It is currently Thu Mar 28, 2024 11:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Sun Nov 24, 2013 3:10 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Va rog, lasati-i in pace pe cei care nu se prezinta. Accept si chiar apreciez interventiile
atunci cand se incalca regulamentul, dar prezentarea nu este obligatorie ci doar indicata.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vand acvariu
PostPosted: Sun Nov 24, 2013 3:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
ADX wrote:
prezentarea nu este obligatorie ci doar indicata.


Este perfect adevarat, dar astfel devine acest forum un fel de talcioc.
Pe unele forumuri, daca nu te prezinti, daca nu respecti anumiti pasi, anuntul iti este sters instantaneu. Si e normal. Cred ca nu e piata aici. Vreau sa cred ca suntem o comunitate si luptam sa ne cunoastem mai bine, sa avem incredere unii in altii. Chiar daca acest lucru se intampla in majoritatea cazurilor doar virtual! Vorbesc din experienta si stii asta foarte bine, Adi! Am luat o teapa grozava de la bunul nostru coleg @VladTepes, care la ora respectiva era un necunoscut pentru toti, cu abia cateva zeci de postari. Stiu care e raspunsul: ghinion. Dar daca era o figura mai cunoscuta pe aici, poate nu indraznea sa vanda un produs frumos descris dar defect, sau poate vre-un coleg ma avertiza ca este tepar si sa nu-mi fac de lucru cu el. Dar iata ca acest om azi se lauda printre noi cu "crescatoria" lui, cu realizarile lui si culmea...lumea il aplauda!
Imi cer scuze pentru off topic si imi cer scuze daca am fost aspru. Nu e critica si nu e cu rea intentie. E doar o parere personala. Nu am cu nimeni nimic!
Daca contravine regulamentului se poate sterge, nu ma supar.
Tin sa subliniez insa, ca mi-e drag acest forum si este spatiul virtual in care petrec cel mai mult timp din cat stau in fata calculatorului. Nu exista sa deschid netul si sa nu accesez acest forum si asta prima data! Mi-as dori sa pot sa am incredere in cei pe care ii vad aici, sa-i cunosc si sa-i consider colegi! De aceea consider ca e important ca ei sa spuna macar cateva cuvinte despre ei...etc.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vand acvariu
PostPosted: Sun Nov 24, 2013 9:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
Bine spus Romeo !

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vand acvariu
PostPosted: Sun Nov 24, 2013 1:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
De acord cu Romeo


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 4:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Dec 03, 2010 9:49 pm
Posts: 39
Location: Campia-Turzii
Chiar daca si eu sunt un necunoscut cu doar cateva posturi si probabil nu am dc sa ma amestec in acest topic, dar totusi sustin ca e cel mai bine ca fiecare nou membru sa se prezinta, pastrand astfel un titlu de forum civilizat.
Neprezentarea e ca o lipsa de respect, adica "Intru si eu acolo, fara alt interes decat cel de a-mi vinde produsul, pt ca am auzit ca sunt o gramada de acvaristi, si poate se intampla sa gasesc cumparator".
Asadar, eu personal cred ca prezentarea este una din bariereale pe care trebuie sa le pastram pentru a nu transforma forumul intr-un "dute vino" pt "mercenari", ci un portal de cunoasterea si de socializare (nu gen fb :lol: ) pt doritori.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 4:44 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Sunt oameni carora poate le arde buza sa vanda ceva in ziua aia... poate au nevoie de bani pentru o situatie urgenta si numai sa se prezinte nu le arde. Unitatea comunitatii, nu in acea sectiune isi are centrul de greutate. Sectiunea "Micul trafic" a fost creata tocmai pentru a rezolva rapid micile probleme de trafic ale utilizatorilor forumului. Daca unuia din zece, forumul ii foloseste doar pentru a vinde cate ceva, din cand in cand, din surplusul pe care il are, asta nu trebuie sa afecteze unitatea comunitatii (pe de alta parte, va rog sa ma credeti ca am eu grija de cei care abuzeaza de aceasta facilitate). Cui ii va face placere sa se integreze in comunitate, se va prezenta si fara sa fie obligat, pentru ca va simti el insusi nevoia sa o faca. Aici nu legam prietenii si nu ne integram in comunitate doar pentru interesul de a vinde un filtru sau o pompa de aer. Pe de alta parte, cine vrea sa traga o teapa, o poate trage si dupa ce "se prezinta" ca fiind cel mai onest om de pe pamant... iar dupa ce a tras o teapa, poate fi dat "in urmarire generala", la fel, fara sa aiba o prezentare la activ. Daca alte forumuri conditioneaza anumite facilitati de aceasta prezentare, nu inseamna ca trebuie sa facem si noi la fel. In schimb, am apreciat de fiecare data cand s-a atras atentia asupra altor abateri, pe care eu le consider grave, desi in alte parti sunt permise, precum neglijarea regulilor elementare de gramatica sau scrierea cu prescurtari de smecher (gen dc-ul din postarea de mai sus).
Pana la urma, ceea ce va cer este sa nu sariti din prima la beregata omului... lasati-l mai intai sa se acomodeze un pic, sa vada despre ce este vorba si daca o sa doreasca sa ramana va veni si prezentarea intr-un mod cat se poate de natural.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 5:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Dec 03, 2010 9:49 pm
Posts: 39
Location: Campia-Turzii
Nu a fost nicio prescurtare de "SMECHER", sincer folosesc foarte des mesajele pe telefon iar "DC-ul" acela imi fluidizeaza scrierea si imi salveaza timp. A fost o neglijenta ca l-am folosit aici, asa ca eu, sincer, consider ca nu era cazul sa se foloseasca apelativul SMECHER la adresa mea, doar pentru ca mi-am spus parerea despre un anumit topic, iar aceasta nu coincide cu a lui ADX.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 5:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Topicul.... ESTE FACUT DE ADMINISTRATIE! Asa ca.... trebuie doar "citit si inteles"!

