It is currently Thu Apr 18, 2024 1:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Mon May 29, 2023 11:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Comunitatile de apartamente din Playa Vist, CA difera unele de altele ca design arhitectural, fiecare comunitate avand tematica si frumusetea ei specifica. Mai jos, apartamentele "Villa Samona", Playa Vista, CA.

https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4865&fullsize=1
https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4863&fullsize=1
https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4864&fullsize=1

Asa arata un apartament din comunitatea de apartamente "Villa Samona", Playa Vista, CA.

https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4861&fullsize=1

Aceasta este o intrare de bloc obisnuita intr-o comunitate de apartamente din Playa Vista, CA.

https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4862&fullsize=1

Localitatea-cartier Playa Vista, CA a capatat porecla zonala de "Beverly Hills al Apartamentelor" dupa modul in care a fost proiectata si dezvoltata. Pe perioada cat am locuit acolo, eu si sotia mea ne-am simtit foarte bine. Conditiile de locuit erau excelente. Proprietatea era ingrijita zilnic de un echipaj de intretinere care dimineata, la prima ora, curata bazinele de inot (in comunitatea noastra existau doua bazine), sala de sport (gym), taiau iarba, tundeau boschetii, spalau carpeta si podeaua de pe holuri si alte zone publice etc. Totul era mentinut intr-o excelenta stare de functionare. Gunoiul era ridicat ZILNIC de catre o companie specializata, iar garajul subteran, unde ne parcam masinile, era monitorizat video 24/7. De asemenea. proprietatea avea un echipaj de paza (security) care suprveghea totul intr-un mod foarte discret. Insa si chiriile in Playa Vista, CA sunt tot de nivelul "Beverly Hills". Noi plateam lunar o chirie de $3800 pentru un apartament cu doua dormitoare (trei camere cu sufrageia - livingul), doua bai, bucatarie complet dotata, o camara si trei debarale, intr-una dintre ele fiind instalate vertical doua masini; una de spalat si alta de uscat haine/rufe. Bineinteles, apartamentul era dotat cu un sistem de incalzire/racire controlat de rezident via un mic tablou de comanda sau telecomanda. Apa calda era disponibile 24/7, in volum nelimitat. Chiria de $3800/luna era cu contract anual. Cu un contract lunar, chiria ar fi costat $6000/luna. Iar asta era una dintre chiriile relativ "ieftine" din Playa Vista, CA - vorbesc foarte serios! :)


