It is currently Fri Mar 29, 2024 8:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Author Message
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 18, 2015 9:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
nu am gasit formol 37%...le-am facut schimbul de apa,a fost ok sa zic 1-2ore...apoi la fel.aseara le-am bagat niste sare dupa schimbul de apa si albastru de metil,par sa fie mai ok,au mancat putina artemia,dar tot au branhiile umflate si iesite,dar majoritatea,nu 1-2...cred ca 4-5buc sunt care nu au:( sunt si retrasi,stau in "turma" inegriti si aripioarele strange,dar vin la mana,stau putin si apoi pleaca.nu stiu ce au,ca ii am de 2ani pe toti si e a 2-a oara cand se intampla ceva gen,am avut gen ciuma discusului,am tratat cu baktopur direct,baie de scurta durata 2pastile/4l apa si apoi 1pastila/50l si dupa 5zile au fost ok,dar la nici 2-3sapt...au inceput iar,cam aceeleasi faze,cu mucusul si scarpinatul,dar ce ma sperie,sunt branhiile,sunt foarte scoase,aproape ca ajung la aripioarele alea mici.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 18, 2015 11:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Depinde ce-i irita de-i face sa elimine mucus. Poate fi o combinatie de factori la tine. In functie de asta formolul poate fi util. Verifica daca n-ai infuzori in apa:

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic. ... 1aea7040da

Pentru branhiile umflate probabil o sa fie nevoie de un tratament cu antibiotic in combinatie cu sare si scadea pH-ului de preferat.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Thu Nov 19, 2015 8:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
am infuzori.am vazut astazi si in apa si pe geam...
am adaugat 1lingura de sare la 40l si albastru de metil aseara cand am facut schimbul de apa,mancare mai rar ca nu prea au apetit.antibiotice nu stiu ce sa folosesc,ca nu are 1-2luni de cand am facut ultimul tratament cu baktopur direct.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Sun Nov 22, 2015 8:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Scuze. Am fost plecat si n-am mai intrat pe forum.
Dupa cum ai vazut si in link-ul de mai sus, de infuzori scapi de regula cu schimburi masive de apa. S-ar putea sa functioneze si cum procedezi dar de cele mai multe ori doar se imbunatateste temporar situatia. Albastrul de metil in cantitate mai mare iti decicleaza filtrarea.

Dupa ce scapi de infuzori, daca nu se amelioreaza situatia cu branhiile umflate, poti folosi un antibacterian dedicat ce contine tripaflavina...cum ar fi Sera Baktopur solutie. Daca nu functioneaza dai de stire si trecem la un antibiotic.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Sun Nov 22, 2015 10:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
multumesc frumos pentru sfaturi...in ultimele 2zile am facut schimburi masive de apa(200-300l)/zi si sare grunjoasa 1lingura mare/30l.am vazut progrese mari,pestisorii nu mai sunt asa retrasi,mucusul nu mai e iritat,inca mai am infuzori,dar mai putini...branhiile sunt tot iritate,dar nu atat de rau,dar pestisorii nu prea au apetitul de dinainte de incident,mananca...dar nu ca inainte si mai am cateva bucati care inca sunt inegrite si mai retrase,dar usor usor pana imi vin medicamentele comandata pe net,ca asa nu gasesc...ii tratez cu sare si frunze de catappa xxl de la jbl.am comandat baktopur direct pastile si baktopur solutie,gyrodol si jbl tormec.
Nu vreau sa ii "omor" cu pastile,formol si etc...dar daca e cazul,astept un sfat sa stiu ce fac.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Parazitii branhiali - formol sau praziquantel?
PostPosted: Wed Nov 25, 2015 9:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Frunze de Catappa nu vad cum sa ajute acum cand schimbi atata apa zilnic. Merg folosite odata cu tratamentul antibacterian desi nu stiu daca o sa-ti coboare pH-ul suficient de repede(depinde si de KH-ul apei). In situatii de urgenta as apela la o solutie cu acid dar e mai riscant daca nu ai mai folosit pana acum.

Chriss-T wrote:
Nu vreau sa ii "omor" cu pastile,formol si etc...


Daca medicamentele sunt "de firma" nu inseamna neaparat ca nu poti sa "omori" pestii cu ele(in general sunt mai sigure in utilizare pentru ca nu trebuie sa calculezi prea mult si-s riscuri mai mici la dozare), ca functioneaza neaparat pentru situatiile indicate de producatori etc. Ca sa-ti faci o idee, in cazul oamenilor sunt aprox. 328000 de americani si europeni care mor in fiecare an din cauza medicamentelor prescrise corect de medici. :roll:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group