It is currently Sat May 18, 2024 1:21 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 1:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Am un singur raspuns Ioane: pentru ca inca sint un idealist :)

Cat de "scumpa" poate sa fie modificarea regulamentului fara consultarea userilor?
Discutam in termeni de bani? Daca discutam in termen de bani tin sa te anunt, cum
am spus in postul precedent, ca sint dispus sa "sustin". Daca imi pun ceva in cap,
mai devreme sau mai tarziu tot fac.

Eu sint un tip mai direct, si in general cand am ceva de spus spun in fata. Mi se pare
cel mai corect si mai cinstit. ADX cunoaste deja parerea mea :) Ramane sa vedem
incotro ne indreptam.

O seara buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 1:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
...pentru ca inca sint un idealist :)
Cat de "scumpa" poate sa fie modificarea regulamentului fara consultarea userilor?
Discutam in termeni de bani?
Nicidecum, nu ma refer la bani. Idealist?! Insusirea asta e potrivita artistilor,
oamenilor ca mine si ca tine
le prinde realismul mai bine. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 1:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Bun, nu discutam de bani, foarte bine. Si atunci de ce ar putea deveni "scump"?
Noile reguli nu vor conveni unora? Pai daca nu le convin nu au ce sa caute aici.
Ma indoiesc ca nu le vor conveni tuturor. Poate e momentul sa se schimbe lucrurile
si/sau oamenii, nu crezi?

Prefer sa raman un artist Ioane :D

LE eu unul inca astept interventia in acest topic a tuturor celor care intra, more
or less, in categoria "crescatori"...

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 1:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Poate e momentul sa se schimbe lucrurile si/sau oamenii, nu crezi?
Ba da, dar, ca sa primesti raspunsul corect, trebuie sa intrebi persoana potrivita, iar aceea nu sunt eu.
kirucd wrote:
Prefer sa raman un artist Ioane :D
Ma rog, fie cum doresti, daca-ti poti permite,... :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 5:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Multi "filozofi" pe aici.
Partea buna sunt pozele sau filmuletele care trebuie sa insoteasca anunturile de vanzare. In rest "Jos cenzura!"
Piata nu o reglementeaza decat cererea si oferta si libertatea de alegere a fiacaruia dintre noi. Daca eu ofer ceva care nu este pe placul celor care cauta asa ceva (fenotip, genotip sau pret) o sa raman cu pestii pana la adanci batraneti.
Asa ca va rog sa nu va mai aberati cu controlul si cu exemplele pozitive si negative. Piata din vestul Europei este mai activa pe sectorul acvaristic decat este piata din Romania. Nu pun aici puterea de cumparare a romanilor doar faptul ca utilitatile sunt comparabile iar pretul pestilor NU.
Aici marea majoritate a acvaristilor sunt hobby-isti de cativa ani pana cresc copii care au vrut acvariul sau moare soacra de ciuda sau mai stiu eu ce. Toti in criza asta doresc cei mai frumosi si mai mari pesti la cel mai mic pret, iar daca se poate 1+1Gratis ca in reclame.
Piata de discus nu este stricata de pasionatiii de discusi care obtin ponte accidentale sau de crescatori ci de pet-shop-ari, engros-isti si afaceristi care iau mult si ieftin si vand scump si bolnav de cele mai multe ori. Daca da cineva solutia problemei atunci sa vorbeasca sa ne unim sa facem asociatie sau ceva.
Nu stiu ce ii supara pe unii atat de tare vanzarile si de ce trebuie ca tuturor sa le placa doar ce au voie. In final pot sa spun ca o pereche de grad AAA poate deveni o rapciuga in scurt timp pe mana unui novice sau puii sa fie doar B si C pe cand o pereche mai rapciugoasa poate fi valoroasa genetic iar puii sa fie mult peste parinti daca li se acorda atentia cuvenita.
Nu ma astept sa fiti de acord cu mine dar macar sa imi stiti punctul de vedere.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 8:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
septi wrote:
Piata nu o reglementeaza decat cererea si oferta si libertatea de alegere a fiacaruia dintre noi.
Daca-ti faci piata in public, da.
Daca vrei s-o vinzi pe Mary Juana in taraba mea, hotarasc eu daca-s de acord sau nu, functie de cata spaga dai, iar aici discutam daca si in ce conditii
ii dam voie adminului forumului (!)
sa se opuna sau nu vanzarii de catre straini, prin taraba sa, a unor pesti care-i fac taraba de rasul lumii.
Na,... ca iar am inceput sa filozofez. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
ii dam voie adminului forumului

