It is currently Fri Mar 29, 2024 7:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
danpavelescu (NIMENI) wrote:
Sunt "Nimeni"... Seby... sau cum doriti sa imi spuneti,


Deci sa inteleg ca in buletin esti Seby cu Y nu Sebi sau Sebastian sau iti este rusine si cu numele acolo in Finlanda.
Chiar ma miram cand o sa explodezi si vad ca iti trebuie interpusi.
Nu vrei tu sa faci ordine mai intai in Finlanda si apoi cand te intorci in Romania sa treci si pe la noi pe forum?

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 11:00 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 26, 2014 7:12 pm
Posts: 26
Location: Romania
Nu te contrazic Marius! Stii bine ca mi-am dorit si imi doresc sa ajung la "intalniri"... dar doar din prisma faptului de a "socializa" unii cu altii, de a ne cunoaste real....

Sunt constient ca de invatat prea mult in cele 3-4 zile despre "triscusi" nu pot invata..... in schimb: datorita relatiilor sau cunostintelor facute la o intalnire... putem dezvolta sau continua subiectul "Discus" in timp.... asta nu o contest! (chestia cu intalnirile era o mica paranteza, si de ce sa nu recunosc: o mica "rautate" din partea mea la raspunsul lui Cata: Nemtii nu au intalniri ca noi ;) )

Despre subiectele dezbatute..... adica cele expuse de tine, imi permit sa te intreb doar atat: Si, rezultate? (stiu.... inutil sa imi raspunzi! Iar daca o gandesc la rece,,,, e justificat chiar si raspunsul oferit eventual de tine:

- Discusmaniac se "adapteaza pietei".... ptr ca el este fortat de asta, tocmai datorita faptului semnalat de Ioan: in lipsa unei "educatii/INFORMARI" asupra discusului.... ofera pietei ceea ce piata accepta. Daca "piata" ar avea alte cerinte (dat fiind informarea)... cred ca si Ciprian ar schimba macazul instant
- ideile despre asociatie.... raman doar "idei la un pahar de vorba" ;) In schimb pot sa iti confirm faptul ca nu multora le-a placut modul in care au decurs discutiile sau... felul in care sa pus problema. Dar asta este alta problema.... aici discutam despre activitatea forumistica, nu datul la "gioale".... ;)

@Septi: cum spui tu... domnule profesor!
In Finlanda este aceeasi tampenie ca si in Romania.... numai ca aici "oarecum" puterea de cumparare este "alta" ai sa spui.... In schimb iti reamintesc un lucru: Finlanda are 5 milioane de locuitori... cati naiba te astepti sa fie acvaristi..., si mai ales: cati discusari?

Chestia cu Y.... este relativa.... aici si I si Y si J... se pronunta "i"... Ptr finlandezi Sebastian este prea lung sau "incomod" de pronuntat.... daca spun SEBI pronuntarea este hilara.... asa ca scrierea a fost din cauza obisnuintei aici...
Ca fapt divers: fii-miu in buletin/acte... este trecut IONUTZ ... altfel pronuntia sau accentul pe litere ar fi iesit ceva anapoda fata de cum stim noi diacritecele.... asa ca nevasta "s-a adaptat".... La fel si cu scrierea numelui meu...
iar de "intors in Romania"... NU, MULTUMESC.... sunt destui in Romania care ofera "lectii de moralitate si cauta virgula in context"....
Nu am ajuns in Finlanda datorita foamei, nu am ajuns in Finlanda datorita lenei.... am ajuns in tara asta datorita unei conjuncturi... la care am preferat sa ma adaptez si... si atata tot!
Nu cred ca m-ai vazut pe mine cu "lozinci sforaitoare" gen: "la mine in Finlanda".... "bai da acolo voi nu aveti?".... Ptr mine tara asta este egal cu locul in care am locuit in tara sau alta tara, azi sunt aici... maine pot fi in alta parte.... nimic din asta nu imi schimba convingerile...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 11:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Stau de cateva ore cu topicul in fata si incerc sa gasesc un raspuns potrivit, cu toate ca mi-e pretios fiecare minut.
Dupa toata discutia care ne arata tuturor cat de putin suntem in stare sa ramanem oameni civilizati
(de pe un forum care se respecta am fi zburat in arc inalt, norocul nostru ca avem un admin rabdator)
chiar si atunci cand nu suntem in nici un pericol, ci doar sub o oarecare tensiune, cu alte cuvinte cat suntem de slab pregatiti pentru situatii de stress real, cred in acest moment ca nu are rost sa va propun decat sa incercati sa ridicati calitatea rezultatelor pe care le obtineti. Pare inutil sa va propun sa faceti ce va straduiti si voi in fiecare zi, dar eu cred ca se poate obtine mult mai mult decat cred cei mai multi ca se poate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Nimeni,Septy,danpavelescu...esti un nimeni.

