It is currently Fri Mar 29, 2024 12:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest forum?
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
Sunt incepator! si nu culeg posturi!
Si pe forumul acesta cat si pe alte forumuri este plin de oameni destepti!
Sunt foarte revoltat pentru ca tocmai ce am pierdut o caruta de discusi.
De ce? In primul rand este vina mea, pentru ca sunt mic si prost in ale cresterii de discus, cu toate astea omul din greseli invata, si cel mai indicat este sa invete din greselile altora, sau daca este posibil sa repare acele greseli in timp util fara ca acestea sa se agraveze.
in al doilea rand, lipsa de informare!
Decum mi-am luat discusii am cautat un forum pe care sa il studiez si in cazul in care intervine o problema sa am unde sa cer o parere.
Dar cu toate astea NU mi se pare ok, modul de abordare al problemelor pe acest forum. In privinta belelei in care am intrat, pot sa spun ca aproape toate sfaturile bune le-am primit la TELEFON sau prin PM voua cum vi se pare acest lucru?
peste tot lumea mi-a spus ca nu vrea sa aiba deaface cu marii initiati si intelepti ai forumului. Si culmea, persoanele discrete, care chiar au ceva de spus, sunt defapt ditamai crescatorii, sau oameni cu experienta de zeci de ani in acvaristica. De ce ar trebui sa se ascunda in fata unor "mucea"?
Va inghesuiti in asociatii in care doriti sa promovati acest peste, dar va este frica sa faceti un post util, acvaristica o sa ramana mereu un TABU in tara noastra in felul acesta.
Cu toate astea va rog sa imi raspundeti voi la urmatoarele intrebari: La ce folos acest forum? Primiti punctulete rosii sau plusuri sau un 10 daca faceti pe'a desteptii? Doriti sa traiti intr-o lume in care ti se baga pumnul in gura pentru orice :idee, afirmatie, intrebare?


Discutia degenereaza si din aceasta cauza am sa incerc sa ma clarific inca din primul post pentru ca lumea oricum nu are rabdare sa le citeasca pe toate.
NU sunt frustrat ca nu mi-am primit raspunsul potrivit in legatura cu boala discusilor mei.(toate au fost bune si le apreciez)
NU FAC ALTCEVA DECAT SA ATRAG ATENTIA COMUNITATII SI POATE CONDUCERII FORUMULUI CA CEVA NU MERGE! SAU NU MERGE BINE.
SCOPUL PRINCIPAL AL ACESTUI TOPIC ESTE DEZBATEREA SI EVENTUALA SOLUTIONARE A POLEMICILOR FACUTE DE CEI CARE IN MOD AGRESIV ISI IMPUN PUNCTUL DE VEDERE, DUCAND ASTFEL LA ANONIMAT SAU NEDORIREA EXPRIMARII LIBERE A UNEI IDEI SAU POSIBILE SOLUTII SUB FORMA DE POST PUBLIC

SA INCERCAM SA II LASAM SI PE MAESTRI IN ALE DISCUSULUI SA COMENTEZE.

