It is currently Thu Mar 28, 2024 11:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
La intrebarea asta poate ne raspunde ADX.
Pe de alta parte aceste discutii cred ca ar trebui purtate in comunitate
pentru a vedea unde ne situam si incotro ne indreptam. Eu nu consider
ca este un balci, asa cum ai zis tu, si astept cat mai multe opinii. Lucrurile
nu se pot schimba doar cu 10% din oameni. Iar daca nu se doreste schimbare
macar sa stim si noi, desi tacerea multora pentru mine inseamna ca le convine
situatia actuala.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 1:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Faptul ca pestii care se vand trebuiesc insotiti de poze, evident de calitate, mi se pare o chestie de bun simt! Doar vinzi animale caracterizate prin frumusete si nu la kg! Dar deja am vazut ca este specificat in regulamentul vanzari... deci se rediscuta sau a fost implementat de curand? Iar daca pestii nu ajung la destinatie conform pozelor/specificatiilor, ce se intampla? Exista sanctiuni pentru cei care fac asa ceva?
Sincer, nici punctul urmator din regulament nu mi se pare ok:
"1.f. anuntul trebuie sa contina o referire foarte clara la pret: ori se specifica pretul, ori se specifica faptul ca acesta va fi oferit numai in privat"
... pai ori se specifica pretul ori nu? Recomandat, parerea mea, ar fi sa se specifice pretul public si nu pe privat! Asta fiind in ajutorul multor cumparatori care chiar nu cunosc pretul pentru anumite varietati/specii de discus, cum este si cazul meu! Totodata, fiind concurenta, se mai stabilizeaza si preturile la "nivelul de cumparare de la noi din tara", despre care se tot discuta :) Tot ce se discuta pe privat nu ajuta cu nimic aceasta comunitate, chiar daca este vorba de un sfat sau de pret!

PS: Momentan m-am conformat doar uneia dintre cerintele acestui topic, respectiv:
ADX wrote:
Va rog sa fiti activi in acest topic cu argumente pro si contra. Este in interesul tuturor.
Sper sa nu fiu considerat total offtopic :)

LE: Am o intrebare pentru cei care sunt interesati, deci, la punctul 1.g. din Regulamentul sectiunii de vanzari:
"reactualizarea anuntului printr-un post nou, de tip "up" se face numai in urmatoarele conditii:
- dupa cel putin 7 zile de neactivitate in topicul respectiv"

In cazul in care a trecut o saptamana de la anunt, sau ultimul "up", nu vi se pare normal sa se uploadeze si 1-2 poze noi? Sa se poata vedea starea la zi a pestilor? Nu cred ca nu are nimeni un telefon ceva la indemana, cu care sa poata face o noua poza... macar odata pe saptamana!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Lucrurile nu se pot schimba doar cu 10% din oameni.
Ba da, adminul ar fi suficient.
Orinoco wrote:
Respectiv ridicarea nivelului discusaritului la noi in tara prin restrictii de calitate (asta prescurtat).
Aici n-ai fost atent la subiect si ai raspuns gresit. ;)
La prima ta intrebare subsemnez, cu toate ca cunosc raspunsul.
Orinoco wrote:
Nu cred ca nu are nimeni (cineva?) un telefon, ceva, la indemana, cu care sa poata face o noua poza... macar odata pe saptamana!
Dac-ai vedea ce telefon am eu,... ai crede. :D
Prea multa munca pentru niste amarati de pesti, unii vor stramba din nas, poate ca ar fi folositor sa se prezinte starea pestilor atunci cand se iveste un cumparator care asigura ca-i cumpara daca arata ca in prima poza, sau mai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Orinoco wrote:
Respectiv ridicarea nivelului discusaritului la noi in tara prin restrictii de calitate (asta prescurtat).
Aici n-ai fost atent la subiect si ai raspuns gresit. ;)

ADX wrote:
Am primit nenumarate critici ca din cauza acestui forum, piata de discus a cazut in derizoriu, fiind vandute exemplare de o calitate inferioara, la preturi mici, in detrimentul exemplarelor valoroase, dar "scumpe". Prin aceasta reglementare, sper ca o sa pun capat acestei suspiciuni (partial, intemeiata).

Neprescurtat: "Suspiciunile" de care vorbeste ADX sunt referitoare la pestii de calitate inferioara vanduti ieftin prin intermediul acestui forum, in detrimentul celor de o reala calitate dar la un pret mai ridicat! Ca un fel de ­© al crescatorilor din Romania :D (sa se ia in considerare ca asta a fost o gluma!) Deci, prin eliminarea lor, a celor ce vand "ieftin si prost", se va "ridica nivelului discusaritului la noi in tara prin restrictii de calitate"... am fost atent Ioan?
Ioan C. wrote:
Orinoco wrote:
Nu cred ca nu are nimeni (cineva?) un telefon, ceva, la indemana, cu care sa poata face o noua poza... macar odata pe saptamana!
Dac-ai vedea ce telefon am eu,... ai crede. :D

Si nici un aparat foto, ceva modest, nimic... in 2014?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Inca nu, dar o parte din greseala ta i se cuvine lui Adi. A omis sa specifice ceva important si a cauzat o sumedenie de posturi nefolositoare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
o parte din greseala ta

Ok, pe viitor voi fi mai atent si promit ca nu voi mai gresi :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cu tara nu avem nimic de impartit, e vorba exclusiv de clubul DCR.
M-a intrebat cineva, dupa ce a citit insusirile unei poze, daca tot cu Canon 350D le fac.
M-am simtit oarecum demodat, dar eu stiu in acelasi timp ca n-am nevoie de altul mai bun.
Poza o face fotograful, nu aparatul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Clubul si forumul asta reprezinta tara, asta referitor la discusi!

