It is currently Fri Mar 29, 2024 8:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 1:52 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Am "profitat" asa cum ar trebui sa o facem din ce in ce mai des, atunci cand "pierdem" cate un discus. Am recoltat probe biologice si le-am examinat. O sa deschid un topic si cu povestea asta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 2:13 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 10, 2010 8:24 pm
Posts: 45
Location: brasov
chiar daca este an "numele stintei " taiatul capului este totusi cam brutal,sper sa nu te superi adx.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 2:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Discusii se adorm cu ulei de garoafe. Se gaseste in farmacii si se foloseste 1ml/1L.
Orice alta metoda este mai rea. In special cea banuita mai "Umana"-congelarea!
Produce un miros foarte penetrant si neplacut. Trebuie sa fie acoperit vasul!
Degradeaza unele mase plastice!
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 4:28 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
De unde ati mai scos-o si p-asta cu "numele stiintei"? Cuvantul "stiinta" este mult prea pretios ca sa-l folosim pentru niste observatii banale ...sau ma rog, care ar trebui sa fie banale. Asa cum Ioan va indeamna sa deparazitati discusii, eu va indemn sa va extindeti aria de observatie, fara a avea insa pretentia ca faceti stiinta.

Momentul eutanasierii este oricum, unul nedorit si sper sa fiti pusi cat mai rar in situatia de a lua astfel de decizii.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Apare prea sadica lumea asta, pentru a putea fi opera unei fiinte cu intentii bune, daca incercam sa ne imaginam cate vietati sunt sfasiate de vii pe globul asta, in timp ce cititi ce am scris eu aici.
Si lor nu l-i se poate reprosa c-au muscat din mar!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Fri Dec 10, 2010 11:46 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Un peste prins cu undita (sau lanseta :P) si lasat sa se sufoce in portbagajul masinii, are o moarte mai usoara decat unul caruia i s-a sectionat coloana intr-o fractiune de secunda? Sunt convins ca in acest caz ati fost impresionati de poza pusa, motiv pentru care cred ca o s-o si sterg... Din acelasi motiv nu o sa pun nici filmul despre care am vorbit mai sus...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 3:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Sper ca postul tau, anterior acestuia, n-are nimic de-a face cu cel dinaintea lui, pentru ca ce am scris eu acolo nu se refera la pestele si actiunea ta. Absolut sigur nu sunt totusi, d-aia mentionez aici faptul, ca sa nu interpretezi altfel decat as vrea eu, ca as prefera sa-i tai capul decat sa-l las sa se sufoce minuite in sir, dar care dintre pescari are asa un suflet milos, incat sa dea atentie unui obiect care da din coada? Cat peste se "copy-paste" zilnic, din oceane in gurile noastre ?
Imaginea ta nu-i ceva nou pentru mine. Am mai vazut asa ceva. Filmul nu poate fi decat instructiv. Cine nu poate suporta imaginile ar fi mai bine sa-si petreaca timpul citind bancuri.
Sa nu te informezi cum poti scuti un discus de suferinte inutile, si sa-l supui lor din nestiinta, nu inseamna ca ai un suflet milos, doar pentru ca nu-i tai capul. Al pune la congelat, sau al arunca in canal, in speranta ca-l va ucide apa rece e o fapta rea, pentru ca va mai trai acolo mult timp in chinuri. O moarte rapida e de preferat unor chinuri prelungite, daca oricum nu mai are sanse de vindecare. Eu prefer sa-i anesteziez pentru ca daca adaug incet uleiul de garoafe nu observ ca i-ar deranja asta. Dimpotriva, se linistesc din ce in ce mai mult, adorm, si nu se mai trezesc. Nu stiu cum i-as putea scuti mai bine de suferinte.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 11:53 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu, nu... Postul la care te referi a aparut dupa ce am recitit topicul si am observat ca reactia colegilor tradeaza o sensibilitate destul de mare la ceea ce s-a intamplat. Prin ceea ce am spus acolo si prin eliminarea pozei am incercat sa mai reduc putin din impactul emotional (macar pentru cei ce vor citi topicul in viitor).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 12:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
E cam ciudat sa vorbim de suferinta unui discus eutanasiat acum in prag de sarbatori cand la primele ore ale fiecarei dimineti rasuna satele de guitatul porcilor sacrificati, care nu mor rapid printr-o decapitare fara suferinta, ci incet chinuindu-se minute bune pentru a se scurge bine de sange.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Marius, noi doi, si poate inca cativa colegi, emitem pe lungimi de unda asemanatore, dar daca ai fi scris asta pe un forum nemtesc, ar fi iesit demonstratii pe bulevarde cu lozinci pe care ar scrie cu litere vizibile de la 500m "Vegetarian". Aici n-ai nici o sansa sa auzi purceii strigand dupa ajutor!
Ar mai lipsi sa le demonstreze careva ca si plantele sunt vii, ca sa intre intr-o greva a foamei permanenta.
Prin asta s-a suprimat in buna masura selectia naturala.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group