It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 11:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Nu ai specificat decat cuvantul "discus", greseala nu este a mea, sau ceilalti nu-i putem numi decat generic "discusi"!? :lol:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 12:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am vrut sa-ti scriu mai multe, dar nu cred ca-i cazul sa fac o tema din alegerea ta ca purtator de cuvant al majoritatii userilor de pe DCR.
Imi pare rau ca n-am participat la eveniment.
Iti raspund ce cred de cuviinta:
eu nu sunt de parere ca trebuie neaparat sa consider pesti aflati la nivelul cerintelor unor Guppy, sau chiar mai prejos, carora le schimbi apa direct de la robinet, indiferent de proprietatile ei, care se reproduc ca Guppy daca nu-i opresti, care se vand la preturi mai mici decat Guppy, care nu-si pot permite sa se compare la frumusete cu Guppy, ca fiind indreptatiti sa pangareasca numele si reputatia regelui acvariilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mustang wrote:
Cred ca "batranii" forumului sunt cei care ar trebui sa revina in forta....cele mai de retinut si aprige discutii au fost "disputele" dintre acestia(a se intelege schimbul de pareri) . Acest forum, dupa cum se stie, a creat prietenii stranse si chiar "rudenii". Felicitari!
Dar in ultima perioada, lipsesc din peisaj personajele "cheie"....cum ar fi :
@nimeni - cu aciditatea lui specifica si postari lungi...dar corect si direct
@dr.discus - cu "discusii cresc perfect in apa de retea" - norocosule...
@aron - cu discusii salbatici si apa cu valori stricte..
@marius.vlad - cu sfaturi la tratamente si de fiecare data in ajutoararea noilor veniti
@dragos - cu pesti plini de personalitate si pasiune
@kirucd - cu acvaristica la nivel hi-tech si cunostinte mult aprofundate...
@ciprian.marcu - tratamente , genotip, fenotip, etc...
si multi altii...scuze pentru cei ne-nominalizati...
Stiu ca fiecare are o viata personala, timp dedicat in functie de prioritate....dar sustin parerea lui @ioan.c .... e pacat ca aceast site sa mearga strict din inertie... trebuie ajutat...site-ul care ne uneste pasiunea..
Aceasta pasiune este una....scumpa... inevitabil incercam sa facem mai usor de suportat cheltuielile lunare cu aceasta pasiune prin "auto-finantare"...astfel apar si anunturi la vanzare...


Eu am fost in doua randuri la un pas sa renunt la discusi. Am avut perioade crancene. Numai timpul si dispozitia necesara sa zburd vesel pe aici sa dau sfaturi nu aveam ca in vremurile bune sa zic asa. Pana am vazut "Wild Cross-ul" am zis ca nu mai cumpar discusi prea curand si iata-ma din nou cu rate la discusi. Incetisor cheful revine desi timpul si energia sa "calaresc" forumul cu orele in fiecare zi ca altadata nu stiu daca o sa mai fie. Mai am ceva idei utile legate de forum care tot sunt taraganate din motivele de mai sus, dar sper sa se concretizeze.
In plus, inevitabil lucruri se intampla in viata si din varii motive "batranii" forumului n-or sa fie la nesfarsit disponibili. Pot sa mai puna si altii umarul cand pot sa o faca, important e sa se pastreze spiritul si atmosfera as zice.

.....

Treaba cu PM-urile a fost dintotdeauna din motive variate. Unele motive le cunosc, altele mai putin, dar n-are mare legatura cu "refuzul", "bestelirea publica", "mica publicitate" sau "ce s-a ales". Sunt multi care prefera asistenta privata(PM, mess, telefon). Daca e vreo urgenta prefer telefonul...compunerile mananca timp. E de preferat ca problemele de interes general sa fie rezolvate pe forum, tocmai ca sa aiba si altii ce invata si ulterior sa vina cu intrebari mai punctuale.

