It is currently Sun May 19, 2024 3:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:10 pm 
Site Admin

Mi-e lene sa caut, asa ca va intreb pe voi: Cat de des este recomandat sa hranesti pestanii cu enchitrei? (banuiesc ca raspunsul va fi pe categorii de varsta :D).

p.s. va place ce tupeu am? :lol:

Profile  

PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:18 pm 

Da-da, tu si tupeu! :lol:
Ne place ca ai inceput sa scrii! Welcome on board :appl:
Enchitreii contin multa grasime. Daca le dai o data pe zi la discusi mari ajunge.
La pui mici poti sa le dai mai des, pana ai impresia ca le sta rau asa grasi.
Daca vrei sa ai destui nu-i cresti in cutiute ci in cutii.(Maaari!)

Profile  

PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:37 pm 
Site Admin

merci de raspuns. credeam ca mai rar :)

Profile  

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 10:41 pm 

Astăzi am ridicat coletul de la posta, a ajuns ok!
Multumesc mult.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 26, 2010 7:58 pm 

Ma bucur ca au ajuns in regula. Spor la culturi si la hranit discusii!

Profile  

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 12:29 am 

Salut, vreau si eu o portie. Ti`am trimis pm.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 1:25 pm 

Salut, daca mai poti astepta doua saptamani te voi servi cu placere. Momentan am epuizat ce aveam de dat si las culturile sa se refaca.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 1:38 pm 

Salut, este ok numai sa nu ma uiti plz :)
Se pot creste in substrat de cocopeat? :idea:
Cocopeat = turba de cocos substrat universal dezinfectat, fara daunatori si seminte de buruieni,pentru insamantare si crestere plante.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 4:45 pm 

O sa ti rezerv o cultura, promit. In legatura cu turba de cocos nu ti pot da un raspuns avizat pt ca nu stiu. Am facut mai multe combinatii de substrat dar pe asta cu turba de cocos inca nu am incercat o. Din ce stiu este important ca turba ce va fi folosita la susbstrat sa aiba ph neutru, asa ca ar fi bine, ca inainte, sa verifici ce ph are. Oricum ea nu se foloseste singura ci in amestec cu pamant. Daca te ajuta cu ceva iti redau mai jos o varianta de substrat pe care o folosesc acum.
Din ce am incercat eu pana acum, cel mai bun mi s-a parut a fi amestecul de pamant cu rumegus netratat chimic. Daca nu ai de unde face rost de rumegus, gasesti si la pet shop, eu am cumparat si folosit Chipsi classic, o punga de 3,5 litri a costat in Ploiesti 4,3 lei din cel pt. rozatoare, netratat chimic (de fapt este talas mai fin). Pamant poti folosi ce ai prin vre un ghiveci uitat de vreme sau pamant negru pe care l recoltezi personal de la marginea unei paduri. Din ce am gasit eu in comert mi s a parut a fi potrivit doar pamantul de flori de la biorg care este ambalat in pungi de 3 litri (costa 1,6 lei punga). Cel de la biorg are urmatoarea compozitie scrisa pe pachet: turba mlastinoasa, turba alba, muschi baltic (sphagnum), ingrasamant de vita compostat. Atentie mare sa cumparati numai la pungi de 3 litri si nu la cele de 10 litri chiar daca scrie acelasi lucru pe punga si cel putin teoretic ar fi trebuit sa fie acelasi tip de pamant inauntru.. Stiu ca e ciudat dar spre stupefactia mea in ambalaje identice dar la volume diferite sunt tipuri de pamant cu totul si cu totul diferite (cel in ambalaj mare contine mult prea multa turba fata de cel ambalat in pungi de 3 litri). Eu am cumparat ambele tipuri de pamant, asa ca va spun din experienta. Odata ce ai pamantul si rumegusul le amesteci in proportii egale (din punct de vedere al volumului) si le pui intr o galeata peste care torni apa clocotota de mai multe ori pana esti sigur ca si susbtratul de la fundul galetii este fierbinte. Il storci de apa pana nu mai picura din el atunci cand il strangi in pumn si asta este tot.
Ca fapt divers iti pot spune ca am si o cultura cu pamant natural recoltat direct din gradina soacra-mii si care merge f bine cu toate ca pamantul este de culoare maro-roscat si nu negru, asa cum credeam eu ca este litera de lege.

Profile  

PostPosted: Fri Dec 03, 2010 10:13 pm 
Site Admin

La mine vad ca le merge bine intr-un pamant scos dintr-un ghiveci uitat (de secole) intr-un colt de birou parasit (la serviciu). Este foarte nisipos si nu se intareste (compacteaza) nici cand este uscat, nici cand este umed. Totusi, desi par foarte vioi, nu i-am vazut macar o data strangandu-se la mancare. Par dezinteresati de orice le-am oferit pana acum. Ioan parca zicea ceva de "cutremuratul cutiei" atunci cand le da "papa bun".

Profile  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]