It is currently Sat May 18, 2024 7:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 10:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Buna . V rog sa ma ajutati cu niste sfaturi in ce priveste urmatoarea problema :
Se poate face tratament contra viermilor branhiali la pui de o luna (marime de cca 2 -3 cm) ? Daca da la ce medicament rezista puii ? In casa am doar dactymoor in momentul asta (contine paraziquantel ca substanta activa) iar alte medicamente nu gasesc in Focsani . E oare mai bine sa las sa se faca de la sine o selectie a.i. sa-mi ramina exemplarele mai puternice sau sa le fac tratament ? Daca nu intervin cu medicatie in general cam cit % dintre pui mor ? Daca as sti ca macar 2/3 dintre pui rezista fara tratament as prefera sa nu le bag chimicale .
Am deja citiva (cam 15-20 de pui din aproximativ 150 ) care respira de citeva zile cu un singur opercul sau foarte rapid si nu mai au aceiasi pofta de mincare ca inainte . Deocamdata nu au inceput sa moara dar banuiesc ca daca voi ignora problema in cele din urma vor muri o parte . Problemele au aparut de acum vreo 3 zile cind i-am mutat intr-un bazin de 110 litri deoarece nu mai incapeau in bazinul de 70 litri .

Va multumesc .

PS:Ma gindesc sa scot citiva dintre puii bolnavi intr-un alt bazin si sa le fac tratament sa vad daca rezista .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 11:12 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Intr-un articol citit acum cativa ani, imi aduc aminte ca spunea despre praziquantel cum ca nu ar avea efecte secundare notabile (evident, daca se foloseste dozajul corect). Pe de alta parte, chiar daca nu omoara viermii, sarea neiodata este un adjuvant indicat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 5:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Rezista la baie de lunga durata cu ...mycopur, formol ar fi unele din ele. N-am testat cu praziquantel, problematic ar putea fi solventul in care e diluat si eventual dezvoltarea unor bacterii in exces care sa consume oxigenul din apa. Dar nu cred ca ar fi probleme, mai ales daca esti pe acasa si poti sa schimbi apa cand vrei.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 6:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu am pierdut cei mai buni pui dintr-o generatie pentru ca n-am reactionat la timp. In trei ore, intre orele 6 si 7 dimineata, au murit 15 buc. din cei mai mari, cu mine langa ei, pana si-a facut formalina efectul. Nu observasem seara ca nu-s cum trebuiau sa fie. Si erau mai mici decat ai tai. Cei care au scapat atunci sunt acum bine-mersi, dar nu sunt cei mai buni. Scumpa invataura.
Formalina nu face compromise. Omoara orice vierme. 5ml/100L, dupa 6 ore inca 5 si schimbi toata apa dupa 12 ore. Curata intai filtrul rapid, sau mai bine, scoate-l din acvariu si incalzeste-l la 65°C 10 min. Daca crezi ca e cazul mai bine fa si un schimb de apa 30% inaintea tratamentului. Daca nu primesti formalina nici de la morga sau alte surse, cumpara medicamente din pet-shop, dar nu amana!
Nu prinde puii in plasa si nu-i trata pe cei care au pielea zgariata, ca mor sigur.
Chestia cu selectia naturala nu e valabila in cazul viermilor de branchii!
Mor cei mai buni pentru ca ei mananca cel mai bine si au nevoie de cel mai mult oxigen dupa ce au mancat.
Ei nu mor pentru ca-s slabi, ci pentru ca-s cei mai puternici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 10:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu am o vaga presimtire ca o parte din puii tratati cu formalina o sa aiba o dezvoltare defectuoasa a operculelor. Si ca sa fie tacamul complect, acest defect va fi vizibil pe masura ce trece timpul si pestii se apropie de maturitate.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 2:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
eu cu dacty-mor si cu tremazol am omorat majoritatea puilor tratati astfel la aceasta marime(in jur de 2 cm). poate ca daca i-as fi lasat la tratament mai putin decat scrie pe prospect, as fi omorat mai putini, dar nu stiu daca as fi reusit sa rezolv problema viermilor.acum, bineinteles, nu mai am curajul sa ma mai risc cu alte serii de pui mici cu acest tratament, sa experimentez eventual ce se intampla daca-i las la tratament mai putin, jumatate din timp, un sfert, trei sferturi...

