It is currently Thu Mar 28, 2024 3:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sun Oct 10, 2010 12:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
de azi am inceput tratamentul cu asocilin tamponat pe rana celui care are pe cap. Acesta din urma inca sta pe verticala, cu capul in sus. Ceilalti doi sunt ok, dar inca nu mananca. Azi urmeaza un schimb de 50% din apa cu aspiratul mizeriei (bacteriilor) de pe fund pt a fi curat, iar daca sunt ceva granule pe fund poate le starnesc interesu, daca puii de gupii nu, ei fiind invatati cu granule....ma rog cel putin cand mancau.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 7:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
ma pot mandri ca sunt pe calea cea buna. cei 2 care stateau normal, au inceput sa ciuguleasca de pe jos. Le-am pus ceva granule si fulgi, ca sa aiba de unde alege, si vad ca parca le-am starnit intereseul. Cel de-al 3-lea cu rana pe cap inca sta dezechilibrat. Tind sa cred ca este si datorita faptului ca are coada roasa aproape de tot si nu isi poate tine echilibru. Inca tamponez cu asocilin, dar va intreb daca as pune ceva sera costapur nu ar ajuta? am citit instructiunile si nu zice nimic ca ar decicla bazinul....a mai folosit cineva asa ceva? Nu voi pune pana cand nu voi avea ok-ul din partea voastra :D pana atunci continui tamponarea, desi tot bagand mana in bazin si alergandu-i ca sa pot sa il prind sa il tamponez maresc stresul


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 9:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Trebuie sa sti ca contine cupru, iar acesta poate leza organe interne, asa ca daca nu trebuie neaparat sa-i tratezi cu el, ar fi bine sa-l folosesti doar contra ectoparazitilor, Ichthiophthirius etc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Mon Oct 11, 2010 11:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
In afara de aspectul sentimental, din punct de vedere valoric, pestii merita efortul depus de tine? Suma de bani cheltuita nu este mai mare decar valoarea lor? Tu vrei sa ii salvezi sau vrei sa inveti sa tratezi discusii?

Prea multe medicamente. Coroborate cu stresul, schimbarea de parametri, lipsa alimentatie...! Parerea mea este ca in cel mai fericit caz vei obtine discusi cu oarece sechele.

Daca i-as avea eu m-as limita doar la schimburi de apa, liniste, si tatonare in ceea ce priveste alimetatia. Nu as creste temp!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
@ciprian vreau sa ii si tratez 1 pt ca vreau sa ii salvez si apoi pentru mine sa invat sa ii tratez.Nu este vorba de investitie, pana acum inafara de apa consumata si curentul incalzitorului nu am cumparat absolut nimic.In general nu imi place sa ma dau batut foarte usor. Am fost in stare sa tin aproape 2 sapt un boraras brigittae la tratament pt ca nu ma indura inima sa il crut :) Stiu ca excesul de medicamente + toate insirate de tine duc la discusi cu posibile probleme, dar inca mai sper.

Temp momentan este la 32 de grade , si voi incepe cu schimburile de apa mai dese.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 1:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Atunci...bafta multa si rabdare!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Tue Oct 12, 2010 1:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
ciprian01 wrote:
Atunci...bafta multa si rabdare!


multam, de bafta voi avea nevoie ...rabdarea este :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
vin cu un mic update...toti 3 stau perfect drept si au inceput sa ciugule de pe jos :D le dau granule, fulgi, inima de vita rasa si spirulina, am observat chiar la unu din ei cum s-a bagat sa fugareasca un puide guppy, deci e bine bine :D schimburi la 2 zile de apa de 50% +1lingurita de sare la 10L +30-32 grade, Va tin la curent! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Sat Nov 06, 2010 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
le-au crescut coditele, si i-am mutat cu cei care ii aveam, momentan sunt timizi dar deh, casa noua, sper sa se obisnuiasca repede


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: stau cu botu la suprafata si unpic pe laterala
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 12:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
unuia din ei i-au iesit ochii ...am gasit pe jbl hospital Popeyes se numeste si cica ar fi de la apa naspa ... am mai bagat un filtru intern, si m`am apucat de schimburi de apa dese. Intrebarea mea e alta, isi mai revine? adica intra ochii la loc sau sa ii curm suferinta?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group