Forumuri cu mii de membrii e normal sa aiba mai multi membrii activi decat unul cu 1400 de membrii dintr-o tara unde puterea de cumparare e pe penultimul loc din Europa, forum dedicat unui peste destul de scump(ca achizitie si intretinere). Ca sa fim si noi in trend ca in tarile din jur se cheama conformism social. Se pot compara forumurile pe segmente daca simte cineva nevoia neaparat, nu pe de-a intregul.

"Ce s-a ales?" Referitor la ce te intereseaza:

viewforum.php?f=58
viewforum.php?f=22

Adica lucruri se intampla de ceva timp, lucruri la care doar multi visau cu ani in urma. Si totusi preferi sa vezi jumatatea goala a paharului. Intotdeauna e loc de mai bine bineinteles.
In ansamblu calitatea discusilor adusi sau produsi in tara s-a ridicat in ultimii ani.

Ioan C. wrote:
Daca-i indrum sa deschida topicuri vor sti ca refuz sa le intind mana de ajutor exact asa cum le-o refuza DCR.


Cand le-a refuzat DCR ajutorul?! Una e sa nu i se raspunda cuiva intr-un topic pentru ca n-au intrat pe forum cei care pot raspunde, sau n-au avut timp, sau nu stiu sa raspunda concret dar tu vorbesti de "refuz" si "pumn amenintator". :shock: Si vorbesti de "bestelirea publica"...pai de regula tu intri tare in ei, ti-au reprosat-o mai multi useri nou veniti. Comparat cu alte forumuri mioritice DCR e la minimum cu "bestelirea".

Ioan C. wrote:
Am vandut o parte dintre Snakeskini in ebay, nu pe vreun forum.

Daca erai in tara nu-i vindeai pe forum?

Unde ai vazut ca se "promoveaza" "pigeon cu piper"? Da link, te rog.

Ioan C. wrote:
Sa promovam vinderea unor regi ai acvariilor la preturi pe care si le pot permite copii de oameni saraci din banii de buzunar?


Ai contribuit din plin la fenomen si ai fost avertizat cu mult timp in urma ca vremea asta va veni. Nu inteleg de ce pari dezamagit. Si la fel o sa se intample si cu salbaticii peste niste ani daca insisti pe tema asta. Ce crezi ca o sa se intample cu F-urile care se vand sau se vor vinde? E o problema de timp din pacate.

Ioan C. wrote:
Ce pot sa fac este sa-mi exprim dorinta ca DCR sa indrume acvaristi care marita acest nume spre telul la care vor sa ajunga toti discusarii versati, cei care au trecut prin toate fazele ingrijirii acestor pesti, cu pasiune si daruire, suferind cu darzenie esecuri si inbatati de satisfactii, spre telul unic demn de urmarit:


Cum ai ajuns la concluzia ca toti discusarii versati au un singur "tel demn de urmarit" si e cel mentionat de tine? Acvaristii "care merita acest nume" nu trebuiesc indrumati pentru ca-s baieti descurcareti de felul lor, ce mai pun ceva intrebari specifice cand isi prind urechile. Se "indruma" singuri daca gasesc ceva sa-i incante.


Ioan C. wrote:
pastrarea si inbunatatirea calitatilor discusilor naturali.
Frumusetea lor nu va putea fi intrecuta niciodata de cea a unora creata de om.


Aici te contrazici singur. Daca "frumusetea lor nu va putea fi intrecuta niciodata de cea a unora creata de om", ce doresti sa imbunatatesti(???) prin selectie artificiala? Daca poti sa explici cum intentionezi sa imbunatatesti un comportament si aspect "slefuit" de natura de-a lungul evolutiei si sa le faci "mai naturale" in acvarii ar fi interesant.