AM DECIS SA FAC ACEST TOPIC NU PENTRU A IMI CASTIGA DUSMANI CI PENTRU A REZOLVA EVENTUALELE FRUSTRARI PE CARE LE-AM SIMTIT LA ANUMITE PERSOANE PE CARE EU CHIAR LE APRECIEZ.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cu toata stima @ursako....dar... asemenea "afirmatii" cat si faptul ca arunci "cu gunoi" la modul general....nu este o rezolvare.
Personal cred ca vina apartine acelor care ti-au oferit aceste informatii doar in privat si nu au ajutat public pentru ca si altii ce sunt sau vor veni sa aiba acces la informatii. In momentul in care ar fi aparut acei "politisti" aveai tot dreptul sa iti expui parerea asa cum credeai de cuviinta, sau daca ai cunostinta de astfel de cazuri "zi-le pe nume"....
Interese au fost, sunt si vor fi....nu doar pe acest forum, ci in viata de zi cu zi. Dar repet, momentan singurii de "acuzat" sunt cei care nu au avut buna vointa de a posta in vazul tuturor pana la "proba contrarie" in care ar fi fost "asa zis" atacati.
Pe acest forum cat si pe altele se afla oameni cu o experienta dobandita in delungul a zeci de ani si care s-au lovit mai mult sau mai putin de fiecare problema in parte asa ca iti pot oferi un sfat din experienta proprie, sunt persoane care poate "doar au citit" despre cazuri asemanatoare si suntem "micii hobbysti" care cerem ajutor ori de cate ori vedem ceva suspect neavand baza (experienta) necesara de a "analiza" problema din mai multe puncte de vedere, asa ca a da un raspuns din "auzite" sau un "cred" nu ti-ar fi fost de mare ajutor.
Unele din problemele la care se cere ajutor au mai fost discutate atat pe actualul forum cat si pe cel vechi, de asta unele raspunsuri intarzie sau au fost oferite de prea multe ori pentru a mai fi "repostate".

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 2:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
O experienta semanatoare am avut si eu pe alt forum, dedicat acvariilor marine ( nici macar nu vreau sa-l numesc ). Dupa ce am pierdut 3 pesti foarte valorosi, timp in care am "strigat" pe forumul respectiv dupa ajutor, am primit doar replici acide si la misto, ironii. Nici un ajutor.
Si cind mi-am pus nemultumirea pe forum, similar cu ce spui tu aici, poate mai dur, surpriza : postul meu a fost sters si contul dezactivat "la cerere".
Nici pe departe asa ceva nu se intampla pe aici. Am cerut ajutorul si intotdeauna am primit sfaturi utile.
Poate esti prea suparat de pierdere, cred ca marea majoritate de pe forum au patit accidente asemanatoare.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
ursako am si eu o curiozitate, daca nu era forum'ul de unde faceai rost de numerele de telefon ale celor care zici ca te-au ajutat sau unde iti trimiteau pm-uri ? Parerea mea este sa rasfoiesti forum-ul bine si in mare parte cred ca gasesti raspunsuri la mai toate intrebarile despre discusi. Nu cred ca trebuie sa se repete in 15 mii de topicuri tratarea unei boli sau diverse probleme.

PS : Cum ai spus si tu singurul vinovat pentru pierderea discusilor esti tu ! Te-ai gandit ca poate nu ai citit destul innainte de a te apuca de discusi ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu la începuturile mele am pierdut trei ture de câte 8-10 discuşi. La fel ca şi tine, am fost dezamăgit, NU AM DAT VINA PE NIMENI, însă m-am pus temeinic pe studiat şi am reuşit încet încet (şi cu ajutorul colegilor de forum) să depăşesc aceste momente şi să acumulez cât mai multe informaţii.
Nu te supăra, tu vrei să dai BAC-ul da nu ai făcut decât 4 clase.
Pune-te pe studiat, citeşte (forumul este plin de informaţii utile, doar trebuie căutate şi nu primit totul mură-n-gură) şi nu te mai văicări atât.
Poate sunt mai acid acum (sunt înainte de concediu) însă acum aşa gândesc şi te rog să nu te superi pe mine.
PS. titlul mi se pare de râsul curcii :lol:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
@Mustang Cu siguranta exista interese, si tocmai din cauza intereselor nu cred ca se afirma unele persoane.
Sincer sa fiu, si eu daca as fi crescator nu cred ca m-as risca sa fiu BLAMAT de anumiti asa zisi "documentati" care au cules informatii de pe bloguri si fel de fel de siteuri. Nu de alta dar de multe ori anumiti webmasteri creaza advertoriale doar de dragul SEO-ului, nici decum cu intentii binevoitoare.
Asa zisul "atacat", "acuzat" nu cred ca ii face bine portofoliului niciunui vanzator/crescator de discusi, si nu consider ca ar trebui sa apara discutii in contradictoriu decat in topicurile unde in mod normal isi au rostul.
Si consider ca niste raspunsuri de genul "eu cred ca este ....." sau "eu as face asa" le-as vedea extrem de folositoare. De ce? pentru ca din 10 raspunsuri 2 poate ca ar fi asemanatoare si in felul acesta as putea sa iau o decizie mult mai usor? nu?
Eu personal nu cred ca am intrat in conflic cu nimeni, dar daca ti musai sa vezi astfel de polemici care efectiv nu isi au rostul, in absolut orice topic care are mai mult de 4-5 pagini ai sa vezi despre ce vorbesc .


