It is currently Fri Mar 29, 2024 9:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Oscar
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 9:39 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Aş aprecia dacă ma-ţi ajuta cu ceva sfaturi legat de hrănirea puilor de oscar.Mai concret ce pot să le dau mâncare au cam 7 cm lungime pui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Carnita :P

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 9:52 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Da ce fel de carniţă?Le am dat deja viemişori de pescuit,râme,şi papă cam tot ce mişcă.Dar pe lângă carne,ce le-aş mai putea da de mâncare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:05 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
pe ai mei i-am crescut cu granule pana au ajuns pe la 15 cm. am inceput sa ii hranesc si cu mixtura din inima de vita iar cresterea lor a fost destul de rapida(cam 5 cm in mai putin de o luna). acum au cam 22-23 cm si au cam incetat sa mai creasca asa rapid. sunt niste pesti care fac destula mizerie si cand mananca si dupa ce mananca, deci va trebui sa ai o filtrare destul de buna la acvariul care ii va gazdui. mare atentie la ce hrana vie le dai pentru ca pot contine si altceva decat scrie pe "eticheta".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:24 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
da are ceva că o să le dau vermişori de pescuit?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Sat Jun 12, 2010 5:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Poti sa le dai cam ce vrei tu : viermi , hrana congelata , granule .....
Oscarii sunt niste pesti foarte rezistenti din toate punctele de vedere .... La un moment dat acum multi ani cind habar nu aveam ce pesti sunt am luat si eu citiva ... Dupa ce au mai crescut si am vazut ca nu pot tine nimic cu ei i-am aruncat intr-un bazin de vreo 40-50 pe balcon, fara filtrare ,fara incalzitor ,fara nimic . Au trait acolo vreo 2 luni fara sa am nici cea mai mica grija de ei dupa care am gasit sa-i donez cuiva , si la persoana respectiva au crescut mari si au trait multi ani fara sa aiba vreodata probleme cu ei . Mai stiu un tip care are pet shop si care aduce pesti de import .Are vreo citiva oscari de vreo 25-30 cm si ii hraneste exclusiv cu pesti bolnavi sau muribunzi .... Nu i-am vazut vreodata bolnavi pe oscarii aia , si au mincat pesti bolnavi de toate bolile posibile si imposibile .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Sat Jun 12, 2010 8:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu ii tineam in 200l la firma si ii hraneam cu carne slaba de vita, pui, porc, cu lacuste, cai de iarba si alte insecte pe care le adunam din iarba... Dar era interesant faptul ca acvariul fiind intr-un loc public, in lipsa mea angajatii firmei imi foloseau Oscarii pe post de pubela si le dadeu sa manance cam tot ce mancau ei, adica, salam, carnati, slanina... Dimineata pescuiam resturile neconsumate si anume cotoare de mere, frunze de ceapa, coji de seminte... De multe ori eram nevoit sa schimb toata apa pentru a scapa de poluare. Era simplu de schimbat pentru ca scoteam apa pana ramaneau pe uscat (asta daca nu aveau pui) si bagam de la robinet alta. Rezistau cu brio la 12 grade :shock: timp de o ora.
Nu au fost niciodata bolnavi si au scos peste o mie de pui in 3 ani. Era o placere sa ii vad inconjurati de peste 200 pui.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Sat Jun 12, 2010 10:10 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Fraţilor...eu am umblat cam 8 luni de zile după ceva pui de oscar,nu am găsit nici în ruptul capului oscari,numa unul,maxim 2 dar mari deja.Le dau acuma de mâncare vermişorii de pescuit,i papă fără discuţi,salam le-am dat desigur că şi pe acesta îl papă.Sunt aşa de mândru că în sfârşit cresc şi eu oscar.mariusvlad esti asa de tare la faza ca îţi foloseau oscari pe post de pubelă şi chiar am vrut să să întreb ca-m ce boli ar putea avea?Am citit că pot face şi ei griş şi alte boli,este adevărat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Sat Jun 12, 2010 10:16 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Şi încă ceva,în literatura de specialitate scrie că temperatura optimă de creştere a oscarilor este de 25-26,la mine în mod inevitabil din cauza călduri am deja 29 grade,este o problemă pentru ei această temperatură?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Sat Jun 12, 2010 10:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Sigur ca pot face tot soiul de boli caci sunt fiinte vii deci expuse agentilor patogeni, dar grisul e cel mai usor de tratat.
Cat despre hranirea cu salam sau alte alimente care contin grasimi sau condimente, nu te sfatuiesc sa le dai. La mine erau hraniti asa deoarece nu aveam control permanent asupra lor, acvariul fiind la firma.
Daca iti hranesti Oscarii cu kenti iti recomand sa renunti la acesti viermi. Sunt deosebit de rezistenti la sucurile gastrice din stomacul pestilor si daca Oscarii ii inghit vii s-ar putea sa ai mari probleme cu ei deoarece sunt devoratori de carne.
Nu e nici o problema daca ii ti la 29 grade, dar imbatranesc mai repede.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group