It is currently Fri Apr 19, 2024 7:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 01, 2014 1:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Revin.... "caz real": http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=40&t=7230

Spuneti-mi voi ce "pui" ies din pestii astia?

Femela Melon - Mascul Leopard:
Image

Bonus... o intrebare "indreptatita", poate ii raspundeti voi:

vandergraf wrote:
Ai idee cum ies? mai red melom sau mai leopard?


Eu va intreb altceva: NEPOTII LOR... CUM IES? =))=))=))=))=))

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 01, 2014 10:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Din cate stiu eu vor fi o problema cu piper care se va transmite descendentilor , inca o manea in lumea acvaristica , vandergraf individual luati pestii sunt in regula dar nu-i combina ! Gaseste-le parteneri de acelasi soi , sau da-l pe unul la schimb pentru unul de felul celui pe care te hotarasti sa-l pastrezi . NU-TI FACE MANA cu discusi in combinatia pigeon cu nonpigeon rezultatul ar fi niste turte dulci cu oglinjoare (cum se gasesc prin balciuri) pe care apoi ai incerca sa le strecori prin vre-o galerie de arta...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 01, 2014 10:42 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
@Nimeni, sunt total de acord cu ceea ce ati spus. Subiectul acestei discutii este eliminarea rebuturilor de pe piata, nu de concursuri, afaceri si care e mai bun dar unii inteleg ce vor...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 01, 2014 11:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 19, 2013 7:36 pm
Posts: 54
Location: pitesti
Salut.Am citit tot ce s a scris in acest topic,in mare parte sunt deacord cu voi,cu toate ca suna cam a dictatura."Nimni" nu are nici un drept sa comenteze anuntul meu , sa si vada de apele lui.In anuntul meu am dat toate detaliile referitoare la parinti etc , nu incercam sa ascund nimic.Deci toti cumparatorii au stiut ce cumpara pui obtinuti din Lss si red melon.De notat sa nu mai repet de a inperechea pigeon si non pigeon.Multumesc si ape limpezi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 6:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Poate ca ar trebui sa fie dictatura dacă altfel nu merge. Nu e tocmai în regula sa arunci pe piața peste 500 de pui din aceasta combinație folosindu-te de un forum care promovează discusii nu manelele.
Cat despre faptul ca acum ai aflat ca nu e buna combinația... încă vinzi aici puii rezultați.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 7:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mda, Marius, poti sa informezi oamenii ca ai intentia sa le folosesti gusturile ca pe o toaleta, dar nu poti sa-ti pui intentia in practica!
Cu alte cuvinte:
"Nu te poti usura-n gustu´omului"
Au si manelistii lobbyul lor, rude, relatii...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 8:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Toata discutia asta imi aduce aminte de o intamplare petrecuta intr-un pet shop unde un viitor acvarist alegea pestii dupa culori dorind un fel de curcubeu in acvariu, bineanteles impins de la spate de vanzator. Daca am deschis gura ''meseriasul'' mi-a retezat-o scurt: ''ce te bagi dumneata...daca ii place omului...''. Dar omului tocmai i se formau niste gusturi independent de gusturile Mamei Geea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 9:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Si daca stam bine sa ne gandim, toti, realizam ca 80% din industria asta a acvaristicii de la noi se face exact cum spui tu mai sus. Pe principiul "curcubeu si cat mai colorat".

