It is currently Fri Mar 29, 2024 7:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocazionale
PostPosted: Fri May 23, 2014 6:26 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
In urma mai multor sesizari, atentionari, sugesitii etc. am decis urmatoarele trei modificari:

1. Orice utlizator va avea dreptul la un singur anunt activ, in sectiunea de vanzari ocazionale;

2. In topicul anuntului vor putea posta numai moderatorul, daca va considera necesar si/sau titularul topicului, daca:
- au trecut sapte zile de la postare sau de la ultima reactualizare, caz in care poate face o noua reactualizare;
sau
- cere inchiderea anuntului

3. vanzarile de discusi vor fi permise numai in urmatoarele doua conditii, indeplinite cumulativ:

3.1 - va exista acces la poza cu exemplarele scoase la vanzare;

3.2 - vanzatorul primeste permisiunea de a vinde, din partea unuia dintre urmatorii opt cenzori:
Ciprian Marcu; Ioan; Arabu; Diskusfun; Cenzor5; Cenzor6; Cenzor7; Cenzor8
(astept propuneri pentru cenzorii 5 - 8. Acestia vor fi alesi in urma unui sondaj).

Va rog frumos sa intelegeti importanta punctului trei! Am primit nenumarate critici ca din cauza acestui forum, piata de discus a cazut in derizoriu, fiind vandute exemplare de o calitate inferioara, la preturi mici, in detrimentul exemplarelor valoroase, dar "scumpe". Prin aceasta reglementare, sper ca o sa pun capat acestei suspiciuni (partial, intemeiata). Cenzorul care va da ok-ul, va analiza si garanta doar calitatea exemplarelor scoase la vanzare si nu pretul. Pretul va ramane la latitudinea celui care vinde, dar va trebui precizat in anunt.

Va rog, in cazul in care sunt argumente impotriva celor trei modificari, sa le expuneti in acest topic. De asemenea, va rog si sa faceti propuneri pentru cenzorii 5-8. Pentru discutii + propuneri, avem la dispozitie sapte zile, dupa care o sa deschid poll-ul, care va fi activ alte sapte zile (deci, cam in doua saptamani, as vrea sa implementez noul regulament).

Va rog sa fiti activi in acest topic cu argumente pro si contra. Este in interesul tuturor.

p.s. o functie pe care am implementat-o de ceva vreme, dar pe care o anunt abia acum, este ca orice topic din sectiunea de vanzari ocazionale, care nu a mai fost actualizat de 30 de zile este sters automat de catre sistem (aviz celor carora le-au disparut anunturile mai vechi).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri May 23, 2014 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
O parere aparuta asa la repezeala, dupa citirea rapida: o sa- i pice cam greu sa-i scrie cenzorul vanzatorului:
"Mai frate,...pestii tai arata cam prea rau ca sa-mi pot eu lua raspunderea sa le accept punerea la vanzare."
Daca mai si este recunoscut de cei mai multi colegi de forum ca "Baiat de treaba",... :?
Si totusi este o idee excelenta, cu aspecte pozitive, pentru ca rareste calitatea rea, si negative, pentru ca vor muri mai multi discusi a caror singura vina este ca au avut "parinti" vitregi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri May 23, 2014 9:36 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Desi nu ma consider deloc discusar imi expun si eu parerea:
Partea "rea" ar fi faza cu cenzorul care trebuie sa-si dea permisiunea.
Partea buna si intr-adevar de mare ajutor pentru cei care cauta sa cumpere ceva discusi (si cazul meu in acest moment) este ca pot vedea pozele cu pestii in cauza si preturile acestora.
Eu cu doar cateva zile in urma am trimis PM-uri la unii useri care vindeau discusi doar pentru a primi din partea lor cateva poze si pretul animalelor.
Recunosc ca la cel putin un raspuns pe care l-am primit am ramas mut (pretul era mult prea mare decat mi-as fi permis).M-o fi injurat omul ca l-am deranjat cu PM-ul dar ce sa fac?