Iti place sau nu, e o moda...in crestere. La fel cum e cu biotopurile, cu nanoacvariile de apa dulce sau sarata sau cu cainii de talie mica pe care-i bagi in buzunar(tot un fel de nano). Doar ca aici inca n-a ajuns valul mare din motive financiare si de logistica, Pot sa-ti spun si in procente cum o sa evolueze treaba cu salbaticii si ce fel de oameni o sa-i cumpere in diferite etape. Si ca sa nu se interpreteze pentru ca si mi-e imi plac salbaticiunile...la fel cum e cu " discusii neadevarati", sunt in voga o perioada, apoi scade cererea, revine si tot asa. Doar iubitorii de discus "hard-core"(fie crescatori sau colectionari de salbatici, F-uri sau varietati de cultura) apreciaza diferite detalii indiferent de vremuri si raman "agatati" cu anii in pasiunea asta. Acum 10 ani si mai bine, un pui de brun era in coada listei de preturi. Tot pe atunci aveam vreo 2000 de scalari clasici disponibili pe care-i dadeam cu taraita la pet-shopuri pentru ca nu se cautau. Acum au revenit "in trend".

In Germania aveti salbatici "la botul calului" din mai multe surse, in conditiile veniturilor germane. In Romania trebuie sa faca niste "zanateci" niste eforturi banesti considerabile ca sa aduca niste pesti aici. Lucruri care s-au intamplat, se intampla si se vor intampla in continuare. Stai linistit ca-s multi care-si doresc si care or sa aiba mai devreme sau mai tarziu salbatici sau derivati in acvarii in functie de gusturi si buget. Dar mai devreme sau mai tarziu, va veni o vreme cand puii de brun vor concura la pret cu puii de pigeon cu piper. In alte cazuri nu m-am inselat dar acum sper sa n-am dreptate si trendul sa nu fie intr-atat de raspandit in viitor pentru ca lucrul asta sa se intample.
Tot in Germania(tara "adevaratilor") se importa si se produc discusi "de plastic"(Pigeon&Co.) cu miile.


Ioan C. wrote:
Nu-mi place ca exista oameni care transforma acesti pesti in exemplare care mai seamana doar la forma cu cei care se gasesc in natura. Nu-mi place ca exista crescatori care satisfac, din dorinta de inavutire, cerintele unor cumparataori a caror cunostinte despre acesti pesti se limiteaza la pret.


Ah...eterna problema cu "DISCUSII ADEVARATI" si cei care fac burta mare. :)
Sa inteleg ca cine nu merge strict pe potecile pe care ti-ai dori, o face "din dorinta de inavutire" si cine cumpara altceva decat discusi salbatici, sau descendenti sunt niste ignoranti?

Eu prin intermediul acvaristicii in general si forumului in special am cunoscut o multime de oameni faini, unii dintre ei mi-au devenit PRIETENI, oameni care sunt dispusi sa ajute chiar daca nu le ceri lucrul asta. Din punctul asta de vedere pot sa spun ca sunt avut. :good2: La capitolul financiar nu e cea mai fericita "afacere".


ADX wrote:
Ioan C. wrote:
Cei care-si impartasesc cunostintele si experienta din pur altruism, din dorinta de a mari numarul acvaristilor doritori sa ajunga la cel mai inalt nivel, aceia nu vor fi ofensati, pentru ca gandesc si ei ca mine. Ceilalti sunt indreptatiti sa fie ofensati, e normal sa fie asa, trebuie s-o accept.

Ioan, aici ai pus lucrurile fix pe dos. Dimpotriva, cei care impartasesc cunostintele din altruism s-ar fi putut simti ofensati cand ai afirmat ca DCR refuza sa intinda mana...


Pai e ofensator. Cand aloci timp si energie ca sa ajuti pe cineva, timpul ala nu ti-l da nimeni inapoi nici nu poate fi cuantificat in bani sau altceva. Deci sunt unii care ajuta din "pur altruism" si "ceilalti"(care ajuta din interes se pare). A conditionat careva ajutorul dat intr-un fel sau altul?
"Pur altruism" nu exista in realitate decat ca expresie literara. Suntem o specie sociabila. Suntem "programati"(am evoluat) sa ne ajutam unii pe altii. Are legatura cu secretia de oxitocina...starea aia de bine si de multumire care te face sa continui sa ajuti. Si animalele se ajuta intre ele chiar daca nu beneficiaza in mod direct de "recompensa" sau isi impart hrana. Sunt lucruri dovedite stiintific.

