It is currently Sun Apr 28, 2024 6:57 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 12, 2013 9:41 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
discus lover wrote:
Interesant este ca exista si informare daca o cautam, iata una din ele care este permanenta...

Cred ca avem intelegeri diferite despre ceea ce inseamna informare.
A cunoaste un fenomen in (aproape) intreaga lui complexitate este cu totul altceva decat o opinie spusa la o emisiune tv (o emisiune, de altfel, foarte buna).
Asa cum am mai spus, apreciez eforturile pe care le fac ecologistii in intreaga lume, dar in cazul de fata, ce ne facem cu poluarea istorica, a zonei respective si de ce nu s-a investit niciun leu pentru ecologizarea zonei? De ce minele romane nu au fost valorificate din punct de vedere turistic, pana acum? Pe de alta parte, trebuie luati la bani marunti si infractorii care au semnat aceste contracte cu Gabriel, total dezavantajoase (financiar) pentru Romania...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 12, 2013 10:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
ADX wrote:
Pe de alta parte, trebuie luati la bani marunti si infractorii care au semnat aceste contracte cu Gabriel, total dezavantajoase (financiar) pentru Romania...

Sa ne mai descretim fruntile...
http://m.timesnewroman.ro/politic/10204-parlamentarii-se-informeaza-mergem-la-rosia-montana-sa-vedem-cu-ochii-nostri-zacamantul-de-spaga

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 12, 2013 11:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 12, 2013 11:18 am
Posts: 18
Location: Bucuresti,Sector 6, Valea Rosie
Am gasit si eu cate ceva despre acest subiect.
La inceput e bine, dar cand se termina si pleaca, noi (sau generatiile urmatoare), ramanem sa suportam consecintele exploatarii aurifere.

http://totb.ro/cat-de-toxica-e-cianura/
http://www.business24.ro/macroeconomie/industria/documentarul-pe-care-investitorii-de-la-rosia-montana-n-ar-vrea-sa-l-vada-vreodata-romanii-1535144


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Thu Sep 12, 2013 1:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Tocmai ADX, se cunoaste fenomenul in intreaga lui complexitate, insa daca ne uitam peste video cu gandul ca este doar o opinie, el asa va ramane!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Fri Sep 13, 2013 12:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Din urmatorul articol va puteti face o idee sau puteti afla macar o frantura de adevar.
http://m.adevarul.ro/news/eveniment/ciocnirea-titanilor-ajuns-rosia-montana-campul-lupta-george-soros-mai-bogat-israelian-1_5231d79cc7b855ff56764d41/index.html
In alta ordine de idei azi e ultima zi in care mai puteti profita financiar de pe urma cacialmalei RM. Actiunile Gabriel Resource vor recupera minim 50% din pierderi, intamplator bineinteles.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Fri Sep 13, 2013 1:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Cred ca toti am primit acest mesaj pe yahoo ca stire dar se pare ca lumea e mai absorbita ca niciodata dupa cu totul si cu totul altceva decat sa fie compatrioti macar virtual vorba aia, chiar aseara treceam prin centru si protestau o mana de ”ecologisti” probabil, cu lozinci gen ”avem cu totii o rana, rosia montana” iar ceilalti treceau nestingheriti parca erau orbi, surzi, bioroboti intr-un cuvant, unii mai si radeau prosteste, in fine, inevitabilul oricum se va intampla, indiferent daca se va incepe exploatarea sau vom plati daunele prin taxele si impozitele morti, chiar daca Base si hotii nu au din ce plati nici macar pensiile si salariile dupa cum declara, si asa au vandut mai mult de jumatate din rezerva de aur a tarii, asa ca trai bun cu baba si sa ne auzim cand ne vom vedea!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Fri Sep 13, 2013 3:01 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:03 pm
Posts: 125
Location: targu mures
http://www.timesnewroman.ro/politic/102 ... ia-rmgc-ul


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Tue Sep 17, 2013 4:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Problema nu este numai una ecologica, ci si una economica si sociala.
Manipularile facute de mai marii care ne conduc sint oribile. Spre exemplu
nenea Ponta asta ne spunea mai deunazi ca la Rosia Montana exista o
poluare istorica cu cianuri care trebuie rezolvata. Fals, la Rosia Montana
exista poluare istorica, dar nu cu cianuri, niciodata nu s-a exploatat aur
la Rosia Montana cu cianuri. Apoi exista tehnologii alternative de exploatare
a aurului care sint mult mai putin periculoase pentru mediu.
Din punct de vedere social intregul proiect este o mare minciuna, locurile de
munca nu sint nici pe departe atat de sigure pe cat pare, si in plus nu sint
nici sustenabile pe termen lung. Practic daca se pune in aplicare proiectul
exploatarea se va face pe 20 de ani, ceea ce inseamna o generatie, si apoi?
Si este foarte posibil ca exploatarea sa dureze mult mai putin, sa nu uitam ca
licenta a fost data in 1999 si practic expira in 2019.
Apoi din punct de vedere economic proiectul nu este benefic Romaniei, practic
nu ne alegem cu cine stie ce si ramane ca dupa incheierea exploatarii statul
roman sa aiba in grija cel mai mare lac cu cianuri din Europa, cu un dig de 185 de
metri inaltime, cat lacurile de acumulare de la Bicaz sau Vidraru. Pentru urmatorii
120 de ani. Nu cred ca asta este o afacere benefica statului roman.
Si sa nu uitam ca pe langa aur si argint exista foarte multe metale rare, care daca
ar fi valorificate ar depasi valoarea aurului si a argintului.

