It is currently Sun May 19, 2024 9:34 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 2:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Chiar asa, asta nici nu mi-a trecut prin cap!!! Pe ei cine ii va cenzura?
Fara suparare, dar si crescatorii mai vand "avioane". Ca se cere un pret modic pe acestea, asta e altceva, dar se vand. Din punctul meu de vedere cam schioapata ideea.
Plus inca ceva: mai mult ca sigur ca cei care vor fi respinsi aici, vor posta pe tocmai.ro sau olx.ro, pentru ca si acolo se vand pesti. Dar sincer sa fiu, daca vreau sa cumpar un peste, cu mult mai mare incredere o fac de pe acest site, decat de pe cele mentionate. De fapt, niciodata nu am luat pesti de acolo. Stiu ca am mai discutat ideea, dar imi sustin parerea ca suntem totusi o comunitate si daca ceva nu imi convine legat de un bun cumparat de pe acest forum, am cumva o sansa macar de a-mi exprima multumirea sau nemultumirea, de a influenta cat de cat actiunile celor care sunt sau nu sunt seriosi in actiunile lor. Chit ca am un "bun prieten" care m-a tepuit elegant si totusi vinde nestingherit in continuoare pe acest forum. Si pe deasupra stiu sigur ca si acum vinde rebuturi, dar ma rog, daca i se permite... Ca idee, sau propunere, poate ar fi mai indicat sa se ia masuri impotriva unor astfel de indivizi, decat sa nu se admita deloc postarea de vanzare. Pana la urma, vanzatorul trebuie sa garanteze pentru bunul vandut, iar daca acesta primeste feedback negativ, eventual atunci sa fie exclus din comunitate, sau ceva similar.
Daca am fost aspru sau am vorbit prostii, va rog sa ma corectati. Ni s-a cerut parerea, deci am spus-o. Sper ca nu am suparat pe nimeni.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 10:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cine a zis ca cenzura se va aplica sectiunii platite, dedicata in special crescatorilor?
Cine a zis ca vor disparea tepele?
Cine a zis ca vor fi acceptati doar discusii de show?
Cine a zis ca se vrea ca D.C.R. sa faca curatenie in tara?
Este doar o actiune menita sa reduca elanul celor care in loc sa eutanasieze sau sa doneze discusii iremediabili pierduti ii vand.
Eu vad aceasta actiune ca pe o salubrizare a acestui forum. Daca nu o fi asa, mea culpa.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
ADX wrote:
3. vanzarile de discusi vor fi permise numai in urmatoarele doua conditii, indeplinite cumulativ:

3.1 - va exista acces la poza cu exemplarele scoase la vanzare;

3.2 - vanzatorul primeste permisiunea de a vinde, din partea unuia dintre urmatorii opt cenzori:
Ciprian Marcu; Ioan; Arabu; Diskusfun; Cenzor5; Cenzor6; Cenzor7; Cenzor8
(astept propuneri pentru cenzorii 5 - 8. Acestia vor fi alesi in urma unui sondaj).

Va rog frumos sa intelegeti importanta punctului trei! Am primit nenumarate critici ca din cauza acestui forum, piata de discus a cazut in derizoriu, fiind vandute exemplare de o calitate inferioara, la preturi mici, in detrimentul exemplarelor valoroase, dar "scumpe". Prin aceasta reglementare, sper ca o sa pun capat acestei suspiciuni (partial, intemeiata). Cenzorul care va da ok-ul, va analiza si garanta doar calitatea exemplarelor scoase la vanzare si nu pretul. Pretul va ramane la latitudinea celui care vinde, dar va trebui precizat in anunt.


3.1. Da, poze si filmari sunt bine venite...si cu reproducatorii daca e ponta proprie.

3.2. Desi Adi e bine intentionat, ca intotdeauna dealtfel, treaba cu cenzorul la modul asta ma pune intr-o situatie foarte neplacuta, mai ales ca eu mai si vand discusi(nu in ultima vreme ce-i drept), n-ar fi nici etic si nici nu o vad functionand decat in mica masura. Problema tine de mentalitate si de faptul ca au fost incurajati sa reproduca discusi toti cei carora li "s-a ales" cate o pereche + preturi la vedere (inclusiv la oferte permanente) si asta e rezultatul. Am spus-o in mai multe randuri in diverse discutii in ultimii ani in urma ce urmeaza sa se intample...preturi mici care-s descurajante pentru cineva care vrea sa investeasca in stoc nou de calitate superioara, adus de afara, cu costurile si riscurile aferente.
Alt motiv pentru care nu ma tenteaza, ar fi ca nu pot sa-mi asum eu raspunderea pentru ce vand altii pe baza unor imagini facute "pe genunchi" sau doar din unghiuri favorabile. Am vazut, nu doar odata, pesti care aratau foarte bine in poze si in realitate ...mai putin. Poate "quality pass"-ul e la limita dar se mandreste cu el.