Ioan C. wrote:
cred in acest moment ca nu are rost sa va propun decat sa incercati sa ridicati calitatea rezultatelor pe care le obtineti. Pare inutil sa va propun sa faceti ce va straduiti si voi in fiecare zi, dar eu cred ca se poate obtine mult mai mult decat cred cei mai multi ca se poate.

Ioan,exemplul personal este cel mai puternic motor.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
OK!
Eu am inteles ce vreti voi dar nu am inteles cum se aplica in Romania. Niciodata nu se va putea ingradi libertatea de a vinde surplusul de pesti pe orice site sau petshop din tara si nu ne putem astepta ca acel surplus sa nu faca pui la randul lor. Nu putem subestima un om care printr-o conjunctura favorabila reuseste sa si inmulteasca la randul lui discusii. La randul lui acesta reia ciclul cu ce produce el.
Eu prefer sa cred ca realitatea este alta in Romania, si anume:
- crescatorii se adapteaza la cerinta pietei deoarece nu isi doresc sa ramana cu acvariile pline o lunga perioada de timp, ajungand sa faca compromisuri la pret si cateodata la calitate datorita in primul rand suprapopularii.
- amatorii care au reusit sa inmultasca discusii din pasiune si care trebuie sa faca loc in acvariu deoarece nu se mai pot extinde in spatiul locativ cu alte acvarii.
- smecherasii care nici macar nu inmultesc vre-un peste si aduc din import serii mari de pesti, nu numai discusi la un pret foarte mic si care strica piata. Acestia sunt toxici prin faptul ca pe langa pesti slab calitativ (catalogati drept MIX) mai introduc si boli necunoscute. De obicei pe acestia nu ii vedem noi la fata in forum dar ei exista si alimenteaza petshopurile.
Din acesti pesti se mai ridica ponte care pot fi unele destul de bune dar si foarte multe rele.
Eu nu vad cum ar putea sa ii educe forumul DCR pe acestia.
Nici nu inteleg ce ar putea face ADX sa nu mai fie anunturi la vanzari decat daca impune o taxa pe anunt sau scoate de tot aceasta rubrica din forum.
Ma deranjeaza enorm cand vine cineva, ma ia prin invaluire si imi arata degetul aratator si spune "Uite ce ai facut!" cand de fapt nu a facut nimeni nimic rau dar nici nu spune la ce s-a gandit rostind acele vorbe. Pana la urma fiecare este liberul lui arbitru si face ceea ce considera ca este mai bine si mai corect pentru el.
Sunt convins ca daca nu o sa poata vinde cineva discusii pe DCR va gasi o cale sa ii vinda pe alt site pe care nu mai exista forum si nu o sa mai fie nimeni tras de maneca.

