It is currently Thu Mar 28, 2024 3:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: pui ancistrus
PostPosted: Wed Apr 20, 2011 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
ieri au eclozat o ciurda de puradei de ancistrus si stau cuminti in barlog protejati de taticul lor. peste cateva zile o sa incep hranirea.....(si acuma vine intrebarea....) ce sa le servesc in primele zile? intreb deoarece nu am mai avut pui de ancistrus pana acum.
Salata oparita? Sau sa incerc cu ceva din comert?
Seara faina!!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Wed Apr 20, 2011 11:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu am folosit cu succes la ancistusi proaspat eclozati jbl novo tab .Sunt un fel de pastile ce contin 80% proteina animala si 20% proteina vegetala .Deasemenea am mai folosit la alta sreie niste pastile speciale pentru pesti preponderent vegetarieni dar am uitat cum se numesc . Hranirea nu o incepe pina nu se absoarbe in totalitate sacul vitelin (burta) .Deasemenea maninca frunze de salata putin oparite .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Wed Apr 20, 2011 11:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Dureaza o saptamana pana sa incepi hranirea. Spirulina, si mai tarziu artemia omorata prin incalzirea apei la 45 grade.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Fri Apr 22, 2011 12:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Ai mei circa o luna.
La inceput i-am hranit cu JBL Nobil Fluid.
Dupa 2 saptamani Spirulina micro granulat de la Tropical, frunze de salata, mixtura (desi multa o aspir) si Tetra Discus maruntit.
Ar fi bine daca ai pune in acvariul lor o cioata de lemn (vor ciuguli pe cioata)

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 1:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
+ castraveti opariti felii mari (nu murati :lol:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Sun Apr 22, 2012 2:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Cand ies din "cuib" vor avea sacul vitelin deja absorbit, deci vor fi in cautare de mancare. Cea mai buna hrana pentru pui sunt algele verzi de pe o creanga/geam/pietre etc, vor fi primii acolo, sau frunzele verzi de salata proaspata (daca se poate romaneasca, de gradina) neoparite. Dupa ce se invata cu ea o vor manca pana vor ramane doar nervurile ca o dantela fina. Cand mai cresc un pic le poti da felii de castravete crud (neoparit) de gradina.

PS: Frunzele de salata iti pot influenta negativ calitatea apei din acvariu din cauza aparitiei infuzorilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Mon Apr 23, 2012 12:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Orinoco wrote:
Cand ies din "cuib" vor avea sacul vitelin deja absorbit, deci vor fi in cautare de mancare. Cea mai buna hrana pentru pui sunt algele verzi de pe o creanga/geam/pietre etc, vor fi primii acolo, sau frunzele verzi de salata proaspata (daca se poate romaneasca, de gradina) neoparite. Dupa ce se invata cu ea o vor manca pana vor ramane doar nervurile ca o dantela fina. Cand mai cresc un pic le poti da felii de castravete crud (neoparit) de gradina.

PS: Frunzele de salata iti pot influenta negativ calitatea apei din acvariu din cauza aparitiei infuzorilor.

Corect.Si eu procedam la fel.Rupe frunzele cele mai deschise la culoare din centrul salatei si propteste-le cu o piatra sa stea la fundul apei.Salata nu trebuie oparita.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui ancistrus
PostPosted: Wed May 16, 2012 12:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 15, 2012 3:19 pm
Posts: 47
Location: galati
ancistrusii mananca foarte bine dovlecel si spanac.si despre lemn : totdeuna au nevoie de celuloza pentru digestie,ori un lemn in acvariu ori pastile de fund ce contin celuloza.salutari


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group