It is currently Sun May 19, 2024 10:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 24, 2014 11:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
Am primit nenumarate critici ca din cauza acestui forum, piata de discus a cazut in derizoriu, fiind vandute exemplare de o calitate inferioara, la preturi mici, in detrimentul exemplarelor valoroase, dar "scumpe". Prin aceasta reglementare, sper ca o sa pun capat acestei suspiciuni (partial, intemeiata).
Scopul modificarii regulamentului este sa opreasca vinderea discusilor de calitate redusa prin intermediul forumului, pentru ca aceasta dauneaza comertului cu discusi de calitate ridicata, si discusariei in general, pentru ca raspandirea calitatii reduse duce la scaderi de pret care fac nerentabila investitia muncii suplimentare depuse pentru cresterea calitatii. Dezvoltarea discusariei de calitate inalta este mai importanta decat dezvoltarea discusariei de calitate scazuta.
Scopul forumului nu este sa scada calitatea discusariei, ci sa o ridice.
StefanCraiova wrote:
Eu cred ca singurul CENZOR trebuie sa fie cumparatorul. Daca el considera ca acel peste este valoros pentru el este fix problema lui. SUNT BANII LUI.
Daca citesti ce a scris adminul, vei observa ca va aflati intr-un conflict de interese! Tu vrei sa se vanda discusi rai pe forumul lui, iar el nu vrea. Spre ghinionul tau este el cel care are aici dreptul sa hotarasca ce-i foloseste si ce-i dauneaza, ce arunca si ce pastreaza.
StefanCraiova wrote:
Parerea mea este ca aceasta procedura cu cenzori este complicata.
Am observat. Daca poti sa propui o procedura mai simpla si cel putin tot asa de buna, esti binevenit s-o faci cunoscuta.
StefanCraiova wrote:
In alta ordine de idei, am stat si m-am gandit cateva minute si am realizat ca eu nu am vandut niciun discus pe acest forum........Atunci la ce bun atata munca.........
Cateva minute s-au dovedit a fi fost prea putine. La intrebarea ta se poate da un raspuns copilaresc de simplu:
pentru ceilalti useri care au vandut si inca mai vand, nu-i asa?
I-ai uitat?
Iar munca este voluntara, daca vrei muncesti, daca nu vrei,... nu muncesti.
StefanCraiova wrote:
Utilitatea forumului se regaseste in toate celelalte sectiuni, mai putin sectiunea vanzari ocazionale.
Exact! Aceasta sectiune nu doar este putin utila, ci este chiar daunatoare pentru ca in forma actuala da ocazia sa fie criticat forumul pe drept ca favorizeaza comercializarea discusilor de calitate redusa.
E de mirare ca n-o desfiinteaza adminul. ;)
diabloo wrote:
Perfect deacord cu Stefan!!Cumparatorul se poate deplasa la vanzator si el poate sa decida daca acei discusi sunt OK din punct de vedere pret, calitate!
De acord cu tine. Daca cumparatorul din Baia Mare vrea sa cumpere 2 discusi de la vanzatorul din Constanta, se deplaseaza cumparatorul la aeroport si peste 4 ore are pestii in propriul acvariu. (In acvariul din Baia Mare, bine´nteles.)Simplu,... ca la gradinita!
ida74 wrote:
X vinde pui de 5-6cm,pesti cei mai cei,Y vinde la fel,dar este unul din CENZORI...oare accepta pe X?
Ida,... :roll: !
E chiar asa de greu sa realizezi ca in asemenea cazuri intervin si alti cenzori? E nevoie sa-ti explice cineva asta?!
Ma dezamagesti! :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun May 25, 2014 1:08 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Cred ca intr-o prima faza, vor fi impuse doar poze / video sau link spre (in cazul puilor, si poze cu parintii).