Mai Ioan, problema ta este ca te incrancenezi sa imparti lumea in "discusi adevarati" si "discusi de plastic"(si in alte feluri cum i-ai facut cu alte ocazii). Nu stiu daca realizezi dar jignesti pe multi cand spui lucrul asta si altele. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!" iti suna cunoscut? O icoana cu un discus salbatic iti lipseste. Precum cei de bat oamenii cu biblia in cap cum ca singura si dreapta credinta ar fi a lor. Cu genul asta de atitudine nu o sa reusesti sa promovezi nimic. Sigur ca ar fi ceva fain si interesant telul de care vorbesti si n-are nimeni nimic cu salbaticii ba dimbotriva dar cand vii si le dai altora peste nas cu "discusii adevarati" si "restul" nu faci altceva decat sa-ti pui singur bete-n roate.
Vrei reteta?? "Walk the talk!" "Fii tu insuti schimbarea pe care o vrei in lume!" "Practica ceea ce predici!" Oamenii invata prin modelare, cu alte cuvinte daca vrei sa fii convingator nu trebuie sa bati lumea la cap, ci sa prezinti acvariile tale biotop cu discusi, DISCUSII ADEVARATI si generatiile imbunatatite, ce faci, cum faci si de ce faci, fara sa le dai altora peste nas cu "discusii de plastic" si daca o faci cu pasiune si convingere o sa ai destui adepti. Din 2008 cand ai postat prima oara chestia asta intr-un context similar pana acum ai avut timp suficient sa faci lucrurile astea. Daca incerci sa-i explici cuiva ca nevasta-sa e urata ca nu-i "Miss Fata de la tara" si copilul e de lepadat ca nu-i blond cu ochi albastrii cam ce reactii te astepti sa primesti? Daca nu reusesti sa intelegi lucrul asta de fiecare data o sa capeti aceleasi reactii ca si pana acum cand s-a ivit discutia.

Nu-s neaparat mare fan rubrica vanzari dar nici impotriva nu sunt. Pentru mine nu-i nici o placere sa-mi bag nasul pe acolo si sa vad care respecta regulamentul si sa trag pe careva de maneca. Dupa cum am mai spus-o in nenumarate randuri, nu-i foarte sanatos (cel putin la noi in tara) sa fie preturile la vedere pentru ca asta incurajeaza scaderea lor spre zone unde e descurajant sa se aduca in tara exemplare mai deosebite, indiferent de sursa si natura lor. Vad ca sunt destui care au inceput sa se prinda ca-si taie singuri craca daca fac lucrul asta. Cum nici n-ar fi etic sa fiu impotriva vanzarilor ocazionale pentru ca vand la "Oferte Permanente". Sunt si forumuri mai calitative care s-au dus in cap sau sunt pe perfuzii pentru ca n-a mai avut cine sa se ocupe de ele, cu toate ca lipseau anunturile aproape cu desavarsire. Deci nu-i o legatura directa intre activitatea de la "piata" si cea de pe forum. Rubrica exista si inainte. Sa se duca incepatorii sa-si ia pesti din pet-shop pentru ca mai apoi sa vina in valuri la "Cabinetul medical"? Ca poate suporta rubrica respectiva iarasi modificari nu-i exclus. Dar faptul ca lumea poate sa vada reproducatorii si puii si sa aleaga in cunostinta de cauza nu poate fi decat benefic. Dar responsabilitatea apartine si cumparatorului, sa se informeze inainte sa-si cheltuie banii. Nu e vina lui Bill Gates ca am momente cand vreau sa trantesc telefonul Nokia de pereti.

mariusvlad wrote:
Eu accesez forumul in Board index si citesc mai intai ceea ce ma intereseaza din topicurile necitite. Daca mai am timp accesez View unread post si mai arunc o privire peste ce mai vinde lumea.

