It is currently Sat May 18, 2024 7:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 11:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu am gasit formol asa ca am bagat 11 pui (4 care au diverse defecte si 7 care miscau un singur opercul) in bazinul cu perechea unde am introdus dacty moor .Am lasat si un pomacea sa vadf daca rezista (scrie ca melcii nu rezista) deoarece vreau sa deparazitez si melcii care stau cu puii . Dupa o ora de la introducerea medicamentului puii par ok cu exceptia unuia dintre cei 2 care ramasesera mult mai mici ca fratii lor avind mai putin de 1 cm .Acesta a disparut...cred ca l-a mincat perechea . Melcul s-a inchis in cochilie inca dupa primele 15-20 minute .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Am terminat prima parte a tratamentului cu dactymoor .Puii pt test au fost tinuti in apa cu medicamentul 9 ore in loc de 6 si sunt ok ,adica nu au murit (cu exceptia a doi cei mai mici din serie dintre care unu a disparut si unu era cu capul strivit de perechea de lss) dar majoritatea respira in continuare cu un singur opercul .....nu stiu daca e normal asa ...
Inca vreo citeva aspecte care mi-au dat de gindit :
1. Melcul traieste si el bine mersi dupa 9 ore de tratament
2. Am dat special la pui dupa introducerea medicamentului in acv. foarte multi grindali astfel incit sa nu poata sa-i manince pe toti . Toti viermii care ramasesera nemincati erau vii ....

Oare sa fie vreo problema cu medicamentul ? E in termenul de valabilitate , a fost pastrat corespunzator (cel putin dupa ce l-am cumparat eu ) , dozajul a fost cel recomandat ba chiar putintel mai mare , durata tratamentului cu 3 ore mai mare decit cea recomandata in prospect ..... Cu toate astea la prima vedere rezultatele nu par satisfacatoare . Poate ca e inca devreme sa miste operculii asa ca voi astepta sa vad ce se intimpla miine sau poimiine .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 11:19 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Praziquantel actioneaza impotriva "viermilor plati". Posibil deci ca medicamentul sa fie ok, si totusi grindalul sa nu fie omorat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Intre cei 9 pui tratati ieri pt. paraziti branhiali majoritatea au inceput sa foloseasca ambii operculi in cursul zilei de azi .Mai sunt 2 care misca tot un singur opercul . Ma gindesc ca probabil dureaza citeva zile sa se repare daunele facute de viermii branhiali chiar daca acestia sunt morti si probabil de asta nu au inceput sa miste operculii imediat dupa tratament . Mai e si varianta a 2 a ca nu au murit toti viermii dar eu o prefer pe prima :mrgreen: .....cel putin pina la dovada contrarie .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi branhiali la pui de o luna
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 5:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Revin cu noutati .
Saptamina trecuta am facut un tratament cu dactymoor si totul a fost bine . Inainte sa fac tratamentul au murit 4 pui deoarece nu puteau respira .Dupa tratamentul de saptamina trecuta problemele cu respiratia au disparut .Am facut si ieri a 2 runda de tratament si a fost ok .Am schimbat 75% din apa dupa 6 ore cum scria in prospect dupa care am hranit puii normal . La vreo 5-6 ore dupa schimbul de apa , apa a inceput sa se tulbure usor dar nu am dat la inceput prea mare importanta acestui lucru si am dat puilor o gramada de nauplii (cred ca erau vreo 4-5 ml de naulii curati) .Dupa inca vreo 2 ore de la hranirea cu artemia cind ma uit din nou la pui apa era un fel de lapte mai transparent si puii toti la suprafata . Primul lucru pe care l-am facut a fost sa masor no2 si acesta avea valoarea de cca 1 mg/litru :crazy: . In prima faza am bagat o lingura de sare si aquasafe si easy balance . Curios ca in momentul in care am bagat easy balance si aquasafe au inceput sa se formeze niste partcule alburii care in 2-3 minute au facut un strat de un fel de precipitat pe fundul acv. si pe buretii bolborositori iar apa s-a mai limpezit . Pasul urmator a fost sa sifonez acel precipitat de pe fundul acvariului si sa schimb vreo 40-50% din apa , sa scot vreo 30 din puii cei mai frumosi si sa-i bag in acvariul cu o pereche care fusese si ea deparazitata inainte cu citeva zile ,sa spal bine buretii bolborositori de la pui , sa scot un filtru rapid din care un compartiment e plin cu siporax de la perechea deparazitata si sa-l bag la pui si sa bag in acvariul cu puii sera biofilterstart pt a recicla acvariul cit mai repede . Am masurat din nou no2 si erau undeva la 0,5 mg/l (tot mari) dar puii incepusera sa nu mai respire la suprafata si sa fie mai bine . Dupa inca o ora , doua mai erau nitriti putin mai mult de 0,2 mg/l (asta se intimpla pe la 2 noaptea) deci probabil ori bacteriile de la sera isi facusera treaba (nu cred ) ori varianta cea mai plauzibila e ca bacteriile din siporaxul din filtrul rapid au facut burtile mari :good2: . Nevasta-mea statea in timpul asta cu telefonul pregatit sa sune la urgente sa le zica ca a innebunit barbat'su .Bineinteles ca dupa ce m-am culcat pe la 2 si jumatate nu am putut dormi si m-am trezit de 10 ori sa ma uit daca puii sunt ok...... Dimineata pe la 7 cind m-am trezit sa ma duc la firma :shock: apa era limpede si puii cereau de mincare ...nu le-am dat de frica sa nu apara nitrii din nou .Am venit de la serviciu acasa pe la 12 si le-am dat prima masa de artemia si grindal dar mai putintel decit de obicei . La ora 4 le-am dat mixtura si pina la 5 nitriti sunt la valori nedetectabile .

Intrebari si nelamuriri :

Oare ce s-a intimplat cu filtrarea bio ?
Au murit bacteriile din bureti sau precipitatul respectiv a blocat porii buretilor si apa nu a mai ajuns la bacterii?
S-a mai intimplat cuiva fenomenul asta ?
De la ce s-o fi format chestia albicioasa care a tulburat apa?
Cum naiba s-a reciclat acvariul asa de repede ca de obicei ma chinui cite 2-3 zile sau uneori chiar cite o saptamina sa ciclez un bazin?

PS: Ca un sfat pt cei care folositi praziquantelul . Aveti grija sa aveti in casa aquasafe si easibalance (nu stiu sigur care din ele a inchegat mizeria din apa deoarece le-am pus amestecate ) si vedeti sa aveti inca un filtru ciclat sau/si multaapa de schimb pregatita .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group