It is currently Thu Mar 28, 2024 11:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 1:12 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
După cum știți cresc trei oscari destul de măricei,toate bune și frumoase până au început să poarte revoluți la mine în acvariu(dacă se poate numi așa,dar cel mai bine s-ar numi războaie),așa de violenți sunt?E ceva normal pentru ei?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 1:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Am vazut o femela de oscar omorata de mascul si alta care a sarit din acvariu alergata fiind de acesta. Sunt deosebit de agresivi cand ii apuca damblaua.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Jun 25, 2010 7:33 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
florin wrote:
După cum știți cresc trei oscari destul de măricei,toate bune și frumoase până au început să poarte revoluți la mine în acvariu(dacă se poate numi așa,dar cel mai bine s-ar numi războaie),așa de violenți sunt?E ceva normal pentru ei?

cat are acvariul in care ii ai? si cat au pestii? ai mei au 22-24 cm si de multe ori doar se infoiaie unul la altul si nimic mai mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 4:42 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Am avut si io 7 oscari crescuti de mici 3-4 cm pana la 25 cm intr-un an si ceva. dar iam dat ca se pare ca am nimerit numa femele si depuneau impreuna femelele dar nu iasea nimic asa ca iam dat si am trecut pe discusi :).

Cand or fost mici iam hranit exclusiv cu tubi timp de vreo 5-6 luni, dupa care iam trecut pe viermi de pescuit si pestisori prinsi din mures cu ridicatoru nu apucau sa miste in acvariu cum ii aruncam inotau 10-15 cm si erau deja in gura la ei . Alta hrana eftina si ce le placea foarte mult era bucatile de sprot. ii 2-3 lei kg de sprot congelat laum dimineata 2-3 asa congelati cum erau ii taiam in bucatele de cam 0.5 - 1cm puneam intro cana cu apa calduta 2-3 min sa se decongelze apoi le arunam in acvariu deobicei ii mancau inainte sa ajunga pe fund dar preferatu lor era obletele de mures taiat bucatele sau viu :). La fel mancau ca erau in acelasi acvariu si 3 jack dempsy si 1 perecehe de green terror.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Oscar
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 8:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
oscarii mei mancau cam tot ce misca (si nu numai) si le incapea in gura , un prieten al meu avea doua perechi de oscari (undeva la 30 de cm)luate cu echivalentul a doua salarii pe timpul acela(prin 1988) ,la care le dadea si melci de gradina cu cochilie cu tot ,de obicei o zdrobea putin dar daca nu o facea se descurcau si singuri , era un adevarat spectacol :luau melcul in gura si apoi se auzeau trosniturile din acvariu parca spargeu nuci ; cand se pregateau sa depuna mutau piatra de depunere prin acvariu cu o forta de iti faceai grija sa nu-l sparga


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group