:good2:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 8:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Imi lipseste timpul, mai exact nu merita sa-l risipesc, dormiti mai departe.
"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." :( :?
Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
Noapte buna !

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 3:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Propun sa se creeze inca o rubrica pe forum cu denumirea "Cum se face" sau "Discusii la ideal" sau mai stiu eu cum, care sa il aiba modelator pe Ioan si care sa propuna si sa lanseze topicuri in care sa ne spuna si noua cunostintele lui in ceea ce priveste discusul si ce "trebuie" sa facem sa ii prindem pe altii din urma.

Din ce m-am uitat eu pe forumurile germane (daca asta este etalonul) acolo lumea nu prea vinde la vanzari ci isi fac paginile proprii de web (nici nu am vazut cine stie ce tehnica avansata de filtrare, iluminare) pe care isi vand surplusul si asta o fac atat hobby-isti (2-3 acvarii) cat si magazinele. Forumul este doar asa de prezentare si de discutii pe marginea problemelor specifice discusilor. Exista si sponsori, asa ca nu le lipsesc resursele materiale sa sustina forumul.

Pe de alta parte acvaristica se face de peste 100 de ani, asa ca nu imi inchipui cum curgea informatia despre filtrare sau reproducerea unor pesti decat prin "furtul meseriei" de la un acvarist la altul pe la intalniri si expozitii sau chiar la piata de duminica sau prin incercari repetate sau luand informatia de prin carti scrise de altii care au trecut de faza trial-error.
Acum a aparut internetul pentru informare si au aparaut firmele specializate care daca iti spun sa iti faci nevoile in filtru o sa fie destui care o sa si creada ca asa trebuie sa functioneze. Au aparut destui docti peste noapte care cunosc ce flux de apa trebuie sa treaca prin filtru si ce material este mai bun dar nu are nici unul in spate ceva palpabil sa le si dovedeasca afirmatiile. In acvaristica trebuie sa inteleaga toata lumea ca nu sunt retete universal valabile ci faptul ca orice parametru care variaza poate duce la un mic dezastru in acvariul vostru. Cei ambitiosi vor invata din eroriile proprii cei lenesi vor vrea totul pe tava si vor depune armele la primul esec.
Nu trebuie decat sa spun ca se pot obtine rezultate frumoase si fara asa de multa tehnica de filtrare si iluminare (in nu stiu ce spectru, ce T5 ce etc.). Poate ca a fost reinventata "roata" in acvaristica in vestul europei si Ioan nu vrea sa ne spuna si noua ce si cum pentru ca ne considera prea prosti.
Singurul sambure de adevar este faptul ca acolo puterea financiara iti ofera posibilitatea sa iti faci un hobby pe care sa il menti pentru mai multi ani si sa fii preocupat de acel lucru (poate ca este chiar o mica urma de traditie asa cum am observat la etnicii de origine magiara si germana din zona mea).
