It is currently Fri Mar 29, 2024 9:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 8:20 am 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Ieri am schimat apa discusilor...de 2 ani schimb direct cu apa de la robinet..ieri singura gresala facuta a fost ca am schimbat cu apa un pic mai calda ca de obicei...am observat dupa ce s-a umplut bazinul ca avea 37 in cond in care inainte de schimb era la 29-30. Dupa schimb a trebuit sa plec rapid de acas si am uitat sa dau drumu la aerare..din 14 pesto dupa 3 ore cand m-am intors 9 stateau intinsi pe o parte, respirau insa nu si-au mai revenit si azi moapte au murit.
Ce s-a intamplat de fapt?? Ii am de 3 ani si in tot intervalul asta nu am pierdut decat 2 pesti in conditiile in care i-am crescut de cand aveau 5 cm...doua schimburi de apa pe saptamana, sifonat vasu zilnic...erau in steril si tocmai le faceam un vas de 500l
Am inima sfasiata...o clipa de neatentie si dezastrul s-a produs...Munca de 3 ani e zero
Nu stiu ce sa fac ... Sa ma las si sa ii donez si pe cei 4 su sa o iau de la 0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 9:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Cred ca greseala a fost in mare parte a ta.Este o diferenta foarte mare de temperatura 7 grade.Peste tot in literatura de specialitate pe unde citesti, se atrage atentia ca la schimburile de apa, sa se tina cont ca apa introdusa in bazin sa fie cat mai apropiata ca temperatura cu cea pe care o schimbam.Am mai prods si eu un soc de temperatura de 2 cel mult 3 grade dar nu mai mult.Cred ca la discusi de multe ori si asta i prea mare.
Iar faptul ca ai uitat aerarea oprita mi se pare cel mai rau lucru posibil.Cu cat temperatura este mai mare cu atat cantitatea de oxigen dizolvat in apa este mai mica.Deci parerea mea este ca pestii s-au sufocat mai degraba, decat sa moara de la ceva chimicale din apa de retea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 12:05 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Cat de dobitoc am putut sa fiu..parca mi-a luat ieri dumnezeu mintile...sunt total dezamagit de mine pt ce le-am putu face....
Insa cred ca nu am sa renunt...voi continua sa am grija de cei 4 discusi ramasi si in momentul in care vasul cel nou de 500l va fi gata voi mai lua 10-15 pui de 5-6cm din care cei mai rusiti vor ramane siar ceilalti vor fi donati...
Oricum tot un mare dobitoc ma simt pt ceea ce am patit


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 12:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Nimeni nu este perfect,toti gresim...important este sa invatam din greseli.
Sa renunti, asta este cea mai mare greseala pe care ai putea sa o faci.
Bafta multa in continuare!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
da intradevar e mare pierderea! dar e pacat sa renunti la o pasiune!
asta e bun ca invatatura si sa iti aminteasca de fiecare data sa fii mai atent cand umbli prin acvariu!
cati dintre noi nu au pierdut pesti , dar am mers mai departe!

Multa bafta ! si nu renunta!

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
E o vorba in popor care zice cam asa: Fiecare sut in fund, e un pas inainte! asa ca fruntea sus si privirea inainte.Priveste partea buna: niciodata nu o sa mai bagi apa asa calda si nici nu o sa mai opresti aerarea.Iti garantez.Discusii sunt nite fiinte, care daca odata le-ai avut in preajma greu te desprinzi de ele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 11:18 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Desi imi este foarte greu, trec pe langa acvariu si nu imi vine sa cred ca nu mai sunt, ca nu ii mai vad cum se strangeau la geam si se agitau de sarea apa din vas cand ma vedeau...cred ca se creease o relatie speciala intre noi...satui uneori cu burtile jmflate veneau mereu in laterala vasului cand vedeau usa casei ca se deschide....decizia pe care am luat-o este sa continui...fica-mea desi are 2.8. ani ma intreaba unde sunt pestii de ce sunt asa putini...nevasta-mea suspina cand coboara la parter si vede vasul trist....multumesc celor de pe forum ce m-au incurajat...asa ca nu pot avea decat o singura optiune...VOI CONTINUA....constient fiind ca pt a ajunge in locul unde eram acum 2 zile voi avea nevoie de inca 2 ani si ceva de rbdare, munca, emotii si sper final satisfactii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Gresala mea fatala sau a distribuitorului de apa....
PostPosted: Sun Jun 17, 2012 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
pacat... cu totii gresim. important e sa ai puterea sa o iei de la capat si, dupa cum mai spunea cineva, sa inveti din greseli.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group