It is currently Fri Mar 29, 2024 8:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Fri Dec 14, 2012 8:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Arata bine mai ales ca i-ai crescut in plantat :good2: .La 26 de grade nu cred ca niste maturi sanatosi pot avea probleme dar daca cobori temperatura si mai mult vor incepe sa manince din ce in ce mai putin si sa devina din ce in ce mai ''moliatici'' pina cind pe la 20-22 gC aproape ca nu vor mai minca .Am dat cuiva niste discusi care au fost crescuti de la 3 cm in bazin plantat fara incalzitor (noroc ca i-am dat prin mai-iunie si prima iarna i-a prins marisori ) , bazin unde iarna cobora t si la 20 gC iar discusii cred ca mai mult hibernau :twisted: :lol: .Spre surprinderea mea pestii au crescut mari si forma nu este deloc urita iar din 6 citi i-am dat nu i-a murit nici unu si nici nu i-a tratat vreodata de ceva . Pestii incep sa fie mai molatici si sa nu mai bage in ei ca spartii si la 25-26 de grade, dar la niste maturi sanatosi asta nu ar trebui sa le dauneze . La pui (aici mai depinde si de perechea din care sunt scosi) ar fi mult mai greu sa ii tii la aceasta temperatura (25-26 gC) si sa se dezvolte macar la 80% din potential.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vis implinit, devenit cosmar....
PostPosted: Fri Dec 14, 2012 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Dar nu au fost crescuti in plantat, pret de un an si au fost tinuti in "steril" si apoi au aparut elemente de decor si scalarii. 26 de grade am in bazin de cateva zile, de cand este si mai rece afara. Nu am de ce sa cobor temperatura mai mult.

Acum sincer sa fiu, pe vremuri, la fiecare schimb de apa (fiind un schimb si consistent), temperatura varia cel putin 2 grade, in sus sau in jos, si asta de cand erau pui (5cm). Nu mi sa parut ca ii deranjeaza, in circa 10 min dupa schimb erau la fel de activi si puteam sa le dau mancare si usor temperatura se aseza la locul ei. Vreau sa mai subliniez ca pui fiind au fost tinuti la 29-30 de grade, rar 35, cand facea cate unu figuri si niciodata mai jos de 28 (doar la unele schimburi cand nu nimeream bine proportia de apa rece si calda, la schimb).

De altfel nu le mai dau sa manance ca pe vremuri, am scos inima deocamdata din meniu si le dau doar cateva mese de granule. Cred de altfel ca de acum in colo ar trebui sa manance ceva mai light, nu mai sunt in crestere, nu mai sunt atat de activi ca atunci cand erau pui si in cazul meu nu sa ales nici o pereche care sa depuna, de aici rezulta un consum caloric nu foarte crescut incat sa necesite mesele bogat proteice si cu ceva grasimi de pe vremuri (eu in inima lasam si o parte din grasime). Acum o idee sunt mai supli, numai sunt chiar asa acoperiti dar se prezinta bine si sanatosi. Ce imi place la ei e ca daca vreau sa ii pun la ingrasat am cu cine lucra, le cresc putin temperatura renunt la decor si ma pun cu mancare pe ei.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group