Poate un concurs ar fi mai benefic. Cele mai faine perechi. Si in timp sa capete prioritate la afisare in aria de vanzari genul asta de pesti si ce provine din ei daca e cazul. Evaluare bazata pe imagini si video clare la lumina "standard" si poate fi luata in considerare si o nota generala medie data de public. Pot fi si premii dar dat fiind faptul ca unele exemplare se stiu ale cui sunt din imagini postate deja pe forum si sa nu se puna problema de favoritisme, e indicat ca eventualele premii sa fie ori simbolice ori de valoare modesta.


3.3? Pret la vedere nu e deloc o idee buna pentru ca incurajeaza scaderea preturilor. Se practica si pe forumuri in alte parti (Malaysia, Singapore etc.). In Singapore trebuie sa fii membru al clubului de discus ca sa poti anunta pe forum ca ai pesti de vanzare(fara mentionarea pretului). Mai functioneaza in unele locuri si cu pretul la vedere, dar acolo exista alta putere de cumparare si mai mult decat atat, o majoritate care constientizeaza ca cineva care se ocupa cu reproducerea si cresterea discusilor nu poate sa-si "alinieze" preturile dupa cei care-i dau sa scape de ei sau sa-si mai scoata din cheltuieli. In plus, sunt incurajati cei care vand sa faca donatii catre forum. (parca si vad comentariile la o asemenea propunere :lol: )
Cine e interesat sa cumpere poate sa dea un telefon si cine vinde sa aiba un mesaj(email) la care sa-i dea "forward".
Daca se hotaraste ca pretul sa fie afisat in mod obligatoriu, de moderat prin anunturile respective va trebui sa se ocupe altcineva. E demoralizant sa vad preturile mereu pentru ca apoi sa ma apuc de treaba la pesti sau sa-mi fac planuri de viitor.

Dupa cum se vede nu s-a pus problema CINE sa vanda ci CE ANUME. Daca se punea altfel problema nu cred ca mai exista topicul asta. Nu stiu pe cate forumuri administratorul cere parerea utilizatorilor despre cum ar trebui sa arate regulamentul forumului.

rasputin wrote:
Propunerea privind postarea fotografiilor este buna.
In ceea ce priveste existenta cenzorilor , nu este buna. Argumentul: se va creea un grup care va da acceptul doar membrilor grupului respectiv. Ceilalti colegi de pe forum ce vor face cand isi vor da seama de acest lucru?
In mod sigur se vor organiza si vor creea un nou DCR-forum .
Aceasta va duce la dezbinarea iubitorilor de discusi in loc sa ii unesca.
Piata discusilor trebuie sa fie libera . Doar o piata libera poate duce la cresterea calitatii discusilor vanduti. De ce ? Pentru simplul fapt ca cei care vand discusi de o calitate slaba se vor elimina singuri de pe piata ... in mod sigur . Dar aceasta se va face in timp si cere rabdare. Iar rabdarea , dupa cum se stie, este punctul forte al celor care cresc discusi si numai ei stiu cata rabdare , cata munca , cate esecuri (care de multe ori aproape ca te fac sa renunti ), cate resurse materiale sunt necesare pentru a duce un discus la potentialul maxim pe care poate sa-l atinga .
Si eu sunt nemultumit de faptul ca nu pot vinde mai multi discusi si de mult timp sunt muuuult pe minus in ceea ce priveste cheltuielile dar nu renunt. De ce ? Stiu ca orice piata libera are reguli simple. Produsele muncii noastre se vor vinde in functie de 3 criterii : cerere, oferta ... si cel mai important dintre cele 3 criterii ...PUTERE DE CUMPARARE.
Din cauza puterii de cumparare pe drumurile din Romania circula foarte multe LOGAN-uri...si muuuuuuult mai putine MERCEDES-uri.
Dar nu am auzit de cenzori care sa-si dea cu parerea si sa interzica vanzarea de LOGAN-uri.