simi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Sat Jun 17, 2023 9:40 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu se mai inscrie nimeni la cuvant? Sunt ani buni de cand nu prea mai stim nimic unii de altii...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Sun Jun 18, 2023 10:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Nu prea e inghesuiala la discutii. Pare ca destui sunt absenti la apel :D Asta e...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Sun Jun 18, 2023 8:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bună ziua!
Răspund și eu prezent la strigarea catalogului.
Văd că se încearcă revigorarea forumului! Să fie într-un ceas bun!
Eu încă mă mai lupt cu fenomenul, greu, dar nu mă las. Am avut momente în care am vrut să trag linie, dar am trecut peste.
Să auzim numai de bine și să încercăm să deschidem noi topicuri cu prezentări de pești/acvarii.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Mon Jun 19, 2023 3:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut. Cred ca e prea mult spus "revigorare", dar macar sa incercam sa pastram un contact minimal. O sa caut si eu pozele facute cu ultimii discusi si o sa le postez.
Dar dincolo de discusi, ar fi interesant sa spuna fiecare in cateva cuvinte pe unde l-a mai purtat viata in ultimii ani.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Tue Jun 20, 2023 10:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 17, 2010 9:00 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
Salutare! Mai existam :D
Revigorare a forumului este mult spus. A fost, este si va ramane un ,,manual'' al cresterii discusului pentru meleagurile mioritice. Conceputul s-a perimat pentru noile generatii, locul lui fiind luat de mizeria de social-media care a reusit sa acapareze tot spatiul public. S-a prezentat ca un mediu de exprimare LIBERA a opiniilor si a ajuns instrumentul suprem de cenzura. Stai cu libertatea cuvantului in gura dar de fapt a ajuns singurul loc unde lumea isi mai prezinta opiniile, fara sa inteleaga ca asta a fost si scopul: stai in banca ta, in micuta lume a contului tau de social-media, in timp de avizatii isi vad in viata reala de toate mizeriile lor pe care le decontam insa noi toti. Trecand de aceasta divagare, dar cu legatura indirecta si cu existenta forumului, pentru cei noi, este mult mai facil sa intre pe social-media si sa puna intrebari, fara ca macar sa se mai oboseasca sa caute rapunsurile care au fost date poate de mii de ori inainte. A fi iscoditor, a-ti folosi resursele intelectuale pentru a rezolva o problema a devenit o corvoada. Cu atat mai mult cu cat odata cu implementarea A.I. multi vor lasa sarcina grea a gandirii catre robotei... drumul sigur spre distrugerea pasiunii, hobbyurilor. Pe vremuri... ptiu, CNPul din mine :D ... Dar da, pe vremuri, cautam informatii asiduu, scormoneam toate forumurile, fiecare dintre noi, sa gasim informatiile necesare despre genetica discusului, noi varietati, idei despre reproducere, inclusiv la lighenas, cresterea puilor, boli. Momentul cand gaseai ce cautai era o mare victorie, iar informatia iti ramanea intiparita in memorie datorita muncii de a o scoate la iveala. Acum? Hmm, ce o avea pestele meu? las ca intru pe FBK si ii intreb pe aia cu experienta. Ia uite la bosorogii aia, nici unul nu vrea sa raspunda! Asta este efortul maxim pe care il fac majoritatea noilor ,,impatimiti''. A cauta solutii singur nu mai intra in discutie. Si acum ma mai uit, cu nostalgie, in caietul in care am notat vreo 20 de ani toate situatiile cu care m-am intalnit de-a lungul timpului. Am incercat sa conving pe multi de utilitatea lui, efect zero barat. Cat despre acvarii, discusi, dupa divortul din 2008, 2012 a fost ultimul an cu ei. Am renuntat atunci la acvarii si perechi si am pus punct. Insa am ramas in continuare cu gandul la discusi, sunt la curent cu tot ce misca in domeniu, fiica mea mi-a mostenit pasiunea pt acvaristica, fiul, nu, iar legatura cu fenomenul o pastrez prin intermediul mixturii pe care continui sa o prepar pentru vechii pasionati, de peste 20 de ani. Cam atat pe moment, sa auzim numai de bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Tue Jun 20, 2023 10:27 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut, Cornel!
Imi amintesc ca si cum ar fi fost ieri, prima vizita pe care ti-am facut-o, sa cumpar pui de la o celebra, pe atunci, pereche de "red" cu origini in "brown" O mai ai? (glumesc) :D.
Ulterior, am luat o pereche de San Merah superba, care nu voia sa depuna. Am zis ca daca le schimb mediul, poate, poate... dar nici la mine nu s-a intamplat minunea. Parca a fost ieri :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Wed Jun 21, 2023 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Avand in vedere circumstantele existentiale prezente, probabil ca revigorarea DCR este o incercare cam pretentioasa. Insa acest forum ar putea fi, la fel ca in trecut, un un mod relativ placut de a ne "irosi" parte din timpul liber. Mai ales pentru unii dintre noi mai trecuti prin viata si mai putin nelinistiti.
Luna trecuta eu am schimbat prefixul pe 60 si m-au apucat unele nostalgii acvatice. Deocamdata, nici eu nu mai am un acvariu decorativ. Am tot amanat refacerea acvariului ce in prezent sta gol in sufragerie. Zic un acvariu deoarece mai am in garaj 12 acvarii de 150 litri si 16 acvarii de 75 litri. Dar nu toate au apa. Doua acvarii de 150 litri si opt acvarii de 75 litri sunt populate cu o specie minuscula de creveti marini, Halocaridina rubra, specie endemica din insulele Hawaii. Ma ocup de cresterea acestei specii din anul 2015, cand am creat un micro-ecosystem relativ de-sine-sustenabil, pe care il vand cu oarece succes pe piata de aici. Despre asta probabil ca voi discuta mai amanuntit cu alta ocazie. Mai am trei acvarii de 150 litri, umplute cam 1/3 cu apa, in care tin/cresc plante acvatice plutitoare din spacia Phyllanthus fluitans.

https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4874&fullsize=1

In rest, doua acva-borcane cu guppy selectionati, dar de care nu ma ocup in mod special, cu toate ca deja m-am ales cu vreo cateva zeci de pui de guppy pe care nu am chef sa-i cresc. Dar cand stiu ca am platic $40 perchea pe parintii lor, parca nu-mi vine sa-i neglijez complet. Insa, cel putin deocamdata, NU mai vreau sa ma ocup intensiv cu cresterea pestilor. Plantele acvatice se potrivesc mai bine cu stilul meu de viata actual. Vedem ce-o mai fi, si cum o mai fi...