La cenzitare nu renunt, numai ca va trebui bine gandita procedura, inainte de a fi implementata. Cenzorii vor fi mai presus de orice banuiala ca ar tine partea cuiva. Oricum, pana la urma, vor fi permise toate anunturile cu poze, numai ca cele cu discusi peste medie ar trebui sa primeasca echivalentul unei stampile "quality pass", adaugat de unul dintre cenzori.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun May 25, 2014 12:29 pm 
Offline

Joined: Thu Jul 01, 2010 9:46 pm
Posts: 384
Location: Bucuresti
Eu cred ca un ghid al calitatii discusilor,in sectiunea vanzari,ar fi bine venit.Exemple,poze sau video,cum arata o forma corecta,un desen,un contrast de culoare etc...In acest mod cumparatorul are cu ce compara oferta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun May 25, 2014 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Ioan C. wrote:
E chiar asa de greu sa realizezi ca in asemenea cazuri intervin si alti cenzori? E nevoie sa-ti explice cineva asta?!Ma dezamagesti!

Departe de mine de a te dezamagi Ioan.Dar Romania nu este Germania...doar la benzina suntem egali sau peste ei.
Sper sa aveti dreptate cu ridicatul pretului la discusi in acest fel,acum 3 ani eu ii luam cu 10-12lei/cm(si vorbesc de pui),pe cand acum nici 5lei/cm nu se castiga.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun May 25, 2014 5:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragan wrote:
Eu cred ca un ghid al calitati discusilor...ar fi bine venit.
Cui cumpara discusi ieftini nu-i lipseste posibilitatea de informare, ci banii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon May 26, 2014 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
georgiancatalin25 wrote:
Nu aveti incredere unu in celalalt ? sa inteleg, ca relatia de prietenie e de scena iar cand e vorba de afacerile din spate e care pe care ?... Incepe sa sune ca una din acele discutii pe care parintii le poarta dupa ce copii se culca asa ca eu ma retrag din acest subiect :) :D :lol:
Intradevar, cu o floare nu se face primavara...


Ce "va tras-o" pustiul..... :lol: LA TOTI!!!!!

Cam asta inseamna "gandire limpede"... de copil sau de om normal... nealterata de simpatii-antipatii, polite vechi si etc....


"Fratilor"... treziti-va! Pana una-alta nu stiu cati au inteles SCOPUL regulii acestea!
Aici nu e vorba de ce vinde Stefan sau X-lescu.... si nici nu e vorba de avaritia lui ADX "tradusa" in: vrei sa vinzi... intra la oferte permante... NU!

E vorba de o normalitate mai oameni buni... daca tot va dati "discusari": e vorba de obrazul celui care pune discusi la vandut... si de ce va circula in continuare pe "piata" avand ca sursa forumul....
O sa vina vremea sa fie intrebat unul cu "rachete" ceva de genul: de unde ti-ai luat discusii? DE PE DCR!!!!!! E frumos sa auzi asa ceva?

Da... sunt satul de "suntem impartiali... nu ne bagam.... fiecare face cum vrea"!
Sunt satul si de: "piata in scadere... preturi de rahat... curentul costa, mancarea costa..."

Nu cred ca cineva o sa ii puna bete in roate lui Stefan daca vrea sa isi vanda pestii, sau lui Diablo... asta cu siguranta cred ca nu se v-a intampla.

In schimb... eu unul ca forumist, nu accept si nici nu vreau sa vad un anunt de genul:
Image

Cum dracu sare lumea de cur in sus plusand numai cu minusuri si banuieli de conspiratii... in loc sa vina imbunatatiri la ideea lui ADX?

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon May 26, 2014 11:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Mie personal mi se par foarte bune masurile privitoare la necesitatea de poze si/sau video-uri la sectiunea de vanzari discusi. Pentru varianta de cenzurare cred ca cea mai buna varianta e cea propusa aici.

ADX wrote:
Cred ca intr-o prima faza, vor fi impuse doar poze / video sau link spre (in cazul puilor, si poze cu parintii).

La cenzitare nu renunt, numai ca va trebui bine gandita procedura, inainte de a fi implementata. Cenzorii vor fi mai presus de orice banuiala ca ar tine partea cuiva. Oricum, pana la urma, vor fi permise toate anunturile cu poze, numai ca cele cu discusi peste medie ar trebui sa primeasca echivalentul unei stampile "quality pass", adaugat de unul dintre cenzori.

Aici ma refer la :
"numai ca cele cu discusi peste medie ar trebui sa primeasca echivalentul unei stampile "quality pass", adaugat de unul dintre cenzori."
Asta e cea mai eleganta metoda din punctul meu de vedere.
Poti vinde orice dar depinde de cumparator ce urmari vrea sa isi asume.