@costinbbu cum am spus si mai sus, multe lucruri din ce am citit sunt in contradictoriu sau nu au nici un fel de relevanta. Si pot sa spun ca balesc la discusi de mai bine de 8 ani, si fara sa vreau au mai citit cate ceva despre ei.

@valypetre & @costinbbu & @reisz-medre In primul rand.. haideti sa ne detasam de problema mea, pentru ca eu nu dau vina pe nimeni (si aici nu ma refer la utilizatorul)
Si sa comentati motivul pentru care sfaturile medicale se dau pe pm sau la telefon SI NU SCRISE IN POSTURI!!! ASTA ESTE PROBLEMA PRINCIPALA, si defapt nu este a mea, este a comunitatii
voua chiar nu va da de gandit asta?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Acum recitesc postul tău şi văd că ţi-au răspuns următorii:
- ADX;
- Marius Vlad;
- Romeo;
- Norbi;
- Drdiscus;
- Nimeni;
- Dragoş.
Cine ar mai fi trebuit să-ţi răspundă? Heiko Bleher?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
ursako wrote:
...Sincer sa fiu, si eu daca as fi crescator nu cred ca m-as risca sa fiu BLAMAT de anumiti asa zisi "documentati" care au cules informatii de pe bloguri si fel de fel de siteuri...

Chiar singur ai găsit răspunsul.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
ursako wrote:
@valypetre & @costinbbu & @reisz-medre In primul rand.. haideti sa ne detasam de problema mea, pentru ca eu nu dau vina pe nimeni (si aici nu ma refer la utilizatorul)
Si sa comentati motivul pentru care sfaturile medicale se dau pe pm sau la telefon SI NU SCRISE IN POSTURI!!! ASTA ESTE PROBLEMA PRINCIPALA, si defapt nu este a mea, este a comunitatii
voua chiar nu va da de gandit asta?
Eu cred ca citirea temeinica a posturilor vechi si noi din cabinetul medical, plus citirea prospectelor medicamentelor iti dau toate informatiile necesare tratarii discusilor.
Personal, ma bucur ca acest post care poate "leza" pe multi este comentat si nu sters.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
reisz-medre wrote:
Acum recitesc postul tău şi văd că ţi-au răspuns următorii:
- ADX;
- Marius Vlad;
- Romeo;
- Norbi;
- Drdiscus;
- Nimeni;
- Dragoş.
Cine ar mai fi trebuit să-ţi răspundă? Heiko Bleher?

Le multumesc din inima celor care si-au facut curaj sa imi dea un sfat pe orice cale.
Si poate ca as face si eu o lista cu pm-urile + telefoane cu cei care am vorbit in privat. dar asta ar insemna sa ii scot de sub anonimat lucru care nu cred ca si l-ar dorii.

reisz-medre wrote:
ursako wrote:
...Sincer sa fiu, si eu daca as fi crescator nu cred ca m-as risca sa fiu BLAMAT de anumiti asa zisi "documentati" care au cules informatii de pe bloguri si fel de fel de siteuri...

Chiar singur ai găsit răspunsul.

pai si??? ti se pare normal?
Dar posturile tale despre "DAT VINA PE CINEVA" ti se par normale in acest topic? suntem pe mirc si trecem de la una la alta, interpretand ad litteram cum ne convine pentru a putea da un raspuns ironic sau de mare guru ? despre asta este vorba.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group