It is currently Thu May 02, 2024 3:34 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Revin, pentru ca se pare ca nu intelegem ce trebuie inteles. Atata timp
cat crescatorii nu se implica sa reglementeze piata ca niste adevarati
profesionisti, atata timp cat nu se inteleg intre ei asupra unor reguli
si standarde, degeaba impunem cenzura asupra celor care vand din
cand in cand pesti pe forum. Pentru ca pe piata se vor vinde si alt fel
de discusi, si nu neaparat prin acest forum.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 6:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Dragos, nu mi-ai raspuns la intrebare.
Ciprian Marcu wrote:
Dragos, esti bun sa explici cum poate o asociatie sa impuna ceva cuiva?

Multumesc


Romeo wrote:
Dar daca un crescator va fi numit cenzor, anuntul lui propriu cum il va cenzura? Toti pestii vor fi de prima mana? Sau doar pentru ca plateste pentru anunturi, el nu va fi cenzurat??? Si in acest caz daca vinde un peste de 15 cm cu 100 lei, asta va insemna ca e clasa "A"? Iar incepatorul nestiutor nu va alege oare pestele de 15 cm cu 100 lei mai repede decat pe cel de 10 cm cu 100 lei?


Romeo, eu am fost singurul crescator propus si am zis deja pentru cine a stat sa citeasca, ca nu a fost ideea mea si ca nu o sa ma inham pentru ca nu-i etic sa cenzurez eu anuturile altora care vand pesti...printre altele. Asa ca nu vad de ce mai insisti pe tema asta in continuare. Ceilalti propusi, nu vand pesti sau nici macar nu sunt in tara. In plus nu stiu cati s-au simtit nedreptatiti sau li s-a bagat pumnul in gura pe forumul asta de catre mine sau Adi, sa existe suspiciuni...exceptandu-i pe cei care nu se obosesc sa citeasca regulamentul, "se suie pe lustra" cu tupeu, si cand ii rogi frumos sa se dea jos tipa ca li se incalca nu stiu ce drepturi de "libera exprimare".

Indiferent ce produs cumpara "incepatorul nestiutor", fie ca-s tigai, discusi, autoturism, pantofi sau paine, e de bun simt fata de el insusi sa se informeze pe ce da banii. Daca e un ignorant care are bani de aruncat "fara numar" si pleaca "la piata" neinformat cu siguranta se va gasi cineva sa-l ajute sa cheltuie banii. E universal valabil pe planeta.
Pe forum e o rubrica de "Feedback". Daca comanda cineva "discusi intregi" si primeste "jumatati" si nu rezolva amiabil treaba, lasa feedback-ul cuvenit. Simplu.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 1:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
O asociatie nu poate sa impuna nimic, si nu asta era ideea. O asociatie
poate sa defineasca niste reguli si niste standarde si poate sa traseze
niste linii directoare, unde vrem sa mearga piata de discus din Romania.
Dar fiecare crescator se gandeste in primul rand la buzunarul lui si nu la
comunitate si asta e motivul pentru care nu avem o comunitate puternica.
Si nici macar o organizare puternica a crescatorilor. Si nici n-o sa avem
prea curand.

