It is currently Fri Mar 29, 2024 2:39 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Tue Mar 18, 2014 10:47 am 
Offline

Joined: Mon Mar 17, 2014 5:00 pm
Posts: 7
Location: Galati - Romania
Pentru ca acvariul il aveam setat de vreo 4 ani si functiona cu intretinere minima si in parametri stabili, m-am gandit la un Reset "din mers" spre un biotop de Amazon.

Acvariul era in decembrie 2013:
85x45x50 - amprenta 85x45 - dimensiuni din memorie
Iluminare: 2x18W T8 - Osram 840 si 865 cu reflector din autocolant tip oglinda, in capac diy din Komatex
Filtrare: 1. Filtru cascada Hagen cu burete pe intrare, 2. Un filtru intern 300l/h(chinezism), 3. Un Burete varianta cea mai mare (10x10x20) cu pompa de aer Resun cu 2 iesiri
Substrat: piertris bob de orez luat acum vreo 6 ani din Hornbach
Flora: Aponogenton ulvaceus, un Anubias in dreapta pe o buturuga si foarte mult moss - atat pe buturugi cat si liber direct pe substrat
Fauna: peste 100 Guppy din mai multe generatii
Alge, doar ceva maruntis pe geamul din fata, nesemnificativ.

Cam asa arata la inceputul lui decembrie 2013:
Image
Voi continua cu prezentarea modificarilor facute in timp ...

P.S.: Din cate imi dau seama Galeria foto nu e functionala asa ca voi urca pozele in alta parte pentru a le posta. Nu de altceva dar o poza face cat 1000 de cuvinte ;)

In perioada respectiva mi-am adus aminte de prima dragoste - Scalarii, si m-am gandit sa refac acvariul pentru a ma apropia de biotopul lor. Asta insemna lemnaraie pe care am cules-o de pe malul Dunarii, am fiert-o si dupa vreo 2 saptamani am incercat un prim aranjament:

Image

Criptocorinele, Aponogentonul si Anubiasul sunt doar niste plante salvate acvariul unui cunoscut, unde a avut loc o invazie de alge. :D
Aponogentonului i-a mers atat de bine incat a inflorit la mine in acvariu de 2 ori in 3 saptamani:
Image Image Image Image

Pentru a ma apropia de parametrii biotopului amazonian am introdus in acvariu frunze de stejar (tratate in prealabil cam 2 saptamani) si 2 saculeti de turba de la Aquarium Munster, ceea ce mi-aa adus apa la un pH de 7.

Image

Ma nemultumea faptul ca aveam mult spatiu in acvariu ocupat de filtre, bureti, incalzitoare, prin urmare am inceput sa fac planuri pentru un fel de Sump. De ce spun "un fel de Sump", pentru ca acesta va fi pozitionat la acelasi nivel cu acvariul, pe latura din spate a acestuia, va avea o latime de 11 cm (exact spatiul pe care il am la dispozitie).
Cam asta ar fi schita:
Image
Sper ca la sfarsitul acestei saptamani sa-l pun in functiune. Am achizitionat pentru el Tevile pentru filtre externe JBL 16/22, 2 L de Siporax (in timp voi adauga inca vreo 4-5 L). Ca pompa voi folosi in prima faza Filtrul intern Resun pe car il am. Si in functie de rezultate voi schimba (sau nu) cu o pompa de apa cu debit reglabil. Pentru startare in locul buretelui grosier albastru voi pune Buretele care este momentan in acvariu (cel de 10x10x20 cm).

Cum era de asteptat, cu timpul mi-au venit si alte idei: Iluminarea.
Vreau sa fac ceva care dea senzatie de raze de soare. Pentru asta se cere o sursa de lumina cu grad de dispersie mic. Zis si facut. Am cumparat 2 spoturi LED de 7W lumina calda cu unghi de dispersie de 45 de grade. Le-am fixat pe un cadru facut din teava de aluminiu 15x15mm in asa fel incat sa le pot directiona dupa bunul plac. Pentru corp am folosit teava de ventilatie cu sectiune dreptunghiulara pe care am decupat-o pe una din laturile mici si am jargit deschiderea cu ajutorul a trei bucati de PlexiGlass transparent. pe capetele corpului mai am de facut capace pe care voi fixa 2 coolere de procesor care sa asigure ventilatia becurilor. Apoi lampa va fi imbracata in autocolant negru, imitatie de furnir si va trebui sa adaptez si un sistem Moonlight (inca nu sunt decis asupra solutiei tehnice). Si imagini:
Image
Image
Image