Ai dreptate dar nu in totalitate in ce priveste puterea de cumparare. Avand in vedere ca nu-s preturi ca in Vest sau ca la japonezi...bani exista. Sigur ca sunt considerabil mai putini decat la altii, intradevar. Dar cine isi permite un acvariu de firma cu filtru extern si accesorii, telefon cu touch screen, tigari si bere la ordinea zilei, sau are un autoturism in dotare etc. etc. (ati prins ideea) cu siguranta isi permite cativa discusi cu 30-60lei/buc. Daca vrea cineva sa ia discusi cu "alocatia lu' ala micu' " pe o luna, sau cu restul pe care l-a primit la supermarket...sa-mi fie cu iertare. Daca nu-si permite probabil nu are nici cum sa-i intretina. Ii ia sa-si bata joc de ei? Problema e alta. Oamenii sunt amatori de chilipiruri si de cele mai multe ori singurul criteriu e pretul. Atunci cand romanii vor incepe sa aprecieze ceva bine facut in tara lor, atunci o sa incepem sa o ducem mai bine si sa ne saltam. Pana atunci(?) ramanem cu uitatul peste gard la ce fac altii, visam la asociatii si concursuri si la discusi de calitate, eventual de show pe care sa-i gasesti la donatii. Probabil are legatura cu respectul de sine si fata de altii (sau de lipsa lui) si de mentalitatea colectiva cum ca ni se cuvine si trebuie "sa ni se dea".
N-am inteles niciodata cum se uita cineva la cativa lei, in conditiile in care discusii reprezinta achizitia cea mai importanta si de regula cu cheltuiala cea mai mica raportat la acvariu, filtrare, iluminat etc. In plus, pestii respectivi ii cumpara proprietarul sa-i aiba niste ani. Daca are grija de ei, nu cumpara altii intr-una precum neonii pentru ca, nu-i asa,..."da-i dracu sunt ieftini"(am auzit replica asta nu doar odata).
Sunt destui cei care au ajuns la concluzia ca daca nu se caliceau la bani la inceput, la final ieseau mai ieftin...dupa ce au cumparat 2-3 loturi de "discusi".
Eu sunt departe de a ma da banii afara din casa, dar am avut "rata" la discusi(fara gluma), si in urma cu multi ani am dat o buna parte din venit ca sa-mi achizitionez o carte dedicata.

Inca o treaba, daca isi imagineaza cineva ca se fac mari "profituri" din cresterea discusilor in Romania, e binevenit sa incerce. Pentru cei care cumpara perechi cu 200-300lei si mai vor si negociabil, poate.


dragan wrote:
Eu cred ca un ghid al calitatii discusilor,in sectiunea vanzari,ar fi bine venit.Exemple,poze sau video,cum arata o forma corecta,un desen,un contrast de culoare etc...In acest mod cumparatorul are cu ce compara oferta.


Sunt multe exemple de discusi "ideali" la sectiunea "Expozitii - Muzee - Concursuri".

kirucd wrote:
In mare parte sint de acord cu Romeo. Dar as avea o intrebare, si va rog
sa va ganditi foarte bine la ea, absolut toti cei care activati pe acest forum:
cine va face pe cenzorul pentru crescatorii de discusi cu oferte permanente?
Presupun ca e un forum pentru toata lumea, nu doar pentru crescatori. Asta
e la fel cu asociatia, care se doreste a fi a crescatorilor. Eu zic sa stati stramb si
sa judecati drept. O sa mai treaca multa apa pe Dunare pina cand se va intampla
asta, si nu cred ca e nevoie sa va spun de ce.

O seara placuta,
Dragos


Dragos, vorbesc in numele meu. N-am fost eu cu ideea cu cenzuratul, am vazut propunerea la fel ca restul. Eu am muncit de mi-au sarit capacele in condiile in care orice om sanatos la cap renunta demult si nu intamplator am o anume reputatie. Crezi tu, ca pot sa-mi bat joc de munca mea si sa-mi fur caciula singur acum?
Legat de asociatie, am propus ceva de genul inca de acum 5 ani pe forumul vechi. De asemenea am avut o propunere concreta(in 2 randuri) pentru organizat ceva. Am si vorbit cu un guru de afara sa vina la un eveniment. Dar cum "dragoste cu sila" nu se face...