Multumesc !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri May 23, 2014 10:20 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ar mai fi si o varianta, mai putin radicala... Anuntul apare oricum, dar:
- daca sunt pesti sub medie, anuntul ramane asa cum e, fara nicio interventie.
- daca unul dintre cenzori considera ca sunt peste medie, aplica un "ok" sau, eventual, o nota intre 5 si 10.
...se va pronunta un singur cenzor (cel care vede primul anuntul sau primul dintre cenzori care considera ca discusul / discusii expusi la vanzare sunt peste medie).

E mai bine asa? ...in cazul asta, vor fi suficienti doar 6 cenzori (sau chiar 4).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri May 23, 2014 11:57 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 21, 2012 2:47 pm
Posts: 154
Location: Radauti
Propunerea privind postarea fotografiilor este buna.
In ceea ce priveste existenta cenzorilor , nu este buna. Argumentul: se va creea un grup care va da acceptul doar membrilor grupului respectiv. Ceilalti colegi de pe forum ce vor face cand isi vor da seama de acest lucru?
In mod sigur se vor organiza si vor creea un nou DCR-forum .
Aceasta va duce la dezbinarea iubitorilor de discusi in loc sa ii unesca.
Piata discusilor trebuie sa fie libera . Doar o piata libera poate duce la cresterea calitatii discusilor vanduti. De ce ? Pentru simplul fapt ca cei care vand discusi de o calitate slaba se vor elimina singuri de pe piata ... in mod sigur . Dar aceasta se va face in timp si cere rabdare. Iar rabdarea , dupa cum se stie, este punctul forte al celor care cresc discusi si numai ei stiu cata rabdare , cata munca , cate esecuri (care de multe ori aproape ca te fac sa renunti ), cate resurse materiale sunt necesare pentru a duce un discus la potentialul maxim pe care poate sa-l atinga .
Si eu sunt nemultumit de faptul ca nu pot vinde mai multi discusi si de mult timp sunt muuuult pe minus in ceea ce priveste cheltuielile dar nu renunt. De ce ? Stiu ca orice piata libera are reguli simple. Produsele muncii noastre se vor vinde in functie de 3 criterii : cerere, oferta ... si cel mai important dintre cele 3 criterii ...PUTERE DE CUMPARARE.
Din cauza puterii de cumparare pe drumurile din Romania circula foarte multe LOGAN-uri...si muuuuuuult mai putine MERCEDES-uri.
Dar nu am auzit de cenzori care sa-si dea cu parerea si sa interzica vanzarea de LOGAN-uri.

_________________
Tel. 0740678750


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 1:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
O actiune cu bataie lunga. Eu zic ca vom vedea rezultate pozitive in urmatorii 2 -3 ani.
Si daca tot m-am apucat sa comentez hai sa caut nod in papura. :D
Ar trebui sa existe 2 sectiuni si anume una in care apare anuntul vanzatorului exact ca pana acum dar cu respectarea regulilor de la punctul 3 indiferent de calitatea discusilor iar in cadrul fiecarui anunt sa fie postat automat un avertisment de genul acesti discusi nu respecta standardul de calitate...bla, bla si sa ramana acolo pana cand 3 (trei) cenzori vor vota trecerea lor in sectiunea Premium.
Perioada dupa care un topic este sters ar trebui sa fie de maxim 1 luna in sectiunea initiala si de 3 sau mai multe luni in cea Premium.
Numele cenzorilor care au votat va ramane secret iar daca votul este automat nu o sa afle nimeni cine sau cati au fost pro sau contra ci doar daca acei discusi corespund sau nu standardelor eliminand astfel discutiile acide care ar putea sa apara.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 5:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
rasputin wrote:
In ceea ce priveste existenta cenzorilor , nu este buna. Argumentul: se va creea un grup care va da acceptul doar membrilor grupului respectiv. Ceilalti colegi de pe forum ce vor face cand isi vor da seama de acest lucru?
Eu citesc forumul destul de frecvent ca sa observ un asemenea fenomen si am o antipatie extrem de dezvoltata fata de nedreptati! Sa-mi trimita un PM! ;)