In concluzie eu sint impotriva acestui proiect pentru toate motivele de mai sus.
Si in plus m-am saturat de politicienii care ne conduc dupa cum dicteaza interesele
lor personale, si nu ale tarii. Si cred ca trebuie sa luam atitudine, chiar daca nu iesim
in strada, macar trebuie sa ne exprimam daca sintem impotriva.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Wed Sep 18, 2013 9:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
De la Rosia Montana se va scoate aurul 100% oricate randuri s-ar scrie aici, pe facebook, etc.
Importante ar fi:
- cand
- in ce conditii
Orice afacere de nivelul asta implica si factori externi iar negocierile nu sunt simple.
Ca proiectul nu e benefic economic, dupa parerea mea e un mare FALS !
Ca poti reloca o comunitate ca exploatarea sa se faca in siguranta, e un adevar.
Ca se vor face drumuri, investitii de miliarde care vor sustine mii de locuri de munca iar este adevarat.
Ca o sa primeasca si bugetul de stat o mica gura de aer, iar un adevar.
Revenind la "cand?".
Momentul este bunicel pentru ca teoretic nu suntem in criza si nu avem blocaje financiare ca sa fim nevoiti sa "vindem".. Teoretic in astfel de momente putem negocia de pe o pozitie lejera si proiectul/conditiile de exploatare pot fi analizate cu mare plecaciune si fara graba. Pentru un grup de experti ar fi suficiente cateva luni.
In ce conditii...
Aici e important si momentul pentru ca nu avem bani sa o exploatam singuri si ca sa nu iesim sigur in pierdere mai bine o exploateaza altii. E un alt adevar dureros.
Dar, pentru ca nu suntem vizibil in rahat, putem negocia bine conditiile de exploatare.
Pe partea de mediu, se alege varianta cel mai putin rea, comunitatea se relocheaza Suprafata comunei are 42 km2, Galatiul are aproape 250 km2. Nu te obliga nimeni sa sadesti acolo sau sa bei de acolo ceva. Dupa exploatare, natura poate fi ajutata sa se refaca si aceste costuri ar putea fi trecute si ele de la inceput. Cine ar bea apa dintr-un rau care ar trece prin platforma Sidex (16 km2) si cat fumalau si deseuri a scos in zona ?
Revenind -
Daca exploatarea are loc, apar ceva locuri de munca, un strop de relaxare la buget, ne mai punem bine si cu vreo doi parteneri externi, deci e de bine.
Depinde ;) cum o faci ! ;)

Ca o face Boc cu Videanu, ca o face Ponta sau ca o va face Antonescu sau poate Udrea ... astea sunt subiecte "electorale".


LE Pentru "ecologisti": beti apa si suc din bidoane de plastic ? Protestati la toba de esapament a masinii ? Am pus ghilimelele pentru ca unele persoane sub masca unor slogane au alte interese. Vezi exemplul cu eutanasierea si cati bani se "pierd de la buget" ca sa Crestem cainii maidanezi pentru ca de rarit nu se raresc.
Pentru cei cu nu acum: peste 10 ani o sa fie politicienii mai destepti sau mai putin corupti ? Stim sigur ca nu o sa ne loveasca vreo criza si sa ajungem s-a dam de pomana si sa ne rugam de altii sa investeasca acolo ?
Pentru ca pe sloganul "nu ne vindem tara", in loc sa obtinem un pret bun, am vandut-o degeaba. (ma refer la privatizari)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rosia Montana
PostPosted: Wed Sep 18, 2013 7:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Un articol tot dintr-un link al lui Discuslover.... un link bun pe care nu il contest (contest doar ideea de razmerita) :http://www.buciumul.ro/2012/02/01/e-oficial-valoarea-celorlalte-metale-rare-de-la-rosia-montana-e-mai-mare-de-patru-ori-decit-cea-a-aurului/

Mi-as dori sa stiu pretul urmatoarelor metale.... ca pretul aurului il stiu. Aici e intreaga smecherie pe care o banuiam si ii spuneam lui Marius in comentariile anterioare:

Cat costa... si citez din spusele celui care a facut documentatia (ca o fi si asta "abureala"... nu stiu, nu stiu nici daca omul exista... insa datele comparative cu rezultatul extragerii de aur la tona..... spun totul:

- aur 1,5 grame pe tonă,
- argint – 11, 7 grame pe tonă,
- arseniu – 5000 grame pe tonă,
- titan1000 grame pe tonă,
- molibden – 10 grame pe tonă,
- vanadiu2500 grame pe tonă,
- nichel – 30 de grame pe tonă,
- crom – 50 grame pe tonă,
- cobalt – 30 grame pe tonă,
- galiu – 300 grame pe tonă

Cat costa oare..... metalele respective?

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group