Te apreciez ca te zbati si vrei sa faci ceva, dar probabil mai devreme sau mai tarziu o sa ajungi la concluzia ca multi vorbesc sa se afle in treaba, ca doar pe net ...e gratuit nu-i asa? Multi ar vrea sa fie "ca afara", dar ..."sa faca altii".

Tu cu cine ai vrea sa se faca concurs? Cu o mana de oameni din care jumatate nu se stie daca pot veni si unii s-au lasat intre timp?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 7:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
@Marius tocmai ca nu se va aplica, tocmai aici e problema.
Intrebare si pentru tine si pentru Ciprian, completare la intrebarea
pe care am pus-o anterior: vorbim de preturi mici si de nivelul jos
al pietei de discus din Romania, de ce am ajuns aici?

Eu am avut doar doua experiente cu crescatorii din Romania,
una la care m-am dus si am vazut ce am cumparat si a fost
ok, si alta unde am vazut pozele aici pe forum si unde unul
din discusii pereche pe care i-am cumparat avea gura stramba.
In poze nu se vedea iar cel care mi-a vandut pereche a "omis"
acest lucru. Am uitat sa iti spun ca nu m-am tocmit.

Si atunci despre ce discutam? Cine face piata de discus din
Romania? Daca nu aveti sange in instalatie sa punem cartile
pe masa si sa plecam de la zero atunci nu se va intampla
nimic. Nu cred ca e cazul sa va dau exemple de discutii de
pe acest forum.

Eu sint un simplu acvarist hobby-ist (nici macar discusar nu
ma pot numi) care incearca sa faca cate ceva pentru comunitate.
Daca vreti sa puneti umarul la treaba sinteti bine veniti, daca nu
asta e, o sa fac ce pot. Dar atata timp cat nu exista o asociatie
si niste standarde de calitate pe care sa le impuna asociatia in
primul rand crescatorilor, atata timp cat discusii se vand cum se
vand, cenzura propusa de Adi nu mi se pare ca aduce nimic nou.
pentru ca se vor mai gasi crescatori care trebuie sa isi scoata
din paguba, nu?

Pina la urma Adi, care e ideea propunerii cu cenzorii, sa ajutam
crescatorii si sa blocam accesul simplilor membri la sectiunea
vanzari? De ce as favoriza crescatorii? In opinia mea crescatorii
de discusi din Romania, in integralitatea lor, sint de vina de
situatia existenta acum in piata. Va place sau nu va place asta
este opinia mea si o sa spun ce am de spus in orice ocazie.
Nu am nimic de castigat si nici de pierdut domnilor, pina una
alta asta este un hobby pentru mine, nu un business. Cand o
sa devina business am sa anunt ca sa stie toata lumea.

O seara placuta,
Dragos

LE aviz crescatorilor, daca va considerati profesionisti atunci ar
trebui sa va si comportati ca niste profesionisti, numai voi puteti
reglementa businessul pe care il faceti, problema este ca nu actionati
ca niste profesionisti si proverbul cu sa moara capra vecinului
a devenit sa moara vecinu' ca sa ii iau capra.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 7:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Stefane, dupa cum vezi, mi-am revizuit intentia. :oops:
N-am vrut sa mai comentez, dar ma irita o neintelegere aparuta din interpretarea neatenta a ta, Dragos, nu-ti fie cu suparare, e doar o constatare, te apreciez in continuare ca pe un coleg de mare valoare!
Ai intrebat:
"Pina la urma Adi, care e ideea propunerii cu cenzorii, sa ajutam
crescatorii si sa blocam accesul simplilor membri la sectiunea vanzari
?"
Iti raspund eu: Adi nu face diferenta intre cine vinde, ci intre ce se vinde! E o mare diferenta!
E egal ca se vinde un discus bun de catre un discusar cu renume sau de catre un incepator care abia l-a cumparat si-l vinde mai departe. Important este sa afle cumparatorul cu ce calitate are de-a face, iar asta io-o scriu cenzorii, daca va iesi vreodata din proiectul asta un lucru facut in intregime asa ca sa nu dea prilej la coruptie, cumetrie si celelalte obiceiuri romanesti, fapt pe care am incetat sa-l mai sper. :(
Ar fi asa de simplu, dar ar trebui pus piciorul in prag.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 8:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Am inteles foarte bine Ioane, dar cine trebuie sa puna piciorul
in prag? Eu? Si ce te faci cu discusii care se vand si nu apar pe
aici?