In Romania acvaristica nu este asa de bine dezvoltata deoarece a disparut o forma de organizare in club-uri iar acvaristii mai noi sunt mai mult interesati de foloase materiale si de mirajul unei afaceri cu efort minim pana se lamuresc ca nu sta treaba chiar asa. De aici si abandonul mare (a se vedea rastelele intregi vandute de unu si altul, sau expresii de genul "gata vand tot!"). Cati dintre noi nu si-au facut planul ca dau atatia bani pe o pereche care face atatia pui ii vand cu atat si am scos si ceva in plus. Realitatea este alta, deoarece poate acea pereche face mult mai putini pui decat am socotit, poate au defecte poate nu se vand ca au "piper" sau cine mai stie ce si pana la pretul nesimtit de mic si adaosurile nesimtit de mari ale celor din petshopuri. Din proprie experienta pot spune ca o crescatorie de discusi nu se poate mentine pe linia de plutire (cheltuielile cu mancarea si utilitatile: apa, curentul si gazul + chirie unde este cazul) daca nu vinzi cel putin 100 de discusi pe luna si astia la 4-5 cm (dimensiuni mai mari=cheltuieli mai mari). Asta fara a mai socoti cat efort fizic faci cu schimbatul de apa (daca nu dispui de un sistem de schimb automat costisitor). Cati se pot lauda cu asa ceva luna de luna. Ar fi chiar interesant sa stim care a fost numarul maxim de discusi vanduti intr-o luna aici pe forum sau in tara?
Si eu consider ca brun-ul a fost rebrenduit in salbatic (poate cineva sa dovedeasca ca este salbatic odata ce ajunge prin mai multi intermediari in Romania???) sau F-uri sau Ica red sau Curipera sau etc., care au inceput sa coste ceva mai multi bani cand un smecher a reusit sa dea un tun prin rebrenduire si a devenit moda deoarece asta este trendul cu "biotopul". Sa fim seriosi si treaba cu biotopul este o pacaleala deoarece discusii nu prea au cu ce te incanta in biotopul lor decat cu cioate, pietre, nisip si frunze moarte la care se adauga o apa bruna la culoare tocmai sa ascunda mai bine discusii de pradatori. O sa se duca in cap si piata lor odata ce o sa fie produsi cu tona de cei care s-au intepat si au platit mai mult decat face un discus brun. Si mai sunt exemple cu alti pesti cum ar fi cazul scalarilor, care au redevenit atractivi in forma clasica odata cu importul si decimarea lor din natura.
Pretul pestilor a scazut continuu pe masura ce reproducerea unui peste nu a mai reprezentat o problema. La fel si pretul discusului va scadea la pretul unui scalar in cel mult 10 ani, si chiar si atunci o sa fie destui care sa ii importe din Asia sau Asia via Germania tocmai de fandoseala desi in tara sunt discusi la fel de buni poate chiar si mai buni. Dar povestea da bine si vinde si atunci sunt mai multi care pun banul jos daca vine din import. Astia suntem noi romanii care ne caciulim la orice strain dupa ce am trait inchisi in tara noastra dupa atatia ani de comunism. Acest lucru este adanc inradacinat in constiinta colectiva si ma crucesc cand vad laude la niste discusi de multe ori jenabili adusi din import si sper din suflet ca au fost adusi doar pentru zestrea lor genetica pentru ca sa se obtina calitate in generatia urmatoare. (Nu dati cu pietre pentru ca asta este parerea mea).