Tare mi-e teama ca democratia asta ne duce de rapa, nu doar pe noi ci pe intreaga lume, pe toti aceia care isi imagineaza ca daca li se cere parerea, aceea chiar conteaza. Nu fratilor. Nu conteaza. Lumea este condusa, sau mai bine spus lumea poate fi condusa doar cu biciul.
Forma aceasta de guvernare pe care noi o numim democratie este doar o amagire, daca ne referim la ce se intampla in lume, si o greseala mare daca se aplica in adevaratul sens al cuvantului deoarece animalul care se autointiltuleaza fiinta inteligenta nu este altceva decat cea mai egoista si perversa fiinta de pe planeta, fiinta care daca i se da puterea de a decide primul lucru la care se va gandi va fi ce si cum sa faca sa ii mearga lui mai bine.
Cine a citit ''Republica'' lui Platon stie la ce ma refer. Platon a spus ca forma ideala de guvernare nu este democratia ci republica, o forma foarte apropiata de dictatura.
Si nu, nu sunt off topic ci chiar pe subiect.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 8:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
..daca i se da puterea de a decide, primul lucru la care se va gandi va fi ce si cum sa faca sa ii mearga lui mai bine.
Pentru asta pot sa depun marturie! Eu ma gandesc la asta chiar si daca nu mi se da puterea de a decide. :lol:
mariusvlad wrote:
Platon a spus ca forma ideala de guvernare este republica, o forma foarte apropiata de dictatura.
A spus Platon si pentru cine?
Adi vrea sa ne multumeasca pe toti, si nu suntem putini!
E cam increzut! ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 9:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
mariusvlad wrote:
Nu fratilor. Nu conteaza. Lumea este condusa, sau mai bine spus lumea poate fi condusa doar cu biciul.


Simplu... asta ziceam si eu, dar multi nu inteleg.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 11:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Piata nu e creata de cerere si oferta, piata apare pe fondul unei cereri, e creata de
anumite entitati, si reglata, printre altele, si de cerere si oferta dar nu numai. Numai
in capitalismul salbatic piata poate fi reglementata doar de cerere si oferta. In lumea
civilizata exista si reguli impuse de cei care creeaza piata pentru a o reglementa. Altfel
e o jungla capitalista.

@septi cine te opreste sa faci o selectie buna si sa vinzi calitate petshopurilor la un pret
civilizat astfel incat afacerea sa fie profitabila pentru ambele parti? Piata nu este stricata
de petshopuri, este stricata de cei care fac selectie dar prefera sa vanda si pestii selectionati
la un pret mai mare (cu siguranta mai mic decat ce e pe piata europeana), dar si pestii care
nu merita a fi vanduti, pentru a isi mai scoate din cheltuieli. Cu alte cuvinte ce semanati
aia culegeti din piata. Arunci cu cacat in piata, cacat vei gasi. Si atunci sa ne mai plangem
ca piata are un nivel valoric scazut? Pai daca si nivelul calitativ e scazut, ce vreti sa gasiti?
Voi ar trebui sa fiti primii care sa impuneti anumite reguli pe piata, tocmai ca sa protejati
piata, asa mica cum e. Piata nu poate sa creasca peste noapte in lipsa unor reguli pe care
sa le impuneti voi si in lipsa educatiei cumparatorului. Si voi cum il educati? Te las pe tine
sa imi raspunzi la intrebarea asta, nu ma refer strict la tine, ci la toti cei care cresc discusi
si au un business mai mic sau mai mare din asta. Fiecare incearca sa se descurce si nu ii
pasa de celalalt, uitand ca aceasta atitudine paguboasa nu face decat sa duca si mai jos
bruma de piata care mai e. Nu va mai plangeti ca preturile sint mici, voi ati adus piata
unde este in momentul de fata. Daca voi nu vreti sa faceti nimic pentru a remedia aceste
neajunsuri, ce te astepti sa faca un hobbyist ca mine? Sa ma lupt cu morile de vant cum
fac acum si eventual sa incep sa scot bani din buzunar ca sa va ajut pe voi? Am un prieten
care are o vorba: n-ai sa vezi! Dar nimeni, nici macar Nimeni, nu ma poate opri sa imi spun
punctul de vedere. Cine are urechi de ascultat si ochi de citit, bine, cine nu sa fie sanatos.
Cand o sa ma implic in piata asta acvaristica ca business, nu neaparat in discusi, am sa incerc
sa o fac la modul profesionist, chiar daca la inceput nu voi castiga bani si probabil voi
scoate din buzunar mai mult. Dar cel putin o sa incerc sa creez perspective de crestere. Atata
timp cat te respecti pe tine insuti in business si in aceeasi masura si pe ceilalti, ai toate sansele
sa cresti si sa ajungi la un nivel superior. Cand incerci sa carotezi piata doar ca sa iti asiguri
vanzarea tuturor pestilor, atunci piata se va intoarce impotriva ta, asa cum se intampla acum.

@mariusvlad pai sa scoatem biciul si sa reglementam piata asta pentru toata lumea. Intrebare
care se pune este: cati vor fi de acord sa respecte regulile? Vrei sa facem pariu ca nici 10%?

@Nimeni si care e solutia? Ce inseamna bici pentru tine? Solutia o vreau, nu enuntarea
unui adevar. Solutia Sebi!

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group