It is currently Fri Mar 29, 2024 1:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Thu Dec 24, 2015 2:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Ma framanta de ceva vreme o intrebare si acum am ocazia sa o lamuresc (partial)...
Daca din 2 parinti de aceeasi varietate o parte din pui vor semana mai putin cu parintii cum ii veti ''boteza''?
1. La fel ca pe parinti (ca doar le poarta genele, dar ce facem cu clientul?)
2. Caut o denumire cat mai apropiata de fenotipul puilor diferiti (cat de corect ar fi sa-i cataloghezi in alta varietate atata timp cat nu are nici o treaba cu genotipul la care ne vom referii?)
3. Inventez o denumire noua (ar putea fi o solutie dar e pur comerciala deoarece e putin probabil ca linia sa prinda si sa mergi mai departe cu varietatea).

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Thu Dec 24, 2015 11:26 am 
Offline

Joined: Wed Mar 24, 2010 5:12 pm
Posts: 20
Location: iasi
As putea sa iti raspund cum procedez eu printr-un exemplu.
Acum 10-11 ani in urma am format primele 3 perechi de leopard(evident proveniti din import).
Din acestia am pastrat prima serie(la fel cum procedez cu toate varietatile pe care nu le-am mai reprodus) sa vad ce iese.Pe la 7-8 cm a aparut desenul si doar 30% erau leoparzi ceilalti 60% i-am vandut ca red turquoise(pt ca aveau puncte unite deci dungi) iar 10% erau bruni cu cateva dungi albastre caz in care am "inventat" denumirea de brown turquoise.
Am avut importuri in care discusii comandati difereau total de cei primiti,stii care a fast raspunsul cand le-am comunicat acest aspect?Data viitoare o sa fim mai atenti.
In cazul unei denumiri nu este precizata cantitatea anumitor culori.
Daca un leopard are 200 de puncte fata de unul care are 1000 e leopard sau nu?
Daca un red/white are mai mult alb decat rosu e red/white sau nu?
Daca un discus gen spotted se puncteaza la un an si ceva e spotted sau nu?
Legat de clienti parerea mea este ca numarul nemultumitilor creste o data cu cantitatea de discusi vanduta.Daca unul din 2000 are anumite nemultumiri fara sa cunoasca domeniul eu sunt satisfacut.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Tue Jan 12, 2016 1:53 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Daca un leopard are 200 de puncte fata de unul care are 1000 e leopard sau nu?
R: Teoretic ai dreptate , practic poate cei mai experimentati vor stii mai bine.
Daca un red/white are mai mult alb decat rosu e red/white sau nu?
R: Si aici cred ca se poate aplica raspunsul de mai sus cu o adaugire , de ce din toate pozele postate aici pe dcr nu am vazut nici macar un discus care sa semene cu ce mi-ai trimis mie sub denumrea de red/white?
Daca un discus gen spotted se puncteaza la un an si ceva e spotted sau nu?
R: Deci vrei sa zici ca daca are putin de rosu si putin de white e red &white? Ai perfecta dreptate

Azi a ajuns astaxantina de la sacalul. Zilele urmatoare vreau sa fac mixtura ( inima de vita , artemia ,faina de peste predigerata, spanac , ustori , banane , aminoacizi folositi la boiliesurile pentru crap , spirulina , putin tetra discus si astaxantina. Inca nu stiu daca sa mai mai file de peste sau nu , dar o sa ma mai documentez.
La astaxantina vreau sa cer o parere care e cantiatea maxima pe care se poate baga in mixtura ? (am 50g si o sa fac vreo 3-4kg mixtura) .

Aici sunt niste 2 poze facute ieri la repezeala. O sa postez in continuare poze cu evolutia lor. (au cam 12cm)

Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Tue Jan 12, 2016 6:35 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Eu am pus 10 grame la kg si pesti o consuma foarte bine si se cunoaste foarte bine la coloritul lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Tue Jan 12, 2016 11:09 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Salutare tuturor!
Pentru ca de circa 20 de minute sunt posesorul a 5 BD achizitionati de la Giani pot sa imi dau si eu cu parerea.
Am vb cu el zilele trecute mi-a spus ca BD nu are la vanzare ca are cativa pt el...l-am rugat sa imi dea cativa si intr-un final a cedat, mi-a trimis poze cu ei, dimenziuni , etc....deci un prim aspect negativ.
Asta seara dupa un drum de 8 ore 30 de minute au ajuns de la Iasi in Constanta cu microbuzul si nu in microbuz ci in spate in locul de bagaje..am avut un pic emotii gandindu-ma la ce temperatura ar putea avea apa. Ajung acasa si despachete...ambalaj super bine facut apa 26grade..nu stiu cat avea cand i-a ambalat...probabil 45...deci iar un aspect negativ..:)))
Dupa circa 20 de minute de aclimatizare ziceai ca sunt in vasul ala de o viata...super voiosi,mult mai frumosi decat in poze si cu forme deosebite...iar o chestie naspa
Vasul de aclimatizare este tot un acvariu pus langa vasul mare de 500l unde am ceilalti pesti....culmea obrazniciei astia mici de circa 8-9 cm se ratoiau la aia mari, isi tot umflau penele....alt aspect naspa..prea viteji
Daca poti sa treci peste toate aceste aspecte de kkt poti sa dai un FEEDBACK POZITIV...dar cine sa poata...
Un alt aspect nasol a fost faptul ca in zona Iasului duritatea apei este foarte mica, dc nu 0 iar la Cta in jur de 20-21...a durat aclimatizarea 30 de minute....parca erau insetati de calcar...:))))
Mentionez ca am mai luat de la domnul Giani acum vre-o 3 ani discusi in vre-o 2 randuri dc imi aduc bine aminte si serviciile atunci ca si acum au fost ireprosabile
Multumesc Giani si ne mai auzim
P.S. uitasem ceva...te rog sa le mai dai si tu de mancare din cand in cand...la o ora dupa ce erau in vas mancau mixtura ca innecatii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Sat Jan 16, 2016 6:17 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Saptamana asta am facut mixtura 4-5-6kg mixtura cu 50g astaxantina ( cumparata de la sacalul caruia chiar ii multumesc ). Rezultatele se vad mai jos . Pesti au 12-13cm si recunosc cei cumparati de la tine au o forma mult mai buna decat ai mei , dar totusi sustin ca nu sunt ceea ce mi-ai vandut si ca in nici un caz nu vor ajunge sa arate ca cei din poza pusa de tine pe olx( sau ca orice r&w care iti da google ca rezultat) .
Chiar am vrut sa vand pestii si sa incheiam subiectul , dar dupa ce am fost acuzat ca sunt mincinos am hotarat sa ii tin cel putin inca 2-3 luni ( atunci ai spus ca vor ajunge ca cei din poza in sms ) si voi putea sa-ti demonstrez ca nu sunt ceea ce trebuie sa fie.

