It is currently Fri Mar 29, 2024 9:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 11:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
tu ce faci cu surplusul obtinut din numeroasele ponte pe care le ai? ...
Numeroasele ponte pe care le am?
Uitati-va sa vedeti cand am postat ultima imagine cu pui de Snakeskin in galerie. Aceia a fost ultima ponta a discusilor mei, din care am pastrat pui. Puii celor salbatici au disparut a doua zi. Am vandut o parte dintre Snakeskini in ebay, nu pe vreun forum. Vreo 25 mi-am pastrat si unii dintre ei depun uneori. Ma gandesc sa las cativa pui, vreo 30, ca sa continui linia.
ADX wrote:
Vrei sa renuntam la comert?
Daca-mi rascolesc cele mai ascunse ganduri: da.
Nu-mi place ca exista oameni care transforma acesti pesti in exemplare care mai seamana doar la forma cu cei care se gasesc in natura. Nu-mi place ca exista crescatori care satisfac, din dorinta de inavutire, cerintele unor cumparataori a caror cunostinte despre acesti pesti se limiteaza la pret.
Ajuns aici, ma intreb: ce facem noi in aceasta comunitate?
Ce rol indeplinim?
Nu suntem capabili decat sa promovam raspandirea celor mai dificil de intretinut pesti de acvariu in randurile unor acvaristi care nu stiu daca "Guppy" se mananca cu lingura sau cu furculita?
Cu urmarile pe care le cunoastem din numeroasele topicuri de la boli?
Sa promovam vinderea unor regi ai acvariilor la preturi pe care si le pot permite copii de oameni saraci din banii de buzunar?
Nu cumva are asta ceva de-a face cu onoarea conferita DCR de catre noi si de catre restul lumii?
Acordam noi atentia cuvenita ridicarii valorii educative a acvaristilor care merita sa detina discusi adevarati, naturali, pentru ca si-au acumulat cunostintele necesare prin practica acvaristica, sau favorizam mai mult aparitia "discusarilor" efemeri, care si-i cumpara pentru ca i-au gasit la pret redus? Pigeon cu piper?
Asta-i nivelul clubului nostru?
Atat putem? La nivelul acesta ne lasam coborati de speranta inbogatirii?
Cati "Discusari" deveniti peste noapte "acvarisiti" au pasiunea si ambitia necesara sa uite cadourile facute de ENEL, tepele trase de colegii de forum, cardurile de pui ucisi peste noapte de paraziti, pui in care si-au pus sperante mari, pentru care au facut sacrificii pe care nu le dastainuie altora ca sa nu fie considerati nebuni, sa stranga pumnii, sa se resemneze si sa inceapa de la inceput?
Nu vreau sa opreasca DCR comertul cu pesti. De fapt nu conteaza pe DCR ce vreau eu.
Ce pot sa fac este sa-mi exprim dorinta ca DCR sa indrume acvaristi care marita acest nume spre telul la care vor sa ajunga toti discusarii versati, cei care au trecut prin toate fazele ingrijirii acestor pesti, cu pasiune si daruire, suferind cu darzenie esecuri si inbatati de satisfactii, spre telul unic demn de urmarit:
pastrarea si inbunatatirea calitatilor discusilor naturali.
Frumusetea lor nu va putea fi intrecuta niciodata de cea a unora creata de om.
ADX wrote:
Deci DCR refuza mainile intinse?
Daca exista acvaristi care prefera sa sa ceara indrumari prin "PM", indiferent de la cine, o fac pentru ca nu vor sa le puna pe forum.
De ce?
Nu pentru ca contin componente penibile,
nu pentru ca vor sa pastreze secrete indrumarile primite,
nu pentru ca n-ar avea incredere in calitatea indrumarilor pe care le-ar primi pe forum,
ci pentru ca spera ca ideile lor vor fi tratate cu seriozitate, atentie si respect, pentru ca spera sa primeasca rspunsuri detaliate, pe care sa le poata intelege in amanunt, ca sa poata improviza la nevoie.
ADX wrote:
... sunt utilizatori care s-ar putea simti ofensati pentru ca spui asta...
Cei care-si impartasesc cunostintele si experienta din pur altruism, din dorinta de a mari numarul acvaristilor doritori sa ajunga la cel mai inalt nivel, aceia nu vor fi ofensati, pentru ca gandesc si ei ca mine.
Ceilalti sunt indreptatiti sa fie ofensati, e normal sa fie asa, trebuie s-o accept.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 01, 2015 1:57 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
Cei care-si impartasesc cunostintele si experienta din pur altruism, din dorinta de a mari numarul acvaristilor doritori sa ajunga la cel mai inalt nivel, aceia nu vor fi ofensati, pentru ca gandesc si ei ca mine. Ceilalti sunt indreptatiti sa fie ofensati, e normal sa fie asa, trebuie s-o accept.
Ioan, aici ai pus lucrurile fix pe dos. Dimpotriva, cei care impartasesc cunostintele din altruism s-ar fi putut simti ofensati cand ai afirmat ca DCR refuza sa intinda mana... Chiar atat de usor crezi ca poti jongla cu afirmatiile? Ioane, simt ca ceea ce vrei, de fapt, sa spui, poate fi spus intr-o fraza simpla. De ce te complici sa o iei pe ocolite, unde risti sa te incurci in propriile ocolisuri? Ioane, asta e singurul lucru pe care ti-l reprosez: faptul ca nu spui direct ceea ce ai de spus. In rest, sunt convins de buna ta credinta, chiar daca nu sunt de acord cu incrancenarea pe care o ai.