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 4:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Baie de lunga durata adica de la 24h+...cateva zile sau mai bine. Concentratie de formol 2.5-4ml/100l. Aerarea e foarte importanta.

Ioan, acel mod de aplicare l-ai incercat la pui asa de mici? E o metoda mai agresiva. Eu am folosit un mod de aplicare oarecum asemanator de multe ori, dar nu la marimea asta, ci de la 2-3luni in sus. Un schimb foarte masiv cu apa de la robinet neaerisita(cu bule de aer) se poate lasa cu victime, stratul de mucus fiind "prajit" si pestele mai vulnerabil.

mariusvlad wrote:
Eu am o vaga presimtire ca o parte din puii tratati cu formalina o sa aiba o dezvoltare defectuoasa a operculelor. Si ca sa fie tacamul complect, acest defect va fi vizibil pe masura ce trece timpul si pestii se apropie de maturitate.


Nu se intampla lucrul asta, dar trebuie atentie la dozaj si modul de lucru. E de preferat sa fie folosit in spatii deschise, formaldehida fiind in prima grupa de cancerigeni. Acvariul sa aiba capac ca sa se diminueze dispersia vaporilor in camera.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 6:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pina acum le-am bagat sare cam 3-5 ml/20 litri , Blackwater extract de la sera ,fishtamin ,am scazut temperatura de la 30 la 29 gC si le-am sporit oxigenarea . Astazi mut 10 pui in bazin cu o pereche care vreau sa faca puradei si le voi face tratamentul impreuna . Astfel deparazitez perechea si vad si daca puii rezista la tratament (oricare va fi acesta formol sau paraziquantel ) . Daca cei mutati cu perechea vor rezista voi facesi celorlalti tratament .
Puii par mai afectati dimineata si in prima parte a zilei decit seara . Aseara dupa un schimb de apa si dupa ce am bagat sarea si vitaminele au bagat toti in ei ca spartii .Mi-a fost frica sa nu se sufoce dupa atita mincare si de asta am scazut temperatura si am sporit aerarea .Dimineata in schimb cind le dau sa manince mereu vad vreo 10-20 care nu vor sa serveasca nimic sau ciugulesc cite ceva asa in sila si tot astia sau multi dintre ei au si probleme cu respiratia .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Si eu am avut aceasta problema la pui, respirau repede si se frecau cu operculii de cutia de plastic in care stateau.
Le-am facut tratament cu tremazol la 3 si 4 saptamani si s-au linistit.
Si nici nu am avut victime in urma tratamentului.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Intre puii pe care i-am tratat cu formalina in urma cu 3 luni, cand aveau 1,5-2cm nu am nici unul singur care sa aiba vreo urma cat de mica de opercul deformat. Pe de alta parte am avut mai multe cazuri de pui cu deformari masive, vizibile de cand aveau 8-10mm, pe care nu i-am tratat cu nici un fel de medicament. Asta poate fi confirmat de multi dintre cei care reproduc discusi. Apar frecvent pui cu deformari ale inotatoarei dorsale, cu ochi deformati sau cu unul lipsa, care nu-si pot umple vezica cu aer, fara sa fi fost tratati deloc. Ar fi bine dac-am gasi un medicament cu eficacitate cel putin apropiata de cea a formalinei. Din pacate viermii formeaza rezistente la alte medicamente, ceea ce nu-i posibil in cazul ei. Comparati cantitatea de formalina la care se expune un fumator, cu cea care apare intr-o camera aerisita in timpul unui tratament al pestilor. Ati observat cumva ca nu se face cunoscuta concentratia de formalina care dauneaza omului? Apar doar relatari menite sa atraga atentia asupra unui text care aduce bani celui care l-a scris. Probabil ca daca s-ar combate si fumatul cu aceeasi vehementa, ar fi interzis instantaneu. Dar sa fumam avem voie, pentru ca asta aduce cuiva castig banesc. In cazul acesta nu mai conteaza ca facem cancer.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group