Eu unul nu sint impotriva ideii de jurizare/cenzura si calitate, dar cred ca
ar trebui facuta pentru toata lumea. Care e modalitatea nu stiu, atata timp
cat pe crescatori nu ii intereseaza acest subiect, si nici nu are de ce sa-i
intereseze, nu vad ce s-ar putea face. Fiecare face cum ii e lui mai bine
si asta e cam greu de schimbat.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 9:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Romeo wrote:
Dar daca un crescator va fi numit cenzor, anuntul lui propriu cum il va cenzura? Toti pestii vor fi de prima mana? Sau doar pentru ca plateste pentru anunturi, el nu va fi cenzurat??? Si in acest caz daca vinde un peste de 15 cm cu 100 lei, asta va insemna ca e clasa "A"?
Tu ori nu vrei sa intelegi, ori inca mai rau, nu esti in stare sa intelegi un lucru explicat pana aici in repetate randuri. Trebuia doar sa citesti.
Iti mai explic inca o data: nu va fi doar un cenzor, ci mai multi. Asta a facut Adi cunoscut inca din prima sa postare in acest topic. Daca incerc eu sa-mi favorizez pestii pusi la vanzare, vor putea alti cenzori sa ma contrazica. Daca va incerca unul sa ma sape, vor fi altii care sa judece drept. In afara de asta se vor putea aduce corectari la idee, care sa reduca efecte negative aparute pe parcurs. Ce nu-mi place mie la jurizare este ca se va face anonim. De ce? Ca sa ne putem feri de raspundere? Cel care voteaza negativ va trebui sa-si expuna motivele care l-au determinat sa judece asa.
Am mai scris si asta!
Daca nu cititi, ci argumentati repetat cu subiecte deja inainte clarificate o putem lungi pana pastele cailor!
Astea-s doar "Bete-n roate" si "Nod in papura".
Timp pierdut! Unul din motivele pentru care se bate pasul pe loc.
Mustang wrote:
Nu odata mi s-a intamplat sa comand pesti si din cei 10+2 bonus, 4-5 sa fie mai mici, sau cu forme diverse, dar din aceiasi parinti ... atunci cui ar trebui sa ii reprosez?
Celui care ti-a promis pesti buni si-ti da pesti rai! Complicat de inteles?
Mustang wrote:
sau cine imi va vinde doar varfurile?
Cel de la care nu vei accepta altii!
Mustang wrote:
Ce vor face cei care au reusit sa scoata o ponta cu 20 de discusi mai putini frumosi din cei 50?
Se vor spala pe cap cu ei, vorba lui @Nimeni, din semnatura sa. Nu trebuie neaparat sa-si vanda ciurucurile pe forumul asta.
Mustang wrote:
Da, devii un crescator, ridici o ponta pana la gradul de juvenili cand poti diferentia clar din cei 50, 10-20 de varfuri, ii pui la vanzare, dar cu ce costuri,iar cu restul ce faci?
Tragi concluzia si mai inmultesti dupa ce ai invatat cum se reproduc Discusii, sau ii vinzi la fraeri care cumpara Discusi fara sa stie ce fac, dar nu aici, pe forumul asta.
Mustang wrote:
Sunt intru totul de acord ca ar trebui oprite si repetat de o mie de ori ca incrucisarile neprielnice acestei specii nu aduc nici un bine, mentionat in regulament chiar ca vanzarile de "negriciosi" nu sunt admise la rubrica vanzari...
Repetatul nu ajuta, trebuie lasat sa simta ca nu-i aduce nici un bine, atunci tine minte.
Mustang wrote:
Dar daca eu cumpar12 pesti, din cei 12 ma hotarasc sa opresc 6,... iar restul 6 ...ii vand unui alt hobbyst... sub pretul crescatorilor ?
Nimeni nu poate argumenta cinstit in defavoarea acestei actiuni. E absolut corecta.
Mustang wrote:
Din pacate, observ un declin semnificativ si pe piata pestilor, fiind in cautare de anumite varietati de pesti am telefonat pe la cativa dintre crescatorii autohtoni iar mai toti mi-au zis ca nu prea se mai merita, nu mai scot pui pentru ca cererea este mult prea slaba, aceasta nu este o masura care va vrea oarecum sa vina in ajutorul crescatorilor?
La care "masura" te referi?
Mustang wrote:
Crescatori care, clar, au investit timp si bani in bazine, hardware, intretinere si perechi cu o anumita valoare?
Scaderea rentabilitatii reproducerii Discusilor ajuta crescatorii care investesc in calitate?!
De data asta pricep eu mai greu.
Mustang wrote:
De apreciat...dar oare asta va fi o salvare? Va fi crescatorul (declarat) potent sa aduca pe piata din Romania doar acele 10-20 de varfuri renuntand fizic la ceilalti mai putin frumosi?
"Mai putin frumosi" nu trebuie sa fie neaparat ultimele rebuturi! Pe forum trebuie stabilita o limita de calitate incepand de la care se admit anunturile, nu va fi usor, dar absolut necesar.
Mustang wrote:
Da, sunt crescatori care se respecta si scot oficial la vanzare doar acele varfuri de care vorbeam, poate la preturi nu exorbitante dar mai mari fata de un vanzator hobbyst, dar cu ceilalti pui...credeti ca ii arunca la canal? ... din anumite cazuri sigure, va zic ca nu, sunt vanduti la preturi de hobby-st preferabil en-gros si ajung tot pe piata...