Acum o sa incerc sa iti raspund la celelalte acuze de neindeplinire a unor "obiective" gen
Quote:
...ridicarii valorii educative a acvaristilor
Crede-ma ca o astfel de lozinca nu au facut niciodata parte din obiectivele acestui forum. Pentru mine, cuvantul "educatie" e mult prea pretios ca sa-l confund cu informatia...
Reamintesc faptul ca DCR a fost creat pentru a se adresa unor oameni cu educatie deja formata. A fost creat pentru ca acesti oameni sa-si impartaseasca experientele si cunostintele referitor la o pasiune si nu la o profesie. Cu alte cuvinte, DCR s-a vrut a fi un spatiu virtual in care sa intri relaxat, atunci cand doresti, cand ai timp si cand iti face placere si nu sa resimti acest lucru ca pe o obligatie. Acum, faptul ca in cadrul forumului si-au facut aparitia, organizati intr-o sectiune foarte bine delimitata, si oameni care au facut din acvaristica o profesie, nu poate fi decat un lucru util pentru toti ceilalti. Referitor la posibilitatea de a le oferi celor care rasfoiesc forumul informatii despre cum arata un discus valoros (si nu de a le face educatie, pentru ca unii dintre ei ar putea avea mai multa educatie decat noi doi la un loc, chiar daca fac greseala sa cumpere un pigeon cu piper), imi poti reprosa ca am bagat pumnul in gura cuiva care a vrut sa faca acest lucru? Dimpotriva, le-am respectat dreptul de a-si expune opinia, tuturor:
- si celor care au sustinut ca numai un salbatic poate fi numit discus;
- si celor care au sustinut ca este lipsit de etica sa aduci un discus din salbaticie, pentru a-l tine intr-un acvariu;
- si celor care au sustinut ca un discus cu adevarat valoros este cel "lucrat genetic";
- si celor cu pareri intermediare.
Toti au avut si au posibilitatea sa-si exprime punctul de vedere si sa ofere informatie. Forumul pentru asta a fost facut, pentru a oferi informatie si nu pentru "a face educatie".

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 01, 2015 10:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu m-am referit la educatia acvaristilor ca om, ci ca acvarist, ma intreb de ce n-ai inteles asta, ma asteptam sa fie destul de clar ca nu ma apuc sa fac educatie sociala unor adulti, iar in sensul educatiei acvaristice este mai mult de facut decat poate fi dus la sfarsit vreodata. In ce priveste "mana intinsa", nu cred ca-s singurul care primeste mesaje private cu intrebari care ar putea fi puse lejer pe forum.
Nici nu cred ca vor admite multi ca le trimit sau primesc.
In alta ordine de idei, educatia se face in principal prin informare, atat la copii, cat si la persoane de alte varste, asa ca eu nu fac diferenta intre informare si educatie, pentru mine este practic acelasi lucru.
Daca nici nu se doreste sa se inceapa, "informarea" inseamna ca mai trebuie sa treaca ceva apa pe Sambata pana ajungem la drum.
Cine se scoala de dimineata departe ajunge,... daca merge.
Noi,... inca visam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:07 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Dupa cum spuneam, pentru mine, cuvantul "educatie" este mult prea pretentios ca sa ii dau conotatii, dar e dreptul fiecaruia sa aiba o parere. Insist si asupra faptului ca nu am vreun resentiment nici pentru toate celelalte opinii ale tale, nici pentru dramatismul cu care le expui ci numai pentru modul in care ai ales sa le exprimi: printr-o lovitura in lateral (captura urcata in galerie) si nu printr-o exprimare directa si explicita (pe pm sau chiar pe forum).