Ceea ce ma deranjaza e ca nu RECUNOSTI ca nu sunt ce trebuiau sa fie si incheiam odata lectura asta:)))
Pesti sunt tinuti toti intr-un acvariu de 350l cu sistem de filtrare :1 butoi de 35l plin cu siporax si micromec si un eheim 2228 la fel plin cu siporax si pe sorburi bureti pe care ii curat spatamanl. Schimburi de apa fac zilnice , uneori la 2 zile unori si de 2ori pe zii cand le dau multa mancare. Temperatura 29-30grade. Ph 6.6-6.8 , kh1 mai multe propietati ale apei nu stiu. Hrana mixtura , artemia si foarte putin tetra discus ( nu se prea omoara dupa ei) . Cred ca sunt zile cand primesc si de 10ori pe zii , dar putina cat sa manance in 3-4 minute.
Mixtura contine inima de porc (asta am gasit) 3kg dupa ce a fost curatata, ~800g somon, creveti , surimi , 1kg artemia , mazare , 2 kiwi , 3 oua , 50g astaxantina , spriulina 4 cutii ( de la farama umana) si 30-40g de aminoacizi ( folositi pentru boilies) . Am bagato in blender si rezultatul a fost o pasta foarte fina gen pateu. ( Nu zic ca e o reteta foarte buna e o reteta combinata cu ce am auzit prin stanga si dreapta)

PS. Pigeoni imi par foarte ok.

Pozele sunt facute in timpul schimbului de apa.

Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Mon Apr 11, 2016 12:37 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Dupa ce a trecut putin mai mult timp decat a recomandat Giani sa astept pana ce pesti vor fii asa cum a pus el in poze ( el a recomandat 2-3 au trecut cam 4 luni). Asa ca il voi intreba inca odata pe stimabilul domn daca inca isi sustine spusele in sms-ul primit sau doar l-a trimis ca sa aibe o mica scuza.
In orice caz mai spre seara cand o sa ajung acasa o sa incerc sa le fac niste poze sa vedem rezultatul.

P.S. Am tinut pesti doar pentru a vedea daca e asa sau nu cum a spus el. ( M-a deranjat mult atitudinea cu care am fost tratat. Daca spunea ca o rezolvam cumva nu se ajungea aici . asta e fiecare greste el ca a facut aceasta treaba si eu ca poate am facut prea multa zarva. )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Mon Apr 11, 2016 7:04 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Image

Image

Image

Image

Image

Urmatorele 2 poze sunt in prim plan discusi de la Alin , de la giani sunt in primele poze.
Image

Image

Image

Image


upload pic

Mentionez ca au fost tinuti doar cu mixtura full de astaxantina si neoanele sunt aqua glo ptr culoare. Fiecare poate intelege ce vrea si poate vedea diferenta intre pesti. Ei au fost tinuti impreuna .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Feedback!!! Geani Iasi Pozitiv sau Negativ ?
PostPosted: Wed Nov 09, 2016 2:37 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Revin asa cum am promis dupa o perioada de timp. Intradevar Giani a avut dreptate esti sunt R&W , nu au ei coloritul foarte pronuntat cu toate ca sunt diferiti din pozele ce le avea pe olx , dar cert e ca sunt R&W.
Prezint sincere scuze , pe care am spus ca mi le voi prezenta daca va fii cazul.

Un feedback dupa aprx un an de zile de la incheierea tranzactiei:
PRO
Pesti sunt ok , sunt r&w , au crescut frumusel( nici eu nu am o experienta foarte mare in discusareala) .
Livrare ok , ambalati in cutie de poliester si infasurate pungile in folie de parchet
Contra
Nu au fost pesti care erau prezentati in anuntul de pe olx.

Asadar eu imi cer scuze pentru ce am gresit .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group