Stiu care este intentia lui Adi si nu il acuz dar e bine sa isi expuna
punctul de vedere mult mai clar, ca sa nu existe interpretari.

In ceea ce priveste egalitatea stii foarte bine ca in Romania
unii sint mai egali decat altii. Daca cei care ar trebui sa construiasca
piata si sa impuna niste standarde nu sint in stare sa faca asta,
ce ar fi de facut? Sa o fac eu sau tu pentru ei? Eu unul in momentul
de fata incerc sa imi canalizez eforturile in directii care consider ca
merita si unde pot avea niste rezultate. Nu pot sa ma bat cu morile
de vant si nu intentionez sa imi pierd timpul cu oameni care ar trebui
sa fie profesionisti dar dau dovada de un amatorism exemplar.

Stiu ca ceea ce spun nu convine dar asta gandesc.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 8:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
...cine trebuie sa puna piciorul in prag? Eu?
Stiu care este intentia lui Adi si nu il acuz, dar e bine sa isi expuna punctul de vedere mult mai clar, ca sa nu existe interpretari.
Exact! Nu, nu tu, ci Adi.
Pentru mine este clar ce vrea, dar cred ca se teme ca ar pierde cativa useri pe care i-ar calca pe bataturi cu actiunea planuita, asa ca a preferat sa dea inapoi.
Eu sunt facut din alt lemn, asa ca as prefera sa am mai putini useri corecti, decat mai multi cu cei incorecti, cu toate ca au fost relativ putine cazuri in care s-au plans unii colegi de altii.
Cine tine neaparat sa poata insela mai departe, n-are decat s-o faca aiurea.
kirucd wrote:
Si ce te faci cu discusii care se vand si nu apar pe aici?
Scurt si cuprinzator?
Nu pot sa controlez. Nu ma intereseaza.
Eu cred ca e vorba in proiect de ce se intampla pe acest forum, nu in afara sa.
Regulile preconizate s-ar aplica pe acest forum, nu pe piata romana de discusi.
Este vorba de ridicarea prestigiului acestui forum, nu al Romaniei.
Mie mi-ar place sa se intalneasca aici, in acest club, discusari care sunt in stare sa se concureze aprig dar cinstit, ca sa nu trebuiasca sa-si acunda privirile cu jena cand se vad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 10:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Cum spunea Stefan mai inainte, clientul e cenzorul. Intr-adevar. Se cere "dincolo e mai ieftin" cu ceva exceptii bineinteles.

kirucd wrote:
@Marius tocmai ca nu se va aplica, tocmai aici e problema.
Intrebare si pentru tine si pentru Ciprian, completare la intrebarea
pe care am pus-o anterior: vorbim de preturi mici si de nivelul jos
al pietei de discus din Romania, de ce am ajuns aici?

Ciprian Marcu wrote:
Problema tine de mentalitate si de faptul ca au fost incurajati sa reproduca discusi toti cei carora li "s-a ales" cate o pereche + preturi la vedere (inclusiv la oferte permanente) si asta e rezultatul. Am spus-o in mai multe randuri in diverse discutii in ultimii ani in urma ce urmeaza sa se intample...preturi mici care-s descurajante pentru cineva care vrea sa investeasca in stoc nou de calitate superioara, adus de afara, cu costurile si riscurile aferente.

Ciprian Marcu wrote:
Problema e alta. Oamenii sunt amatori de chilipiruri si de cele mai multe ori singurul criteriu e pretul. ....Probabil are legatura cu respectul de sine si fata de altii (sau de lipsa lui) si de mentalitatea colectiva cum ca ni se cuvine si trebuie "sa ni se dea".


kirucd wrote:
Eu am avut doar doua experiente cu crescatorii din Romania,
una la care m-am dus si am vazut ce am cumparat si a fost
ok, si alta unde am vazut pozele aici pe forum si unde unul
din discusii pereche pe care i-am cumparat avea gura stramba.
In poze nu se vedea iar cel care mi-a vandut pereche a "omis"
acest lucru
. Am uitat sa iti spun ca nu m-am tocmit.