LE:
Ioan C. wrote:
M-a intrebat cineva, dupa ce a citit insusirile unei poze, daca tot cu Canon 350D le fac.

Eu am 400D, obiectiv normal, pozele ies laser!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 4:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Clubul si forumul ...poate... sa reprezinte uzerii care comunica aici intre ei, pe cei pe care nu-i cunoaste si nu le cunoaste intentiile, parerile, ideile, actiunile, nu-i poate reprezenta si nu i se poate cere sa-i reprezinte si nu poate fi facut raspunzator pentru indiferent ce se intampla in lumea lor.
Domnul Heiko Bleher s-a exprimat de curand in scris, pe pagina sa intr-un fel care ma face sa cred ca e placut surprins de acvaristii romani, iar eu ma simt magulit sa fac parte dintre acestia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 08, 2014 11:47 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salutare, din nou.

Ca raspuns la unele nelamuriri exprimate in postarile precedente:

Modificarile au fost puse in dezbatere pentru ca chiar aveam nevoie de opinii... si am facut foarte bine, pentru ca au fost multe opinii argumentate, care m-au ajutat sa iau, in sfarsit, o decizie: renunt la cenzitare, ramane doar obligativitatea pozelor, dar regulamentul va mai fi un pic "fasonat" in urmatoarea perioada.

Pentru cei care inca nu au inteles care este diferenta dintre cele doua sectiuni, incerc sa le mai explic inca o data:

- sectiunea de oferte ocazionale este menita sa-l ajute pe utiliztor sa "scape" de surplusul ocazional din "gospodarie", in beneficiul sau, dar si al celorlalti utilizatori. Faptul ca unii se fac ca nu inteleg asta, este o alta poveste.

- sectiunea de oferte permanente este o zona in care titularul fircarui subforum inmulteste discusi sau alt material biologic (sau importa) cu scopul declarat de a vinde. In acest context, titularul nu va trebui obligat de catre vreun regulament sa-si prezinte in mod clar si onest marfa, pentru ca acest lucru este fix in interesul sau. Titularii acestor subforumuri au interesul direct de a-si construi un renume, si acest lucru se va face tocmai printr-o prezentare cat mai explicita a ceea ce au de vanzare, prin istoricul a ceea ce au vandut sau prin feedback-ul celor care au cumparat. Ei sunt permanent expusi analizei si criticii tuturor, spre deosebire de cei cu anunturi in cealalta sectiune, unde poti trage o teapa si sa fugi.

Din pacate, am asistat in acest topic si la o noua obraznicie din partea lui georgiancatalin. Am mai avut parte de ceva asemanator, cand imi dadea ordin, sa-i dau eu explicatii urgente, de ce Ioan isi stersese propria postare. Acelasi individ isi permite acum si un atac nerusinat la adresa lui discusmaniac. Poate ca discusmaniac, a vandut, de-a lungul timpului, si discusi de o calitate mai slaba, dar niciodata nu a vandut ceva, spunand ca e altceva! De fiecare data si-a prezentat marfa in modul cel mai onest, exact asa cum a fost, ba de multe ori, chiar in ipostaze care o dezavantajau. Pe de alta parte, din crescatoria lui au plecat unii dintre discusii pe care toti i-am considerat a fi fost printre cei mai valorosi care s-au tranzactionat pe acest forum (asa-numitii "Oliereni"). De asemenea, crescatoria lui a evoluat foarte mult, in ultimii ani, avand exemplare de top, in mod incontestabil. Avand in vedere toate astea, in loc sa auzim parerea unuia care i-a fost client (si nu in topicul asta, ci acolo unde i-ar fi fost locul), se trezeste "buricul pamantului" sa puna el "degetul pe rana forumului", aruncand cu noroi intr-un om cu care nu a avut vreodata de-a face! ...sau a avut? el, sau discusmaniac ar putea sa ne lamureasca (ar fi interesant sa aflam)... Lui si altor cativa "critici", le spun ca daca ar lua decizia sa-si inlocuiasca toti pestii din bazine cu achizitii noi de la discusmaniac, si-ar putea ridica cu cateva clase calitatea discusilor. Evident, pentru asta e necesar sa-i ceara informatii si fotografii, sa stie ce sa intrebe, poate chiar sa faca o vizita in crescatorie, dar si sa stie ce si cum sa aleaga.
Referitor la flagelate, am crezut ca pustiul a aflat pana acum ca toti discusii (cu exceptia celor real-deparazitati (care nu stiu daca se mai gasesc in tara)) gazduiesc flagelate in sistemul digestiv, acestea fiind considetare simbioti. Boala propriu-zisa apare cand pestele "nu este in apele lui", din alte motive.

In fine, din punctul meu de vedere, subiectul este inchis, dar topicul ramane deschis pentru a da posibilitatea oricui sa-si exprime punctul de vedere. Atentie, insa, la loviturile sub centura, pentru ca se pot intoarce impotriva celui care le aplica.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group