Si vizavi de treaba asta nu cred ca e vreun crescator care daca are un client in fata ce-i cere 10 discusi de 15 culori, o sa-i spuna ca nu e buna combinatia si ca peste 1 an, un an jumate o sa aiba perechi care or sa faca pui aiurea si asa mai departe. Si asa ne trezim pe piata cu tot felul!
Si mai sunt si crescatori care daca mergi la ei au in acelsi acvariu 2-3 generatii de pui de varste diferite si dimensiuni asemanatoare dar tu ca incepator nu poti sa iti dai seama de asa ceva. Sau dupa ce incepi a iti dai seama si intrebi daca sunt din aceeasi tura incep sa se balbaie si alte cele...
Totusi m-as bucura sa existe vreun sintem de cenzura / control al calitatii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 12:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
andreiburnete wrote:
Totusi m-as bucura sa existe vreun sintem de cenzura / control al calitatii.
Da Andrei, ar trebui. Dar ar trebui gandit sistemul altfel. Parerea mea e ca ar trebui sa fie un proces de durata nu ceva impus de pe o zi pe alta. Pentru ca nestiutorii oricum isi vor achizitiona pesti in sistem "curcubeu", indiferent ca o vor face prin DCR sau olx. Si cei care nu stiu la ce sa se uite la un peste cand cumpara, oricum vor cauta pesti ieftini. Adica max. 20 lei. Nu vreau sa se inteleaga aici ca crescatori experimentati nu pot oferi acest pret, sau ca daca ofera acest pret atunci inseamna ca pestii sunt de slaba calitate, ci doar sa fie clar ca un incepator se va uita mereu mai intai la pret.
Educarea acvaristului trebuie facuta altfel, nu prin interzicerea sau triarea cu "iti permit - nu-ti permit" sa postezi ca pestele tau e de eutanasiat, nu de vandut. Democratic e ca fiecare sa fie liber sa-si posteze anuntul de vanzare. Dar se poate face ca sa apara automat ca si un antet la fiecare anunt, o scurta descriere despre cum ar trebui sa arate un peste discus, si astfel cumparatorul poate face o comparatie intre cum arata pestele din poza sau filmare si cum ar trebui sa arate. Asta ca o idee.
Repet: nu prea vand discusi, mai mult cumpar; dar ideea cu cenzuratul nu suna chiar democratic. Pentru ca si crescatorii vand pesti si de buna calitate si de slaba calitate prin diferentierea la pret. Dar daca un crescator va fi numit cenzor, anuntul lui propriu cum il va cenzura? Toti pestii vor fi de prima mana? Sau doar pentru ca plateste pentru anunturi, el nu va fi cenzurat??? Si in acest caz daca vinde un peste de 15 cm cu 100 lei, asta va insemna ca e clasa "A"? Iar incepatorul nestiutor nu va alege oare pestele de 15 cm cu 100 lei mai repede decat pe cel de 10 cm cu 100 lei?
Repet, nu am cu nimeni nimic, a nu se intelege gresit, ci doar imi exprim parerea.
Discutam, ne exprimam opiniile, ne gandim cum ar fi mai bine. E normal, nu?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon Jun 02, 2014 12:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din putina-mi experienta, defapt chiar 0 experienta cu inmultitul Discusului, poate prea putina cu crescutul acestora, vorbesc strict din postura unui hobby-st, am aflat ca dintr-o ponta de Discusi, nu poti avea toti cei (sa zicem) 50 de pui aceiasi calitate, aceiasi forma, acelasi colorit, astfel ca nu poti grada toti pestii vanduti cu aceiasi clasa "A", etc... Instinctiv, cred ca oricare dintre noi atunci cand ne pozam "odraslele" focusam pe cei mai mari si mai frumosi. nu odata mi s-a intamplat sa comand pesti si din cei 10+2 bonus, 4-5 sa fie mai mici, sau cu forme diverse dar din aceiasi parinti ... atunci cui ar trebui sa ii reprosez? sau cine imi va vinde doar varfurile? Ce vor face cei care au reusit sa scoata o ponta cu 20 de discusi mai putini frumosi din cei 50? nu vorbim de un fabricant care nu pune accent pe amanunte... Da, devii un crescator, ridici o ponta pana la gradul de juvenili cand poti diferentia clar din cei 50, 10-20 de varfuri, ii pui la vanzare, dar cu ce costuri,iar cu restul ce faci? nu stiu cati dintre noi, simpli hobbysti isi permit sa dea un salar pentru cativa discusi... Sunt intru totul de acord ca ar trebui oprite, repetat de o mie de ori ca incrucisarile neprielnice acestei specii nu aduc nici un bine, mentionat in regulament chiar ca vanzarile de "negriciosi" nu sunt admise la rubrica vanzari...
Dar daca eu cumpar cum ziceam mai sus, 12 pesti, un acvariu de hobbyst intr-un apartament, ii cresc pana la maturitate cand stiu ca nu le mai pot oferi spatiul necesar, din cei 12 ma hotarasc sa opresc 6 (bineinteles ca fiecare dintre noi isi va opri varfurile din cei 12) iar restul 6 doresc sa ii vand unui alt hobbyst care poate doreste pesti "gata mari" (maturi) ... clar nu vor fi identici cu cei 6 care i-am pastrat, dar pot garanta ca sunt sanatosi, iar pretul va fi unul modic, sub pretul crescatorilor (tocmai pentru ca eu ca si hobbyst am discusi pe care ii cresc din buzunarul propriu si imi asum aceste cheltuieli fara a avea vreun castig financiar si fara a o face pentru un castig).
Din pacate, observ un declin semnificativ si pe piata pestilor, fiind in cautare de anumite varietati de pesti am telefonat pe la cativa dintre crescatorii autohtoni iar mai toti mi-au zis ca nu prea se mai merita, nu mai scot pui pentru ca cererea este mult prea slaba. Acum stau si ma gandesc fara a acuza pe cineva, aceasta nu este o masura care va vrea oarecum sa vina in ajutorul crescatorilor? Crescatori care clar au investit timp, bani, in bazine, hardware, intretinere si perechi cu o anumita valoare? De apreciat...dar oare asta va fi o salvare? Va fi crescatorul (declarat) potent sa aduca pe piata din Romania doar acele 10-20 de varfuri renuntand fizic la ceilalti mai putin frumosi? Da, sunt crescatori care se respecta si scot oficial la vanzare doar acele varfuri de care vorbeam, poate la preturi nu exorbitante dar mai mari fata de un vanzator hobbyst, dar cu ceilalti pui...credeti ca ii arunca la canal? ... din anumite cazuri sigure, va zic ca nu, sunt vanduti la preturi de hobby-st preferabil en-gros si ajung tot pe piata...
Propunerea mea este: Trecut in regulament, facut si un topic Sticky la rubrica vanzari in care sa fie mentionat ca orice vanzare care include pui proveniti de la varietati "incompatibile" , sau chiar si discusi juvenili, maturi, care au aceiasi provenienta, nu se pot vinde pe acest forum. In acest fel cred ca va fi cel putin redusa raspandirea de astfel de exemplare.
O alta varianta ar fi, adaugarea butonului "Like", am vazut ca totusi exista o posibilitate in cazul altor forumuri, iar vanzarile "bune" sa fie promovate printr-o astfel de modalitate.

Sper sa nu fi suprat pe nimeni, imi cer scuze de postarea kilometrica, dar nu as vrea ca si aici sa urmam exemplul negativ pe care il da ca si exemplu actuala putere politica, prin impunerea de "ingradiri", taxe si alte alea...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group