Exista o rubrica de feedback. In cazuri din astea iei legatura cu cine ai facut tranzactia si daca nu va intelegeti poti apela cu incredere la rubrica respectiva . Daca cineva vinde in mod repetat discusi cu gura stramba, sau defecte majore fara sa mentioneze sau la "pret de pret" cine e de vina?
Frumos ca nu te-ai tocmit dar sa stii ca multi o fac indiferent de pret. Si nu tine de puterea de cumparare.
Ciprian Marcu wrote:
Alt motiv pentru care nu ma tenteaza, ar fi ca nu pot sa-mi asum eu raspunderea pentru ce vand altii pe baza unor imagini facute "pe genunchi" sau doar din unghiuri favorabile. Am vazut, nu doar odata, pesti care aratau foarte bine in poze si in realitate ...mai putin. Poate "quality pass"-ul e la limita dar se mandreste cu el.


kirucd wrote:
Daca vreti sa puneti umarul la treaba sinteti bine veniti, daca nu
asta e, o sa fac ce pot. Dar atata timp cat nu exista o asociatie
si niste standarde de calitate pe care sa le impuna asociatia in
primul rand crescatorilor, atata timp cat discusii se vand cum se
vand
, cenzura propusa de Adi nu mi se pare ca aduce nimic nou.
pentru ca se vor mai gasi crescatori care trebuie sa isi scoata
din paguba, nu?


Dragos, esti bun sa explici cum poate o asociatie sa impuna ceva cuiva? Eu pot sa ajut pe parte "tehnica" in materie de pesti, consultanta etc. daca se urneste ceva cu asociatia, dar ar trebui sa fie functionala(in sensul de eficienta) inca "din fasa". Pentru ca daca se face doar sa ne aflam in treaba...se stie ce au patit altii din pacate.
Problema nu e legata doar de discusi, ci de acvaristica in general + alte domenii. Nu cu mult timp in urma am schimbat cateva vorbe cu cineva care se ocupa de caini...cu asociatie, participari la concursuri, cupe, tot tacamul. Se lovesc de aceeasi mentalitate...lumea ar vrea de calitate dar MOCA.
Pot sa-ti dau si alt exemplu. Niste baieti pasionati si apreciati de aici de pe forum , care au facut pesti frumosi in general au participat cu ajutorul unui sponsor/prieten(detaliile nu conteaza) la Pet-Expo acum 3 ani. Am fost si eu atunci sa vizitez expozitia si am vazut personal bazinele...frumos, curat, pesti faini, brand-uit etc. etc. Intrebare: crezi ca le-a rupt cineva usa in urma participarii la expozitie?

Sa stii ca si eu am primit din Germania discus cu defect la dorsala, vandut de cineva foarte apreciat cu multe trofee la competitii. Sau niste pesti "first quality" dar genetic lasau de dorit. Asta ca sa eliminam mitul discusilor de calitate "de dincolo". Pentru cei ce nu stiu sau se dau "mai catolici decat papa", producatorii de pesti, fie ei mari sau mici pe lumea asta(si in Germania si in Asia) vand discusi de diferite calitati (inclusiv grade B). Grade B se vand bineinteles ceva mai ieftin. Cei cu defecte majore, bolnavi cronic, ramasi in urma pe motiv de boala etc. sunt trimisi la plimbare. Cine are pretentii la discusi, e bine sa-i vada personal si sa nu se uite la ultimul ban!


kirucd wrote:
Pina la urma Adi, care e ideea propunerii cu cenzorii, sa ajutam
crescatorii si sa blocam accesul simplilor membri la sectiunea
vanzari? De ce as favoriza crescatorii? In opinia mea crescatorii
de discusi din Romania, in integralitatea lor, sint de vina de
situatia existenta acum in piata.


Crescatorii suna pretentios. In Malaysia pana la 50 de bazine e considerat "hobby breeder". Desi n-am mai scos pui de un an jumatate si mi-am plimbat pestii ramasi prin 3 locuri diferite, ma simt cu musca pe caciula cand aud crescatorii in integralitatea lor si pomenesti de sectiunea vanzari. Cu alte cuvinte, stii sa fi dat eu tepe cuiva sau daca/cum am contribuit la situatie? Am si asistat pe multi la telefon sa-si repare pestii luati de la altii.
In plus unii "crescatori" si unii "simpli membri" cum le spui tu, sunt sursa de pesti ieftini, deci e o contradictie in ce spui cu favorizarea "crescatorilor". ADX vrea sa incurajeze vanzarea exemplarelor de o calitate mai buna, si DA au loc si "simpli membri". Eu personal am zis deja, ca nu ma bag la treaba cu cenzuratul si am zis si de ce.