Sa stii ca am analizat suficient de atent punctul tau de vedere, care sunt convins ca este impartasit de mai multi.

Am ajuns la concluzia ca, pana la urma, de ce nu?

Ca sa nu o mai lungim, daca este cineva care considera ca dispune de suficient timp, de suficiente resurse materiale si, de asemenea, dispune de capacitatea manageriala pentru a putea duce stafeta mai departe, ma poate contacta pe pm. In functie de discutiile pe care le vom avea acolo, putem stabili o intalnire, pentru a fixa detaliile transferului.

Rog a nu fi contactat telefonic. Sunt implicat, in acesta perioada, in cateva proiecte extrem de solicitante, care ma tin mai toata ziua ocupat. Pe de alta parte, comunicarea prin text scris, imi spune mai mult despre un om, decat o convorbire telefonica :)
Ce vreau sa asigur pe toata lumea este ca nu se va face nicio miscare daca nu voi fi 100% convins ca rezultatul va fi unul pozitiv pentru toata lumea, in primul rand pentru comunitate.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Fri Apr 03, 2015 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ma aflu in desert, o mare de nisip in jurul meu, am o capra infometata si o varza frageda si vreau sa satur capra si sa pastrez varza intreaga. Ma poate sfatui cineva cum sa fac? (Capra nu mananca carne!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Dar omul da !
Vezi care tine de foame mai mult ,capra sau varza.
P.S.
Ioan C. wrote:
(Capra nu mananca carne!)
Tine post ??? :roll:


Ioan,si eu primesc pm-uri cu intrebari la care incerc sa raspund cit pot de bine.Poate aceeasi useri care-mi trimit mie pm iti trimit si tie si astfel au raspuns la probleme evitind "bestelirea"publica dintr-un topic.
Cit priveste ponderea de topicuri la rubrica vinzari,te-ai gindit ca poate cresterea discusilor nu mai este asa o enigma si toata lumea reproduce pesti pe care ii vinde la rubrica de vinzari.
Logica de a desfiinta rubrica de vinzari din forum este aceeasi cu desfiintarea unei unitati de pompieri dintr-un oras pe motiv ca nu mai sint incendii.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 11:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Vrem nu vrem, discusi o sa se mai vanda in Romania. Daca nu pe DCR, pe OLX. Nu e greu, orice invat isi are si dezvatul... Credeti ca ar fi mai avantajos? Pe DCR, de rusine macar, nu se vand epave si discusii mai slab calitativ sunt vanduti la justa lor valoare. Cine vrea calitate, plateste, indiferent cui si de unde provine pestele in cauza.
La fel e si cu invatatul. Nu o sa facem in Romania 20 de milioane de discusari fanatici, asa ca parerea mea ca topicul acesta este putin exagerat! ;)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 10:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu accesez forumul in Board index si citesc mai intai ceea ce ma intereseaza din topicurile necitite. Daca mai am timp accesez View unread post si mai arunc o privire peste ce mai vinde lumea.
Chiar daca nu am mai vandut de mult pe DCR consider sectiunea de vanzari ca fiind un magazin premium iar cea de vanzari permanente fiind oxigenul de care are nevoie piata discusului din Romania. Sunt putine magazine in care vei gasi comercianti care sa fie atat de bine informati despre marfa vanduta sau sa ofere sfaturi pertinente mult timp dupa achizitie.
Chiar daca nu ne place sau daca consideram aceasta sectiune ca fiind unul dintre vagoanele trenului DCR, in clipa de fata se pare ca este vagonul cu carbune.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 11:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
mmdiscus wrote:
Poate aceiasi useri care-mi trimit mie pm iti trimit si tie si astfel au raspuns la probleme evitind "bestelirea"publica dintr-un topic.
Cand nu vor mai avea motiv sa evite " "bestelirea"publica " vor vedea in forum o mana prietenoasa, in locul unui pumn amenintator.
mmdiscus wrote:
Logica de a desfiinta rubrica de vinzari din forum este aceeasi cu desfiintarea unei unitati de pompieri dintr-un oras pe motiv ca nu mai sint incendii.
Ati inteles invers ce am scris.
Am scris sau cerut eu undeva sa desfiintati complet rubrica de vanzari?
Ioan C. wrote:
Nu vreau sa opreasca DCR comertul cu pesti. .
Ar fi bine daca ati citi cu mai multa atentie ce s-a scris inaintea postarii voastre, ca sa nu puneti afirmatii gasite in propria voastra fantezie intre randurile scrise de cei carora le raspundeti.
mmdiscus wrote:
...te-ai gindit ca poate cresterea discusilor nu mai este asa o enigma si toata lumea reproduce pesti pe care ii vinde la rubrica de vinzari.
Ma gandesc ca te referi la Pigeon & Co, ca colegii nostri de club care-s in stare sa ingrijeasca Discusi pot fi numarati pe degetele unei maini.
Slava lor, Amen!
harry-ab wrote:
Vrem nu vrem, discusi o sa se mai vanda in Romania.
Eu sunt ultimul care ar vrea sa nu se mai raspandeasca Discusii intre hobbyisti, dar nu sa se promoveze
Ioan C. wrote:
raspandirea celor mai dificil de intretinut pesti de acvariu, in randurile unor acvaristi care nu stiu daca "Guppy" se mananca cu lingura sau cu furculita
harry-ab wrote:
Daca nu pe DCR, pe OLX.
Vanzarea pe "OLX" se practica cu succes de cel putin un deceniu, asa au ramas forumuri care-s mult mai avansate in experienta si calitate decat DCR scutite de infatisarea unei publicatii de mica publicitate, mai ales tu Harry ar trebui sa sti asta mai mult decat oricare altul dintre colegii nostrii, dar, inca o data ma repet si se pare ca nu ma repet destul de des ca sa fiu inteles, eu nu-mi fac sperante iluzorii ca s-ar putea reduce numarul anunturilor comerciale pe DCR. De fapt nu ma deranjeaza anunturile, ci faptul ca nivelul, hai sa renunt la exprimarea mea. "educativ", ca sa ma inteleaga si Adi si sa folosesc "informativ", daca tot le consider similare, asa de redus si raspandit pe toata platforma, incat nici nu mai permite indreptarea atentiei in directia unor scopuri mai apropiate de cel mai inalt nivel existent in cele mai multe tari din jurul nostru.
Faptul ca s-au reprodus Heckeli in Romania a trecut neobservat si azi abia daca-si mai aminteste cineva evenimentul.
Asta-i pur si simplu rusinos pentru o comunitate de discusari care abia reusesc sa treaca de nivelul reproducerii unor pesti domestici, nivel in care se cramponeaza ca sa poata face un pumn de dolari in plus.
Ne-am sculat tarziu, si ca si cum n-ar fi asta destul de rau, mai si batem pasul pe loc, cu toate ca primim mura-n gura invataminte de la cei care au muncit decenii ca sa acumuleze o experienta pe care ne-o fac cadou si care, dac-am fi destul de doritori s-o folosim, ne-ar catapulta din groapa in care dormitam, direct la acelasi nivel cu ei.
harry-ab wrote:
Pe DCR, de rusine macar, nu se vand epave si discusii mai slab calitativ sunt vanduti la justa lor valoare.
Vanzarea epavelor este o practica destul (prea des?) intalnita pe forum! Cine se irita acum, sa-l intrebe pe @Cineva, ca sa se calmeze din nou, sau sa se irite cu adevarat. Feedbackurile negative sunt si ele o sursa buna de informare.
harry-ab wrote:
Cine vrea calitate, plateste, indiferent cui si de unde provine pestele in cauza.
Afirmatia asta o las trecuta cu vederea, cu toate ca stiu ca nu-i tocmai corecta.
harry-ab wrote:
La fel e si cu invatatul. Nu o sa facem in Romania 20 de milioane de discusari fanatici, asa ca parerea mea ca topicul acesta este putin exagerat! ;)
Exagerea are rostul sa faca mai evident ce vreau sa comunic, este intentionata.
Nu doresc discusari fanatici!
Fanaticii trebuie pusi in lanturi scurte, dupa gratii groase de otel inoxidabil, pe o insula uitata.
100 ca tine si ca altii cativa dintre colegi mi-ar ajunge pentru Romania.
mariusvlad wrote:
Chiar daca nu ne place sau daca consideram aceasta sectiune ca fiind unul dintre vagoanele trenului DCR, in clipa de fata se pare ca este vagonul cu carbune.
Din pacate, mai mult nu putem, deocamdata. Nu-i un motiv de mandrie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 7:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Ioan C. wrote:
Ma gandesc ca te referi la Pigeon & Co, ca colegii nostri de club care-s in stare sa ingrijeasca Discusi pot fi numarati pe degetele unei maini.
Slava lor, Amen!

Te rog in numele tuturor colegilor care nu se regasesc in cele spuse mai sus, sa fi mai explicit!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group