Si iata cum s-a modificat iluminarea:
- cu 2 neoane de 18W
Image

- cu cele 2 becuri LED de 7W
Image

In weekendul trecut, in trecere prin Braila am gasit si scalarii pe care mi-i doream: clasici. Doar ca nu avea 10 la fel si atunci am luat 5 Standard si 5 voalati, juvenili, cam 1,5 cm diametrul corpului. Ii hranesc de 4-5 ori pe zi cu JBL NovoBel si Daphnia rosie congelata. Initial le pregatisem Larve de tantari congelate dar se cam chinuiau si nu reuseau sa le rupa ...
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Tue Mar 18, 2014 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Foarte frumos aranjamentul , acuma nu e el chiar biotop dar pe aproape intra la categoria natur ,partea cu iluminat cu leduri e o idee buna si ca estetica si pe partea de economie la energie si e un bricolaj reusit , un avantaj e faptul ca fiind mai ridicat permite foarte bine schimbul de gaze ceea ce capacele apropiate de oglinda apei si bine inchise de jur imprejur nu favorizeaza . Un dezavantaj e faptul pestii mai pot zbura din acvariu si sa-i gasesti prea tarziu pe jos . In rest ramane de vazut cat de bine ai nimerit un spectru optim la lumina daca e aropiat de 6500 Kelvin (8500 K la lampile Amano) asta o vei vedea pe plante ... :appl:
P.S. Singura mea retinere e la granulatia substratului in timp poate deveni depozit pentru phosphati si nitrati


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Tue Mar 18, 2014 1:51 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 17, 2014 5:00 pm
Posts: 7
Location: Galati - Romania
Stiu ca mai am de lucru pana la biotop de Amazon ...
Dealtfel, in imaginile postate inca nu se vede, in partea stanga in spate am plantat 2 Echinodorusi ozelot si vor mai veni adaosuri de genul asta care vor inlocui Crypto, Aponogenton, firele de Bacopa si Anubias ... Nu vreau sa fac schimbari bruste si masive pentru a nu crea dezechilibre. Pe de alta parte, parca nu prea as renunta la moss. Am 2 buturugi care sunt imbracate in el ...

Pe partea de iluminat poate mai adaug un spot de 7w lumina rece. Dar tot asa ... in timp.

Am uitat sa mentionez ca la fiecare schimb de apa (saptamanal cam 20%) adaug si doza recomandata de Tetra Blackwater Extract
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Wed Mar 19, 2014 11:23 am 
Offline

Joined: Mon Mar 17, 2014 5:00 pm
Posts: 7
Location: Galati - Romania
Iata si un filmutet cu acvariul (deocamdata in varianta cu iluminare cu neoane):
http://youtu.be/qpnIdqbfRco

Inca nu am reusit sa imi dau seama cum se intvoduce un video direct. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Thu Mar 20, 2014 6:23 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Superb bazinul!

Quote:
P.S.: Din cate imi dau seama Galeria foto nu e functionala asa ca voi urca pozele in alta parte pentru a le posta. Nu de altceva dar o poza face cat 1000 de cuvinte ;)

Tin galeria foto inchisa pentru noi useri din cauza ca este foarte des atacata de boti, care isi fac zeci de conturi. In general, cine doreste sa-si faca cont, imi trimite un pm si o deschid temporar. Acum este deschisa si va ramane asa cateva zile, deci cine vrea sa-si faca cont acum, acum e momentul. Va rog sa va inregistrati cu acelasi username ca si pe forum. Pentru orice alte probleme, astept pm.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Fri Mar 21, 2014 11:27 am 
Offline

Joined: Mon Mar 17, 2014 5:00 pm
Posts: 7
Location: Galati - Romania
Multam frumos! Rezolvat.

Pentru inserarea in post a clipurilor video care este procedura? Am incercat mai multe variante in postul de mai sus si nu am reusit decat sub forma de link :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset "din mers" spre un biotop de Amazon
PostPosted: Fri Mar 21, 2014 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
=)) Iti mai dau un PM? :lol:

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group