In schimb am propus asta, ca "idee creata" si pentru ridicarea stachetei:

Ciprian Marcu wrote:
Poate un concurs ar fi mai benefic. Cele mai faine perechi. Si in timp sa capete prioritate la afisare in aria de vanzari genul asta de pesti si ce provine din ei daca e cazul. Evaluare bazata pe imagini si video clare la lumina "standard" si poate fi luata in considerare si o nota generala medie data de public. Pot fi si premii dar dat fiind faptul ca unele exemplare se stiu ale cui sunt din imagini postate deja pe forum si sa nu se puna problema de favoritisme, e indicat ca eventualele premii sa fie ori simbolice ori de valoare modesta.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat May 31, 2014 11:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Ioan C. wrote:
Pentru mine este clar ce vrea, dar cred ca se teme ca ar pierde cativa useri pe care i-ar calca pe bataturi cu actiunea planuita, asa ca a preferat sa dea inapoi.
Tragicomedia asta cred ca cu totii am observat-o, asteptam neasteptatul oricum!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sun Jun 01, 2014 12:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
... dar cred ca se teme ca ar pierde cativa useri pe care i-ar calca pe bataturi cu actiunea planuita, asa ca a preferat sa dea inapoi. .


Nu cred ca e vorba de asta.
ADX... consider ca are prea mult bun simt de a cerut parerea tuturor!
Cat despre cei "cativa" useri care eventual parasesc forumul.... tocmai acei useri aduc "noi useri" la rubrica Cabinet medical si fac pe alti useri sa astearna randuri intregi de sfaturi REPETITIVE....


Ioan C. wrote:
Eu cred ca e vorba in proiect de ce se intampla pe acest forum, nu in afara sa.
Regulile preconizate s-ar aplica pe acest forum, nu pe piata romana de discusi.
Este vorba de ridicarea prestigiului acestui forum, nu al Romaniei.
Mie mi-ar place sa se intalneasca aici, in acest club, discusari care sunt in stare sa se concureze aprig dar cinstit, ca sa nu trebuiasca sa-si acunda privirile cu jena cand se vad.


Exact de aceeasi parere sunt si eu. Asa cum ADX a tinut la titulatura forumului (incat sa nu apara in alta parte) este indreptatit ca forumul sa aiba o fata curata.

Si ca sa tragem odata linie la supozitii... dau cate exemple, din ceea ce am inteles eu ca vrea sau doreste ADX sa faca:

1- genul anunturilor cu pesti in starea aceasta:
Image
NU ARE CE CAUTA PE FORUM!

2- sa zicem ca X user de pe forum, cumpara 5 discusi de 10cm de la DMT cu 50 ron bucata azi... iar peste 5 luni scoate la vanzare 5 discusi TOT DE 10CM... cu ochii bulbucati... la 100ron bucata... scriind in anunt "PROVENIENTA DMT"... acest gen de anunt NU ARE CE CAUTA PE FORUM

3- daca StefanCraiova scoate o ponta de 40-50 de pui la 7-9cm... cu 10 lei bucata, ca asa i s-a nazarit lui.... E TREABA LUI PERSONALA... ATAT TIMP CAT PUII ARATA CUM TREBUIE

4- Daca Diablo are chef sa publice saptamanal anunturile lui cu peste la 200€ bucata... E TREABA LUI, ATAT TIMP CAT PESTELE ARATA BINE.

Nu cred ca nimeni a incercat sa puna bete in roate cuiva sau nu cred ca cineva a incercat sa impuna un pret "de piata".

Problema se pune in calitatea pestilor, istoricul lor, originile puilor, calitatea parintilor.

Voi, fiind destul de "vechi" pe forum... cred ca puteti aprecia daca un peste este "bun... mediu, sau.... fara viitor" cam la asta se refera toata treaba!
- Nu e atat de greu sa tragi de maneca sau sa blochezi/banezi un anunt cu "pui de redmelon & bluediamond"

Ciprian Marcu wrote:
Cei cu defecte majore, bolnavi cronic, ramasi in urma pe motiv de boala etc. sunt trimisi la plimbare.


Indiferent de "grad B"... ceea ce am subliniat mai sus in fraza ta... NU SE INTAMPLA INCA IN ROMANIA... DECAT CU MICI EXCEPTII!!!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group