PS. Nu-mi adunc aminte sa fi postat vreodata vreo foto cu mine - nu-mi prea sta in fire. Insa cum mai toti de pe acest forum ati postat in trecut imagini personale, am considerat ca se cuvine ca si eu sa procedez la fel, astfel cititorii putand asocia textul cu o figura. Mai jos, o foto cu mine luna trecuta, cand familia (sotia, fiica, ginerele si fiul) m-au scos la un restaurant japonez pentru a sarbatori implinirea a 60 de ani. Ca sa zic asa, "am facut-o si pe asta..."

simi la varsta de 60 ani - va salut pe toti!

https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4873&fullsize=1

Dupa aceea, pentru a sarbatori evenimentul, eu si sotia mea am plecat intr-o mini-vacanta de patru zile intr-una dintre destinatiile noastre de vacata preferate: localitatea Cannon Beach, situata pe coasta statului Oregon. Cu aceasta ocazie, am (re)vizitat doua acvarii publice. Bine, eu le cam vizitez aproape de fiecare data cand ma duc acolo, cam odata pe an.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Wed Jun 21, 2023 1:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Shrimp Bubble Ecosystem Kit, micro-ecosistemul cu micro-crevetii din specia Halocaridina rubra:

1. https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4877&fullsize=1

2. https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4875&fullsize=1

3. https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4876&fullsize=1

4. https://discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?pid=4878&fullsize=1

Pentru mine faptul ca pot face un trai decent din vanzarea acestui micro-ecosystem este pe cat de extraordinar, pe atat de esential. Din anul 2000, dupa marea "Internet bubble burst", am hotarat sa renunt la cariera mea de IT (web design and Internet programing) si sa ma reintorc la acvaristica. Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar cu siguranta am avut o viata relativ placuta si linistita. Dpdv al venitului, tot ce pot spune, fara prea multe amanunte, este ca eu chiar am un trai relaxat. Castig intr-atat incat sa traiesc fara grija proverbialei "zi de maine". Ca idee, in luna Decembrie, 2022, am facut indeajuns de multi bani incat sa-mi pot cumpara o Mazda CX5, si sa-mi mai ramna si $10K. Eu sunt foartre multumit, consider ca fac si ca am indeajuns... La varsta mea nu ma gandesc sa imi mai schimb cariera. Am inceput cu acvaticele inca din copilarie, si pare ca tot cu asta voi sfarsi.Vedem ce-o mai fi, si cum o mai fi...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MAI EXISTATI?!
PostPosted: Wed Jun 21, 2023 11:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Ca sa fiu complet onest, partea de negustorie nu ma prea incanta. NU imi displace sa lucrez cu oamenii, vasta majoritate a clientilor fiind oameni rationali si cumsecade, dar si cand ma intersectez cu cate unii de-a dreptul optuzi, total lipsiti de cel mai elementar simt al rationamentului, simt cum dau in melancolie acuta. Un exemplu recent al proverbialului "client from hell" este mesajul unei tipe infuriate de faptul ca crevetii ei din ecosystem au decedat peste noapte, dupa o perioada de... 5 ani. Cumva, compania mea era responsabila pentru asta si ca atare trebuia sa ii trimita alti creveti - gratuit, bineinteles. Va spun, la modul cel mai onest, ca in asemenea cazuri singura mea reactie de care mai sunt capabil este o stare de totala perplexitate. De cele mai multe ori nici nu stiu ce sa raspund. Bine, eu as cam sti ce sa le spun, dar nu se cuvine, mai ales in scris... :D . Este adevarat ca acestea sunt cazuri extreme, dar ele exista, si atunci cand esti expus periodic la asemenea situatii devine ceva sacaitor, care incepe sa te marcheze si te face sa sa-ti pierzi rabdarea. Negustoria in sine, chiar si cu acvatice, e lipsita de acel zvac creativ (creator?). Are, totusi, o componenta stiintifica, daca se poate numi asa, relatata la psihologia consumatorului. Personal, prefer starea de creativitate linistitoatre.

PS. Uneori ma gandesc ca doar un idiot ca mine putea sa renunte la cariere mult mai surescitante, precum IT si Multi-Media (eu fiind scolit aici pentru asta, cu profesori renumiti, unul dintre ei fiind si castigatorul a unui "Academy Award" (Oscar), categoria "The Best Documentary Film") pentru a continua cu "pasiunea mea pentru acvatice..." - tampit :oops: :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group