Nu-i scopul modificarii regulamentului sa elimine comercializarea rebuturilor in afara DCR, ci in cadrul sau!
Citeste te rog topicul inainte de a scrie, sau cel putin titlul sau:
"Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocazionale".
Mustang wrote:
Propunerea mea este: Trecut in regulament, facut si un topic Sticky la rubrica vanzari in care sa fie mentionat ca orice vanzare care include pui proveniti de la varietati "incompatibile" , sau chiar si discusi juvenili, maturi, care au aceiasi provenienta, nu se pot vinde pe acest forum. In acest fel cred ca va fi cel putin redusa raspandirea de astfel de exemplare.
Noi nu vrem sa reducem, ci sa eliminam complet si definitiv. Jumatati de masura nu ajung.
Mustang wrote:
...adaugarea butonului "Like", am vazut ca totusi exista o posibilitate in cazul altor forumuri, iar vanzarile "bune" sa fie promovate printr-o astfel de modalitate.
Acolo pot sa dea "Like" toti prietenii vanzatorului, iar "Prieteni" au unii zeci de mii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
@Ioan.C , iti respect si sunt intru` totul de acord cu punctul de vedere pe care il expui, asa ar fi totul normal si corect.
Punctam diferentele inrte hobby si crescator, asa cum zicea si colegul @kirucd inaintea mea, daca aceasta "regelementare" se aplica, vor respecta crescatorii standardul unei calitati? (nu cred ca ar avea rost sa vb. despre pesti proveniti din incrucisari neadmise in cazul lor), de ce un ajutor adus lor? tocmai pentru ca ei au volum si au de unde sa aduca acele 20 de varfuri pe piata, pe cand un hobbyst care isi va vinde cei 6 pesti in plus din bazin...ii va fi ingradita aceasta posibilitate, iar altii de unde?(hobbyst-ul nu o face cu caracter comercial sau constant, ci pur si simplu o selectie in bazin) ...
De ce nu mai devine rentabil pentru un crescator? pentru ca nu stiu cum isi vor mai scoate macar costurile daca vor vinde doar acele 20 de varfuri la acelasi pret ca pana acum... (dupa parerea mea, ori va aparea o crestere substantiala a preturilor primind in schimb cu adevarat calitate) ori vor disparea treptat "crescatorii" ramanand doar simpli hobbysti....
In aceasta ipoteza vorbesc doar despre a "arbitra" o anumita forma si colorit a unei specii si nu de pesti proveniti din acele incrucisari "dubioase" (care "din nou" cred ca ar trebui strict interzise prin regulament).
Dar acum sa privim situatia reala si actuala.... Cati vanzatori de Discusi sunt pe forum? Cate anunturi active la rubrica vanzari ocazionale sunt cu Discusi? Cati "crescatori" mai au oferte actualizate la "oferte permanente" ?
Sincer, caut sa cumpar Discusi, dar nu gasesc varietatile cautate desi perechi producatoare sunt in Romania.
Sa nu fiu inteles gresit, nu ma opun unei astfel de "arbitrari" sub nici o forma, este un real ajutor adus cumparatorului ca o persoana cu un ochi initiat sa isi spuna cuvantul, dar cred ca trebuie luat in calcul un standard peste medie vanzarilor de la trafic ocazional (privind calitatea, forma, culoare, marime) si interzise in totalitate vanzarile de negriciosi, iar la crescatori aplicat un standard mare, unde pretul sa reflecte calitatea, fara loc de compromis. Astfel cred ca putem promova crescatorii si aduce noi standarde de calitate in Romania.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 5:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Intradevar, se bate apa in piua.Hai sa incercam si altfel... Lasati vanzatorii sa isi caute clienti, interziceti total rubrica de vanzare si dati prioritate rubricii de CUMPARARE. Cel care vrea sa cumpere sa primeasca ofertele pe privat de la crescatori, hobby-sti, samsari si asa mai departe. Din ofertele primite poate sa selecteze EXACT ce il intereseaza, deoarece o oferta de genul"hai ca iti vand eu..." neinsotita de poze, filme si documentare nu va avea nicio valoare.
Sincer, imi lipseste forumul de acum cativa ani in care gaseai doar cateva oferte la rubrica vanzari, cand discutiile-constructive sau nu- erau predominante. Vanzarile se pot face foarte bine pe siturile dedicate vanzarilor, si un forum de discutii nu trebuie neaparat transformat intr-o piatza de animale.
Incercati un experiment, nu intrati pe forum o saptamana si vedeti cate din noile postari sunt la rubrica "vanzari"! O sa fiti surprinsi! :)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 5:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
harry-ab wrote:
Sincer, imi lipseste forumul de acum cativa ani in care gaseai doar cateva oferte la rubrica vanzari, cand discutiile-constructive sau nu- erau predominante. Vanzarile se pot face foarte bine pe siturile dedicate vanzarilor, si un forum de discutii nu trebuie neaparat transformat intr-o piatza de animale.


