It is currently Sat May 18, 2024 7:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Va rog mult un ajutor !
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 12:59 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:29 am
Posts: 7
Location: Alba Iulia
Intr-unul din acvarii, am o problema cu unul din puii de discusi (7-8 cm) , care este foarte agitat, innoata ca un nebun, la frecvente mici de timp, mai nou si cu spatele, se loveste de sticla acvariului, etc. Nu prezinta semne de paraziti externi dar nu-l prea vad atingandu-se nici de mancare. Ceilalti deocamdata se comporta normal. De respirat parca respira mai accelerat decat ceilalti dar cu amandoi operculii, si parca atunci cand respira ii iese ceva din gura, ca si cand ar incerca sa elimine ceva ! Am incercat sa pozez sau sa filmez pentru a va da seama mai usor, dar acel "ceva" pe care incearca sa-l elimine prin respiratie e prea mic si nu-l pot focaliza cu camera mea de 2 bani. Deci nu stiu daca e vorba de viermi branhiali si de aceea vreau sa va cer voua celor mai experimentati o parere inainte de a incepe vre-un tratament !
In acest acvariu am urmatoarele caracteristici : temperatura 29 grade, Ph=5,3; Gh=4, Kh=2, NH4=0,2; No2=0,05; No3=20, cu scimburi de apa saptamanal cate 40-50 %, ci cu o lampa ultraviolete 10 ore pe zi.
Spuneti-mi va rog ce e de facut cu acest discus care face tumbe prin acvariu ca nebunul ?
Sper sa nu fie vorba de myxosoma !!! Oricum l-am mutat intr-un acvariu de carantina, in care am adaugat deocamdata 1 lingurita de sare la 10 litrii apa, si mai departe astept parerea voastra.
Daca ar fi vorba , Doamne fereste, de myxosoma, ceilalti discusi or sa fie afectati sau sunt sanse sa scape din ei ???
Multumesc anticipat !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog mult un ajutor !
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 6:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca le-ai dat inima de vita e posibil ca o pielita care nu a fost curatata sa se fi agatat de branhii in timp ce se chinuia sa o inghita.
Fa rost de o penseta mica, scoate-l intr-o carpa moale si incearca sa-l scapi de problema.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog mult un ajutor !
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 11:45 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:29 am
Posts: 7
Location: Alba Iulia
De ceva timp nu le-am mai dat inima de vita.
Cum spuneam, l-am izolat singur intr-un acvariu de carantina, dar azi dimineata situatia lui era inrautatita, adica isi pierdea echilibrul !
Am adaugat JBL Gyrodol pentru viermii branhiali. Acum astept !


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group