1. Definirea criteriilor de calitate pentru acord si dezacord.
2. Stabilirea criteriilor care definesc o imagine ca fiind apta sa faca posibila o evaluare a calitatii pestilor.
3. Motivarea exacta, cat mai scurta a aprecierilor negative, privitoare atat la imagini cat si la pesti.
4. Permisiunea publicarii prin acordul unui cenzor, in lipsa unui dezacord pana la ora 24:00 a celei de-a 4-a (3-a ?) zile.
5. Confirmarea obiectivitatii unui dezacord prin dezacordul a cel putin inca unui cenzor.
6. Anuntarea prin e-mail a solicitarii parerii cenzorilor.
7. Pronuntarea evaluarii in cel mult 4 (3 ?)zile.
8, Inlocuirea cenzorilor inactivi la 5 (?) anunturi consecutive, sau repetat vadit inobiectivi .
9. Anuntarea cenzorilor despre orice modificare a regulilor.
10. .......................................
11. .......................................
12. .......................................


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 9:10 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Cred ca este o idee minunata :D , in felul acesta chiar si incepatorii care nu au un ochi format pentru discusi, vor putea sa cumpere dintr-o varietate deja selectata de cei cu experienta in domeniu.

Asa, nu se vor ma gasi discutiile de genul :
"pai eu cand m-am apucat de discusareala am luat pestii de la X cu acelas pret cerut in medie iar voi imi spuneti sa ii arunc deoarece sunt ramasi in urma, au forma stricata... Pentru mine sunt deosebiti !!!"

Iar daca va decide sa cumpere din anunturile catalogate ca fiind inferioare, isi va asuma strict vina. Propun ca in cazul in care va exista o persoana de genul asta sa nu poata deschide un topic in care cere ajutor. A fost anuntat de starea discusilor inainte sa ii cumpere e vina lui si nu cred ca merita sa va pierdeti timpul. Parerea mea...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 12:06 pm 
Offline

Joined: Wed Aug 29, 2012 11:26 am
Posts: 6
Location: Baia Mare
Buna
Din pacate modificarile urmatoare nu sunt facute sa ajute piata de discusi, ci sunt facute sa ajute cateva persoane care comercializeaza discusi. Eu am cumparat discusi din foarte multe locuri si cumpar si acum. Sunt persoane care au discusi de calitate, la un pret foarte bun.
Am cumparat si de la profesionisti mascote de discusi, asta e.
Din pacate, pentru cei care doresc sa cumpere discusi, adica pentru incepatori, este destul de dificil pentru-ca nu cunosc toate detalile.
Ideea lui Ioan este foarte buna, adica persoanele care doresc sa vand discusi, sa le zicem independenti, sunt obligati sa dea o descriere completa, plus poze sau videoclipuri cu puietul si cu parintii, bine facute, adica de o calitate cat mai buna, prin care se poate vedea defectul pestelui respectiv.
O mica paranteza: acum cativa ani am intrat pe forum si am pus la vanzare cateva produse noi la pret de faliment. Daca nu ma insel, sterilizatoare si osmoze. Am fost data afara mai repede decat un negru dintr-o cafenea de albi, dupa care am primit un mail ca am incalcat o anumita sectiune din regulament.
Ok, o fi asa, nu am spus nimic pentru-ca mi-am amintit ca acolo este Romania si de fapt forumul acesta nu este pentru a ajuta, ci pentru a face un profit.

PS.
{Intre timp ati cumparat produsele mele la greu, dar nu la pretul de pe forum din pacate, imi pare foarte rau.}
Daca o sa fiu dat afara, asta e, dar va rog sa faceti un lucru de calitate, nu ii ridicati pe uni si pe cei mici ii calcati in picioare, pentru ca sunteti multi dintre voi care au cumparat ponte la pret de nimic de la acei mici, nu uitati acest lucru.

Va multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 1:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Pare o idee buna, de acord cu cei numiti ca si cenzori, imi pare rezonabila propunerea ca ei sa ramana anonimi in momentul accordari calificativelor ,dar cred ca ar trebui sa poata da calificative nu doar unul din ei -asta ar reflecta o opinie mai obiectiva, necesitatea pozelor (pui si parinti daca e cazul) si a mentionarii pretului ,evaluare strict din punct de vedere a calitatii ,eventual o grila de punctare dupa anumite criterii :forma, desen ,cap, inotatoare ... care sa faca un cumul si/sau o medie de punctaj.....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group