:good2: :good2: "Agree with you the Council is!" cum ar spune maestrul Yoda. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 6:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
harry-ab wrote:
Intradevar, se bate apa in piua.Hai sa incercam si altfel... Lasati vanzatorii sa isi caute clienti, interziceti total rubrica de vanzare si dati prioritate rubricii de CUMPARARE. Cel care vrea sa cumpere sa primeasca ofertele pe privat de la crescatori, hobby-sti, samsari si asa mai departe. Din ofertele primite poate sa selecteze EXACT ce il intereseaza, deoarece o oferta de genul"hai ca iti vand eu..." neinsotita de poze, filme si documentare nu va avea nicio valoare.

Glumind puțin, parca vad ca la o cerere gen "cumpăr discusi roșii, albaștrii și galbeni" va alege San merah, Heckel blue face și Xingu. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 6:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu intru pe forum cu lincul care selecteaza posturile noi. De cand m-am inregistrat si pana acum. De fiecare data vad cam 85-95% din posturi aparute la vanzari si cumparari.
Nu ma deranjeaza. Stiu ca e nevoie de aceste posturi, ca forumul are nevoie de ele.
Ce-mi lasa un gust amar este ca nu ne mai ocupam de inbunatatiri in ingrijire, reproducere, crestere, calitatea apei, de parca am fi ajuns la capatul performantelor posibile.
Cu atat mai mult apreciez aportul lui Dragos, care sustine cu modestie ca nu prea are mult de-a face cu Discusii.
Ba are! Mult!
Investeste timp si munca in informare, a sa si a noastra. Un exemplu de forumist pentru mine si pentru multi altii.
Cand mai apare din cand in cand ceva la "Posturi noi" vine din zona cabinetului medical.
Oare cate boli au discusii, care sa nu fi fost discutate pe larg aici si aiurea?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 6:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Un punct de vedere interesant al lui harry , chiar s-ar putea si asa


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group