Ca sa nu mai lungim vorba, in final eu sunt multumit de forum asa cum este sub obladuirea lui ADX si Ciprian Marcu si cred ca daca cuiva nu ii convine poate sa caute in alta parte sau sa isi creeze propriul forum in care sa taie si sa spanzure dupa bunul plac. Eu imi rezerv dreptul de a intra si a ajuta pe cine vreau si pot (chiar daca o sa mai fie o gramada de pareri contra) si daca nu mai vreu sa stau aici imi iau "jucariile" si plec pentru ca este prea scurta viata sa o pierdem in certuri inutile. De cele mai multe ori intru ca "guest" si nici nu vad rubrica de vanzari ocazionale, deci nu ma deranjeaza absolut deloc.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 4:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Imi pare rau ca am vazut abia acum acest topic.Unde a ajuns acest forum?Eu cred ca dincolo de cel mai frumos vis al celui sau celor care l-au deschis.Este cel mai bun si complet forum dedicat discusilor din Romania.Pentru asta eu si cu siguranta nu numai eu, le multumesc celor doi artizani ADX si Ciprian Marcu.Adrian(ADX), nu te cunosc personal, dar sa nu cumva sa renunti pentru ca tu ai contribuit in mare masura, discret, la ceea ce este forumul azi.Pe Ciprian il cunosc personal si am un respect deosebit atat pentru el cat si pentru tine.Si stiti amandoi ca nu sunt un pupinc...... .Acum, in legatura cu ceea ce a scris Ioan.Efectul unui forum de valoare este cresterea numarului de discusari si implicit cresterea anunturilor de vanzare-cumparare.Ioan, gresesti in mai multe privinte dar intr-una grosolan.Nu forumul nostru nu se compara cu cel al germanilor, ci invers.Noi in 10 ani am ajuns la un nivel al cunostintelor la care nemtii s-au chinuit 20 de ani sa ajunga.Adu-ti aminte ca acum 15-20 de ani romanii nu aveau aproape nicio informatie despre discusi in timp ce nemtii aveau cluburi de acvaristica si acces la internet.Iar acum nemtii se bat cu pumnul in piept ca sunt cei mai cei.In realitate, scriu pagini intregi de teorie inutila si spun foarte putin, lucru pe care am vazut ca l-ai invatat si tu dar este normal dupa atatia ani stati acolo.Eu sunt convins ca Ciprian Marcu, Dragos de la Focsani sau Stefan(mmdiscus) stau la masa relaxati cu oricare neamt bun in genetica discusului.Sau Marius Vlad pe care poti sa-l pui la orice masa cu un neamt,va sta relaxat.Sau Dragos(kirucd) va face varza orice neamt la capitolul filtrare.Si fii convins ca discusi ca la Piwo sau Stenk vei gasi si la Ciprian de la Onesti,numai ca el nu stie sa-i puna in valoare.Si sunt convins ca ii gasesti si la alti crescatori.Sa-ti arat ce animale de aproape 20 de cm s-au facut niste pui de la Stefan din Craiova.Sau uitat-te la Atti(reisz-medre) ce discusi are crescuti de la 5cm.Si stai sa vezi ce vine din urma Bogdan Dragan.Deci si noi avem valori dar numai ca modestia sau lipsa timpului ne face sa nu trambitam in lume ce buni suntem.Si, la final, iti mai spun ceva.Nemtii nu au si nu vor avea niciodata relatii interumane ca noi si nici intalniri ca ale noastre!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 7:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
E bine ca sunteti multumiti cu ce aveti.
Stendcar si celalalt sunt dealul pe care trebuie sa-l urci ca sa vezi muntele!
Vad ca incepeti sa faceti comparatii deplasate intre nemti si romani. Nu vi se pare ca e prea vulgar pentru noi asa ceva? Ca n-ar fi demn de noi sa coboram la un asemenea nivel? Chiar daca nu se invata notiunile de bun simt la universitate, ar trebui sa le cunoasca, un om educat, din relatiile interumane. :(
drdiscus wrote:
Ioan, gresesti in mai multe privinte dar intr-una grosolan.Nu forumul nostru nu se compara cu cel al germanilor, ci invers.Noi in 10 ani am ajuns la un nivel al cunostintelor la care nemtii s-au chinuit 20 de ani sa ajunga.
Ai dreptate, tu ai reusit in cateva secunde sa duci la gura felia de paine, pentru care le-a trebuit altora ani de zile ca sa defriseze, sa are, sa insamanteze, sa recolteze, sa macine faina, sa coaca painea, din care ti-au oferit felia, pentru care-i batjocoresti ca n-au mestecat-o inainte, vorba lui Ion Creanga: "Da’ muieți-s posmagii?"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 8:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Ai dreptate Ioane când spui ca idealul nostru sunt crescătorii Germani dar nu e bine ca l-ai pus pe Stendker în capul listei.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Marius, mai citeste o data, te rog, chestia cu idealul. Trebuia sa-ti para ciudat "sa urci pe ideal", nu? ;)
Daca am scris sa-i considerati pe discusarii nemti ideali imi cer scuze, ar fi fost o greseala pe care as regreta-o.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group