It is currently Thu Mar 28, 2024 12:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Problema discus
PostPosted: Wed Mar 30, 2016 11:24 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 30, 2016 10:56 pm
Posts: 3
Location: Sebes
Am o problema destul de urgenta, acvariul este unul destul de nou, nu are inca o saptamana si am primit 3 discusi, 2 discusi duminica si unul marti, asa ca am fost obligat sa ii pun in acvariu, ca prin noroc apa a devenit deja cristal, restul pestilor sunt activi si se hranesc bine inclusiv si cei 2 discusi primiti initial (toti cei 3 discusi sunt din acelasi magazin iar 2 dintre ei par a fi o pereche), cel pe care l-am primit marti inca nu a inceput sa manance iar azi am observat ca sta lasat pe o parte. Stiu ca normal in acest acvariu nu ar fi trebuit sa pun nici un peste pentru cel putin 2 saptamani pana se cicleaza, dar nu am avut de ales decat sa ii bag. Am facut si test la apa si desi nu este perfect cred ca este aceptabil pentru discusi, iar temperatura (desi nu este ideala) o tin la 27 de grade.

https://drive.google.com/file/d/0B5hB3m ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B5hB3m ... sp=sharing


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Thu Mar 31, 2016 3:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Chiar daca ar fi fost ciclat acvariul acela e pentru vivipari si pesti mici nu discusi(si nici umplut destul nu e ), testele acelea poti sa le arunci nu sunt bune de absolut nimic, nici macar orientativ. 1.Cumpara teste dedicate cu reactivi (la picatura) JBL are o gama larga si acceptabile desi slabute.
2. Fa rost de un bazin mai mare daca vrei discusi asa ii chinui.
3. Pana rezolvi ceva(daca o faci, pentru ca de multe ori asta nu se intampla), scoate pietrisul-nu are nici un rost acolo decat ca iti scade coloana de apa(h) si mai ales iti aduna mizerie in el,chiar daca tu nu o vezi-discusii tai 2 din ei sunt prea mici(in nici un caz pereche si sunt slabi-nu le merge bine se vede) pentru bazin cu substrat doar cel cu problema pare destul de mare(peste 10cm), mai ales fa schimb de apa zilnic 30-50% pana la ciclare asta daca vrei sa-ti traiasca.
Nu ne-ai spus nimic de filtrare
L.E. Vezi ca apa de schimb sa stea macar 10 ore ca sa iasa gazele dizolvate din ea si sa fie de temperatura apropiata de cea din bazin (29 grade C)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Thu Mar 31, 2016 5:43 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 30, 2016 10:56 pm
Posts: 3
Location: Sebes
Multumesc pentru raspuns. Mi-am dat seama ca acvariul meu nu este pentru discusi, original eu am vrut sa fac un acvariu plantat cu pesti mici si mijlocii si creveti, dar soarta mi-a aruncat in brate acesti discusi......si chiar imi pare rau ca ii fac sa sufere. Dar nu am cui sa ii vand mai departe in starea in care sunt, in plus stiu din ce magazin provin, acolo nici macar nu ii hranea pe un sfart cat trebuia, si nici temperatura nu aveau suficienta, in fine, problema este la mine nu de unde provin. Ca filtrate am total 4 litri (o sa le trec in ordinea ciclului de apa), 1,5 litri piatra ponce, un burete albastru juwel, 0,5l material filtare fosfati si nitrati, burete subtire, 0,4l zeolit, inca un burete, 0,5 mediu filtrant fosfati, dupa care trece prin pompa de apa (800l/h), apoi printr-un filtru uv (ce-i drept ii mic, doar de 3w). Am masurat debitul de apa care rezulta si momentan am 108l/h (as vrea sa mai iau o pompa sa o pun pe intrarea la filtru, dar inca nu m-am decis daca chiar trebuie, si de care sa iau). Iar in ultimele zile fac la 2 zile schimburi de apa de 10-15 litri. Apa o las aproximativ 16 ore in galeata inainte sa o incalzesc si sa o folosesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Thu Mar 31, 2016 6:13 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 30, 2016 10:56 pm
Posts: 3
Location: Sebes
A si cand ziceam de pereche ma refeream la cel mare (bolnav) si cel mijlociu, si am zis doar ca mi se pare, sincer habar nu am, m-am exprimat eu gresit aici.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group