It is currently Sat May 18, 2024 6:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: discus agitat
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 10:24 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Am 5 discusi și am observat(din senin)in ultimul timp se tot ating de obiectele din acvariu,de pompa de plante,cred ca e vreo boala,de aceea apelez la voi ca sa imi spune ti cum as putea scapa de ea?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus agitat
PostPosted: Sat Apr 03, 2010 11:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Dupa descrierea ta par sa fie ceva paraziti externi. Probabil ar fi bine sa incepi printru-un schimb masiv de apa, apoi daca nu observi alte semne de boala pe pesti sa adaugi putina sare in apa. Nu mai mult de o lingurita la 10 litri. Daca e vorba doar de o infestare usoara asta ar trebuii sa fie suficient.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus agitat
PostPosted: Sun Apr 04, 2010 2:48 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Am înțeles,s-a făcut deja schimbul de apă,după realizarea schimbului la început nu prea la convenit dar după puțin timp sau acomodat,acuma sunt mai bine,se comportă și înoată normal.Din când în când se mai scarpină de plante dar nu ca și la început.Aș vrea dacă se poate să îmi spuneți despre ce parazit este vorba,din ce cauze a apărut acest parazit extern,și cum pot sa-l combat mai eficient?Am mai citit despre mai multe cazuri în care s-a întâmplat la fel ca și în cazul meu dar sincer nu prea am înțeles mare lucru și de aceea apelez din nou la voi și la sfaturile voastre.Vă mulțumesc mult


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group