In schimb partea cu educarea prinde cel mai bine prin puterea exemplului si asta ar trebuii sa va dea de gandit la toti, adica pe alte site-uri exista o arbitrare a discusilor cu note pentru fiecare aspect: forma, desen, culoare etc. Este un fel de concurs online si asa lumea poate vedea cam ce creste in acvarii.
Nu accept nici ideea ca un peste daca nu are forma sau culoarea acceptata de cineva nu se numeste discus. Sunt convins ca daca iau doua mostre de tesut si le duc la un examen ADN o sa mi se spuna ca sunt din acelasi gen. Deci acest lucru cade pentru mine din start. Malitiozitatea cu care o spune cineva ma face sa ma irit, nu un adevar clar recunoscut prin ceva atestat sau incontestabil.
Mergand mai departe cred ca acvaristii germani au avut rolul lor in acvaristica mondiala si nu degeaba sunt atat de multe carti scrise de ei, si chiar in numele atator pesti exista particularitatea de german tocmai pentru ca au fost produsi prin selectie de catre acestia. In schimb asiaticii au incercat si au reusit ceea de ce vesticii s-au temut sa faca: culori indraznete, paternuri indraznete si tot asa si nici acum nu s-au linistit. Produc pe banda rulanta discusi cu stea in frunte care sunt ravniti chiar si de vestici. Aici apare conflictul intre puritani si asiatici in care fiecare isi lauda marfa ca a lui este mai valoroasa.
Si faptul ca au aparut atatia discusi salbatici care vin ca o manusa sa satisfaca piata cu varietati de culoare tot mai indraznete nu va da deloc de gandit. Mie da si faptul ca nu mai gasesc un articol mai vechi in care se scria ca prin 70-80 se experimenta tehnica de "pen reproduction" a discusului in Amazon imi ridica si mai mule semne de intrebare. Deci mari semne de intrebare de unde si pana unde au inceput Heckeli sa se inmulteasca in acvarii si varietati foarte rosii sau albastre care nu ar supravietuii mult in habitatul natural. Poate mai reflectati si voi la asta.

Revenind la forum si discutii am spus si repet nici mie nu imi plac asa de mult cei care intra si cer ajutor din prima zi la cabinet medical, in a doua zi sunt la reproductie iar in a treia au deja cateva anunturi la vanzari dar ii las in pace si nu il trag pe ADX sau Ciprian de maneca si ma gandec ca poate au fost atat de ambitiosi incat au reusit din prima si pana la urma bravo lor daca asa stau lucrurile.
Cred ca acvaristica devine mai interesanta atunci cand mai si gresesti si inveti mult mai mult dintr-o greseala incercand sa revi la linia de plutire decat atunci cand ti se serveste totul pe tava. Mi se pare inutil sa trimiti pe cineva du-te si citeste sau sa dea search cand stii sigur ca daca avea aceasta intentie o facea de cand a intrat sa ceara ajutorul. Tocmai asta a fost motivul pentru care am incercat sa ajut uneori.
Nu trebuie sa luati in nume de rau tot ce spun si stiu ca unii se simt jigniti in orgoliu de unele afirmatii, fapt pentru care eu imi cer scuze, dar am impresia, cateodata, ca nu traim in aceeasi lume cu toti si percepem altfel realitatea inconjuratoare.

Va doresc la toti o zi buna si Sarbatori fericite oriunde va aflati!

