It is currently Sun May 12, 2024 2:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Mon May 17, 2010 11:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si de ce se dau atunci asemenea informatii -"Placa de beton suporta xykg/m²" ? Cui foloseste info asta si la ce? Valoarea info = cu 0,00€ (sau lei, cum vrei!)
D´aia nici nu capata colegu´nost vo indrumare utila, ca´s o turma de necunoscute care intra-n ecuatie. Si daca-i zic (pardon: scriu!) ca poa´sa puna iazu acolo si-i pica vecinului dedesubt in blid, pentru c-au furat aia betonu´ cand au facut blocu´, pe cine pica vina?
"Da, poti sa le pui unu peste alta"*


*Da daca se lasa cu urmari nu-s io naşu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Mon May 17, 2010 11:43 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pentru a face un calcul estimativ iti trebuie studii de specialitate, documentatia tehnica a constructiei respective, o expertiza a starii reale in care se afla structura de rezistenta, magnitudinea si frecventa de oscilatie a undelor viitorului cutremur (aici sunt doua tipuri de unde ("S" si "P"), cu efecte diferite asupra structurilor), trebuiesc cunoscute frecventele proprii de oscilatie ale cladirii (atat per-ansamblu, dar mai ales pe elementele "celulei" respective) ...si poate inca multe altele.
Cu alte cuvinte, problema nu se pune daca rezista la o sarcina statica, in conditii de presiune si atat, ci cum se comporta "incarcatura" respectiva in situatii de suprasolicitare. Raspunsul nu poate fi decat unul de bun simt, nu rezultat in urma unor calcule si anume ca masele mari se pun cat mai aproape de structura de rezistenta (de preferat, cat mai aproape de imbinarea dintre stalp si grinda) si, pe cat posibil, nu toate in acelasi loc ci dispuse cat mai echilibrat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Tue May 18, 2010 7:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Si de ce se dau atunci asemenea informatii -"Placa de beton suporta xykg/m²" ? Cui foloseste info asta si la ce?

Daca ceri proiectantului sau firmei de constructii informatii despre sarcina maxima suportata de planseu, vei primi 2 raspunsuri:
Primul, este cel neprofesional care se adreseaza neavizatilor, o sa il primesti in 30 de secunde si se calculeaza cam asa: daca un planseu de 20 mp suporta o greutate de 3000kg atunci rezistenta planseului este de 150 kg/mp. Raspunsul va fi sec: 150 kg/mp.
Daca vei sari ca ars si vei intreba:" da ce dom'le, daca eu am 80 kg si sotia are 70, nu mai putem face sex in picioare ca ne riscam?"
Si atunci inginerul vine cu o explicatie mai profesionista de unde iti vei da seama ca cele 3000 kg de la care a plecat discutia ar putea fi puse toate pe un singur mp daca vor fi puse langa stalpii de rezistenta ai cladirii, dar pe suprafata ramasa nu mai ai voie sa pui nimic.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Tue May 18, 2010 11:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Daca vei sari ca ars si vei intreba:" da ce dom'le, daca eu am 80 kg si sotia are 70, nu mai putem face sex in picioare ca ne riscam?"


Raspunsul: "Va rog sa va sprijiniti de stalpii de rezistenta" :hysterical: :hysterical: :hysterical:

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Tue May 18, 2010 3:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ne apropiem de raspunsul multumitor, dar mai e cale lunga.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Tue May 18, 2010 7:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pai daca am gasi raspunsurile rapid, unde mai e farmecul dezbaterii?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Tue May 18, 2010 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Zic sa intrebam si pe ciprian de la Onesti (discusmaniac) pentru ca el are ``ceva`` acvarii in garsoniera plus ca are si acasa destule.

Cladiri civile cum facea raposatu din placi de beton nu o sa mai vedem in ziua de azi la noi in tara.

Pentru Florin. Poti tine acvariul de 240 litri fara probleme in camera ta.
Pentru mai multe detalii vorbim in pm sau pe mess neica_al_tau.

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Sat May 22, 2010 12:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
crescatoria e la parter si spre norocul meu nu am subsol, sub placa de beton e pamant.numai pe centrul locatiei am 12 acvarii de 500 si 550 litri, distribuite pe 3 nivele, cate 4 pe nivel.lipit de acest modul mai am 3 acvarii de 300 litri, tot pe 3 nivele.iar in rest, toti peretii sunt plini de rasteluri cu acvarii dispuse pe 3 cnivele sau pe 4 nivele.daca mai punem in calcul , in afara de apa din acvarii, si greutatea sticlei, a profilelor metalice, a osb-ului, neoane, compresoare, filtre etc., rezulta o greutate totala imensa. daca as fi avut subsol, ar fi trebuit sa ma limitez la mult mai putin. si in aceste conditii, placa s-a mai lasat pe centrul ei destul de vizibil, s-a mai tasat pamantul sub ea...daca as fi avut subsol si as fi fost inconstient sa solicit placa in acest fel, nu am nici cea mai mica indoiala ca ma scufundam destul de rapid. dar , in felul acesta, aveam o crescatorie mai mare, pt. ca ar fi crescut mult inaltimea locatiei si, implicit, numarul de nivele cu acvarii :lol: trebuia doar sa-mi cumpar o scara mult mai inalta... :laugh1:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Sat May 22, 2010 12:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
acasa, solicitarea cea mai mare o am pe un perete de pe hol, intre 2 stalpi de rezistenta(iarasi, noroc), unde acvariile insumau la un moment dat aprox. 1000 litri. mai cunosc pe cineva in brasov care are la etajul 5 al unui bloc un acvariu de 1 tona, lipit de un perete.de asemenea, ncioiu(solo) are un acvariu de 1500 litri la parter intr-un bloc din bucuresti, bineinteles, tot lipit de un perete.concluzia , dupa mine, este ca daca pui sarcina cat mai langa perete sau intre stalpi de rezistenta oarecum apropiati( la mine sunt la 1,5 metri distanta unul de altul), nu sunt probleme.in ideea ca nu ai de gand sa depasesti vreo 2 tone pe un perete.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta planseu
PostPosted: Sat May 22, 2010 1:05 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Așa am să-l pun,lângă perete,după celălalt,că alt loc pentru el nu e.Ms


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group