Problema ridicata de Romeo... e reala intr-un anumit fel: si eu am fost contrariat de aparitia unui user... tocmai ptr ca am "memorie de elefant" ;)

In rest, cateva sugestii:
- fiecare prin postarile lui.... pastreaza forumul curat, iar acei "voiajori" care vin si pleaca.... nu trebuiesc decat tratati ca atare.
- anumite nereguli se pot raporta direct la Administratie fara a fi nevoie sa poluam topicul respectivului. In schimb cand sugestia este din dorinta de a afla mai multe despre dansul.... eu unul o consider binevenita. Adica o postare de genul: Te astept sa ne spui mai multe despre tine, etc....
- cei care citesc forumul zilnic sau cei "mai vechi".... cred ca deja s-au obisnuit sa sorteze informatia citita asa cum se sorteaza artemia prin mai multe site ;)
- de multe ori prescurtarile duc la confuzii.... mai ales daca nu sunt cele uzuale, iar cum trendul i-a amploare am invatat pe propria piele ca "modul in care scrii pune o amprenta asupra persoanei care esti".... fara a judeca pe cineva ptr modul in care se exprima pe forum.
- Hai sa acceptam acest topic ca o "rugaminte" a administratiei.... si sa intelegem ce a dorit ADX sa spuna. Teparii insa mereu ar trebui pusi la "tabel".... ptr a evita situatii inconfortabile si ptr altii.

L.E: respectul.... nu il castigi prin prezentarea "facuta intr-o zi".... ci in decursul timpului. Iar cei vare vin si pleaca "voiajorii".... nu vor avea niciodata timp suficient sa ne cunoasca pe noi forumistii si nici noi pe dansii.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 5:48 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bogdane, stai linistit ca nu s-a folosit niciun apelativ la adresa ta. N-o lua ca pe ceva personal, stiu ca esti un baiat bun si te-ai si remarcat ca atare, dar ce sa-ti fac daca ai fost exemplul cel mai apropiat? ;)

Revenind la tema, insist asupra finalului din topicul precedent:
Quote:
Pana la urma, ceea ce va cer este sa nu sariti din prima la beregata omului... lasati-l mai intai sa se acomodeze un pic, sa vada despre ce este vorba si daca o sa doreasca sa ramana va veni si prezentarea intr-un mod cat se poate de natural.
Numai pentru simplul fapt ca teoretic exista posibilitatea ca un om ramas fara slujba sa aiba nevoie de bani ca sa rezolve o problema urgenta si ar trebui sa avem putina rabdare inainte sa-l obligam sa se prezinte...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 5:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Sunt unul din cei care le face observaţie noilor veniţi asupra faptului că ar trebui să se prezinte mai întâi (aici e şi o chestie de educaţie), deci...mă simt "vizat" :lol: , însă pentru a vinde un anume produs de acvaristică, există şi alte forumuri (pe care cu siguranţă acel user activează) precum şi alte site-uri, care de profil care nu;
Menţionez că sunt de acord cu colegul Romeo (vezi faza cu colegul de la Arad :( ); şi că dacă totuşi dorim să facem comerţ, atunci să respectăm cutuma.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group