Si eu am cumparat discusi slabi din punct de vedere genetic si mai apoi i-am inmultit si DA recunosc i-am vandut.
Dar la momentul ala atat era tot ce imi permiteam.
Acum, cu timpul si o oarecare experienta, incerc sa ma las de prostii si sa tin pesti mai valorosi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Mon May 26, 2014 6:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
andreiburnete wrote:

Si eu am cumparat discusi slabi din punct de vedere genetic si mai apoi i-am inmultit si DA recunosc i-am vandut.
.
Hai ca asta-mi place si imi aduce aminte de o intamplare, dupa vre-o doi trei ani de discusareala am reusit si eu sa fac rost "91 de niste pui de turcoaz , royali amestecati si dupa ce au crescut 10/12 cm , unul din ei nu-mi placea deloc era lunguiet si avea niste inotatoare mari ziceai ca-i velier . Fiindu-mi mila sa-l sacrific l-am donat unui pet shop , dupa vre-o saptamana ma suna proprietarul sa merg dupa bani -care bani ?! I-am repetat ca nu trebuie pestele fiind deplorabil ca forma , la care omul mi-a spus ca l-a luat cineva si l-a dus in Germania pentru ca nu mai vazuse discus mov(intradevar avea o culoare mai ciudata) si a tinut sa-l plateasaca ori proprietarul fiind un soi mai rar a tinut sa imparta banii . Scuze ca m-a luat valul....varsta ?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Tue May 27, 2014 12:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Asa cum am mai afirmat intr-o alta postare, ca de obicei, parerile sunt foarte impartite, mai ales atunci cand vine vorba de ceva nou impus. E normal. E greu sa te decizi cum ar fi bine. Cu toate ca am trecut prin toate fazele descrise mai sus; adica am cumparat "avioane", dar am si vandut "rachete", adica pesti frumosi de la producatori "sub tejghea" si din pacate si pesti defecti si mai stiu eu cum de la "crescatori"; sunt de parere ca piata ar trebui sa ramana libera.
Ma gandesc ca ar fi mai bine ca sa existe doua categorii de anunturi, adica cele cu pesti de calitate si cele cu "avioane". Iar cenzorii sa hotareasca doar in care categorie intra pestii care apar in poze. Si astfel se poate selecta piata, proces care oricum dureaza 2-3 ani. Nu spun asta pentru ca vand discusi pe acest forum. Dar nici pentru ca nu am vandut niciodata, sau poate ca voi mai dori sa vand vreodata. Sau nici pentru ca vreau sau nu, sa iau apararea cuiva. Asta nu are importanta.
Important e sa se puna filmare clara, sau poze cat mai reusite, iar cenzorii sa decida in care categorie se incadreaza pestii. Nicidecum sa refuzi sa accepti un anunt, doar pentru ca pestii nu corespund anumitor standarde. Chit ca si eu la randul meu am mai spus pe aici anumitor persoane, ca pestii pe care vor sa-i vanda, nici la donatii nu se mai incadreaza. Insa aceste mentiuni au fost sterse pentru ca nu erau in conformitate cu regulamentul.
Mai degraba sa se dea permisiunea de a ne exprima parerea direct si in vazul tuturor, referitor la calitatea pestilor vanduti, indiferent de cine. Normal ca acest lucru e suparator, dar poate uneori mai selectiv.
In alta ordine de idei, dragi colegi, atata timp insa cat acest site are un proprietar, mi se pare absolut natural, ca el sa poata pune "punctul pe i". Asa ca indiferent de comentarii pro sau contra, @ADX va hotara ce reguli se impun. Ca ne convine, ca nu...ne vom conforma. ;)

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 12:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
In mare parte sint de acord cu Romeo. Dar as avea o intrebare, si va rog
sa va ganditi foarte bine la ea, absolut toti cei care activati pe acest forum:
cine va face pe cenzorul pentru crescatorii de discusi cu oferte permanente?
Presupun ca e un forum pentru toata lumea, nu doar pentru crescatori. Asta
e la fel cu asociatia, care se doreste a fi a crescatorilor. Eu zic sa stati stramb si
sa judecati drept. O sa mai treaca multa apa pe Dunare pina cand se va intampla
asta, si nu cred ca e nevoie sa va spun de ce.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group