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mariusvlad wrote:
Septimiu...Pe mine ma surprinde ca nu ai inteles ideea in jurul caruia orbiteaza Ioan si nu binevoieste sa o ''traduca'' deoarece ai fi pierdut mult mai putin timp procesand informatia decat scriind posturile din topic.
Deci...in peisajul forumului apar tot mai des acvaristi incepatori paraleli cu principiile de baza ale acvaristicii care fermecati de pretul ''astronomic'' cu care au achizitionat niste pui de discus se hotarasc ca e timpul pentru suplimentarea venitului. Acest acvarist cumpara o pereche de pigeoni care obisnuiti fiind sa depuna la fostul detinator o va face in continuare (mai des decat guppy) cadorisindu-l pe proprietar cu 2-3 ponte. Acesta, cu vena umflata de fericire comada un rastel (credeam ca deja a facut-o) si se pune pe calcule. Acest tip de acvarist va creea probleme pe piata deoarece el vinde oricui, oricat, la preturi mici si calitate indoielnica. Dupa ce nu mai merge treaba (asta daca a mers vreodata) vinde tot, de la discusi la rastel.
Cum recunoastem aceasta noua specie de acvarist? El nu creste discusi din care va face selectii pentru generatiile urmatoare deci perechile reproducatoare nu sunt ridicate cu forte proprii. Nu are experienta necesara, nu are timp si nici chef sa astepte ani de zile dupa un rezultat.
De ce are Ioan un dinte impotriva lor? Pentru ca acestia nu aduc nici un plus acvaristicii, nu vin cu nimic nou, nu experimenteaza, nu deosebesc parazitarile branchiale de intoxicari, nu pot ajuta comunitatea.



Marius, daca Ioan ar fi spus ce zici tu, nu s-ar fi ajuns aici si nu stiu daca s-ar fi gasit cineva sa-l contrazica in privinta asta. Parca suntem la scoala generala si incercam sa ne dam seama "ce a vrut sa zica poetul" in textul respectiv. Prima pagina a topicului a inceput cu un aer optimist(hai ca poate iese ceva util) inclusiv postul lui Ioan, apoi a dat-o cu batul in balta si nu e prima oara cand apar "paruieli" din cauza asta. Nu stiu de ce se astepta ca reactiile sa fie altfel acum. Am spus ce era de spus inclusiv problema si solutia conflictului pentru cine a citit postul meu cu atentie, n-are rost sa reiau. Cred ca am fost destul de clar.


Aici intra o larga categorie de oameni:
Ioan C. wrote:
Nu-mi place ca exista oameni care transforma acesti pesti in exemplare care mai seamana doar la forma cu cei care se gasesc in natura. Nu-mi place ca exista crescatori care satisfac, din dorinta de inavutire, cerintele unor cumparataori a caror cunostinte despre acesti pesti se limiteaza la pret.


Si dupa cum vezi, intr-un post ulterior confirma ca nu se adreseaza cu precadere celor la care faci referire:

Ioan C. wrote:
septi wrote:
Ioane am impresia ca ...percepem altfel realitatea mai ales din Romania.
Cu siguranta, altfel cum naiba as fi putut sa va cer sa renuntati la sperantele desarte de inavutire rapida?


De acord ca a mai scazut activitatea si ca se pot imbunatati lucrurile. Dar cand vrea cineva imbunatatire dintr-una bucata perspectiva si numai aia("discusii adevarati"), altfel e ceva in neregula cu noi, nu vad ce-i de discutat. Din punctul meu de vedere, pe forumul asta ne uneste pasiunea pentru acvaristica si pentru Discus(denumit generic...fie ca-i salbatic, sau varietate de cultura), s-au legat prietenii si chiar rudenii cum spunea Mustang. Daca e vorba sa facem imbunatatiri de calitate in diversele ramuri ale promovarii hobby-ului si aspecte ale forumului, cu draga inima stam de povesti.

Sebi, discusi "naspa" se vand pe tot mapamondul inclusiv in tari cu pretentii, n-are rost sa deschidem discutia(interminabila) si evident ca Romania nu face exceptie.

Lasati-o va rog mai moale cu intepaturile inutile, nu ajuta pe niciunul.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 12:33 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Sa incheiem in nota asta:
septi wrote:
Va doresc la toti o zi buna si Sarbatori fericite oriunde va aflati!


In rest, e clar ca fiecare vede lumea prin propria pereche de "ochelari" (inclusiv eu, evident). Sper sa reusim sa "convietuim" impreuna, in continuare, cu toate diferentele care ne despart ;)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group