai simta in siguranta. incearca sa faci ce te-au sfatuit colegii de forum, cu iluminare progresiva.nu e rau nici cu 30 grade, dar nici cu 31. nu te sfatuiesc sa cobori deocamdata sub 30.bafta!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 11:48 am 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
ok, multumesc pentru raspuns, am inceput deja "tratamentul" cu iluminarea progresiva, si la prima hranire, fata de ieri, astazi a venit si el in rand cu ceilalti!

e un pas spre bine, faptul ca a venit la mancare si din cate observ pare sa respire cu amandoi operculi acuma!
sper sa fie totul bine pe parcurs!
Multumesc inca o data, celor care mi-au raspuns!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 10:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:40 pm
Posts: 83
Location: Alba Iulia
Este bine ca a inceput sa fie activ sa vina la masa impreuna cu ceilalti ... sa socializeze.
Totusi asa cum am mai spus nu forta , in sensul ca maine sa nu aprinzi 2 neoane ci sa ramai la unul singur , pana vezi ca nu mai are nici o retinere si abia atunci sa aprinzi al doilea neon s.a.m.d.
Sau sa incerci sa aprinzi al doilea neon doar in a doua jumatate a zilei.

_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sat Feb 27, 2010 11:53 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
Si eu am decis sa merg pe varianta 2 zile/neon, urmand a le aprinde pe fiecare in parte din 2 in 2 zile!
Rezultatele de astazi au fost o mare bucurie pentru mine, vazand-ul mai activ si venind la mancare!

referitor la schimburile de apa.. d-nul marius a ramas putin surprins de faptul ca fac doar un schimb pe saptamana de aproximativ 40%, e putin? ar trebui mai des?

adevarul este ca si apa are o tenta laptoasa, banuiesc ca din numarul mare de nitriti acumulati!

orice sugestie, sfat este bine primit!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group