It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: 200 litri discus vs 60 litri reff-tank
PostPosted: Sat Dec 13, 2014 11:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
oceanG wrote:
.......la o pereche in timp apar tensiuni si dupa un timp ajung sa nu se mai tolereze si sa se bata tot timpul chiar la perechi ce cresc mai multe generatii fara probleme......


Aici depinde foarte mult de pereche. Am scos pui din unele perechi si 4-5 ani la rind si nu am avut astfel de probleme. De multe ori agresivitatea unuia dintre pesti fata de celalalt apare din cauza noastra (daca le scoti sau cureti conul cu icre albite, sau daca scoti puii de la ei, sau daca unul e agresiv cu oamenii si celuilalt ii dai hrana din mina in timp ce au pui, sau daca ....). O pereche buna de discusi trebuie sa fie pe aceiasi lungime de unda ,daca nu e trebuie schimbati partenerii deoarece inevitabil vor aparea esecuri in ce priveste reproducerea.De exemplu cu o pereche care se cearta din cauza ca unuia i se pare ca puii stau mai mult pe celalalt nu merita pastrata. Eu tot timpul imi opresc pesti care au ''personalitate'' si care se inteleg perfect .Niciodata nu am pastrat o pereche care nu se intelegea chiar daca imi scotea pui. Si niciodata nu am pastrat o pereche care la prima depunere nu au ridicat puii din vina lor....nu se pune daca apa nu era buna sau daca depuneau in bazinul comun si dispareau icrele peste noapte. Si de multe ori m-am ofticat ca cei mai frumosi pesti din acvariu nu aveau ''caracterul'' destul de bun pt a ii pastra...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 200 litri discus vs 60 litri reff-tank
PostPosted: Sat Dec 13, 2014 11:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Dragos exact la perechi de 4 ani ma refeream, dupa varsta asta nu mai reuseam sa-i impac nicicum, pana atunci nu erau probleme cu ei , facand o paralela cu scalarii cred ca baiul venea de la faptul ca masculul nu mai putea fecunda bine icrele (doar ca la scalari trebuia sa schimb masculul la doi ani , femela in schimb a depus pana pe la 12) la discusi se pare era mai mare valabilitatea masculului.Bine la scalari femela batea tot (era si mai mare) la discusi in schimb masculii castigau paruiala


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group