It is currently Fri Mar 29, 2024 11:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Carasei balonati
PostPosted: Fri Feb 19, 2016 7:16 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Am luat de cca. 1 luna, pentru divertismentul sotiei, 3 carasi la 5-6 cm. Nimic pretentios, roscati cu coada dubla. La scurta vreme, 2 dintre ei aveau probleme cu inotul, probabil de la vezica inotatoare , pentru ca se scufundau cu greutate. Problema s-a agravat, unul dintre ei chiar nemancat nu mai poate atinge fundul bazinului decat cu mare effort; sta mai mult la suprafata, chiar si rasturnat. Abdomenul este evident umflat.
Apa 23g, lumina slaba rece, hrana fulgi pentru carasi, mai rar ceva tetra (min).
Este ceva tratament, sau sunt defecti de neamul lor?

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Carasei balonati
PostPosted: Sat Feb 20, 2016 12:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Din umila mea experienta:

Da, sunt defecti de neamul lor :D. Cei gen cometa cu corpul mai normal nu prea sunt predispusi la asa ceva, dar cei mai indesati, gen ryukin, oranda, clar DA!
Ce poti face preventiv este sa folosesti o hrana tip gel(gasesti in magazine de profil), sa faci mixtura tip gel pentru ei(cauta pe youtube) si sa le mai dai sa pape mazare congelata ce o fierbi circa 5 min, apoi o decojesti si o dai tantavanilor. Hrana granulata sau fulgi inmuiata in prealabil.
Ce poti face in situatii critice, asa cum te afli acum, este sa:
- incerci sa "mulgi" putin inculpatii cu speranta ca poate flatuleaza(la mine a functionat de multe ori)
- sa introduci cu grija un ac de seringa in anus si sa`l faci elimine gazele.
- sa le dai mazare asa cum am descris mai sus.
Mie mi`a fost frica sa introduc ac de seringa si am folosit acel "ac" din plastic de`l intalnesti la branule.

Ceva au femeile cu genul asta de peste, caci eu am obtinut aprobare pentru un al doilea acvariu cu conditia sa`l populez cu red cap oranda. =))

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Carasei balonati
PostPosted: Sat Feb 20, 2016 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sau au hidropizie.Daca au si solzii zburliti si ochii mai bulbucati.In acest caz nu prea ai ce sa le mai faci.In plus de ce ti-a scris colegul blu poti sa-i scoti din bazin si sa-i lasi sa se zbata putin pe o suprafata tare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Carasei balonati
PostPosted: Sat Feb 20, 2016 12:30 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Nu-i hidropizie; din pacate cu asa ceva m-am mai intalnit, mai frecvent la anabantidae.
Cu mazare si tratamente la aerofagie am incercat, cu staruinta, la o alta tentative cu carasi, acum ceva ani.
Dar, cum alta idee mai buna n-am, mai trag un loz.
Just in case, le-am tras o eritromicina.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Carasei balonati
PostPosted: Sat Mar 05, 2016 10:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Carasii au nevoie de mai multe fibre in hrana si mai putina proteina. "Fulgii pentru carasi" de multe ori sunt fulgi "obisnuiti" pentru pesti si nu-s facuti pentru necesitatile lor...cu exceptiile de rigoare. Poti incerca sa le dai zilnic frunze de salata, spanac etc. taiate foarte fin. Daca hrana e greu digerabila, ulterior apare fermentatie(cu gazele de rigoare) si chiar infectie.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Carasei balonati
PostPosted: Wed Mar 09, 2016 4:43 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Portii reduse, mazare fiarta si fulgi inmuiati in prealabil si lucrurile s-au mai calmat. Cum intrec masura, cum fac pluta...

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group