It is currently Fri Mar 29, 2024 8:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 6:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
mariusvlad wrote:
Bine...te-ai prezentat, ca de venit ai venit de cateva luni.


Ha! Bine punctat :)

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 6:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
StefanCraiova wrote:
Foarte frumosi! Sub ce denumire i-ai luat pe cei 2 galbeni? Sunt albino?


Da, albino golden.

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 7:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
oceanG wrote:
Placut acvariu, ingrijit ,pesti bine tinuti-cei doi turqoaze arata a import (Germania?!) imi par putin multi fata de capacitate cel putin cand cresc-cat are bazinul ? Iar unii sunt prea mici pentru plantat asta se va vedea in timp la forma lor , sfat : tine-te de schimburile zilnice de apa


Multumesc.

Toti pestii, cu exceptia perechii red melon si a pigeon-ului red dragon, sunt importati din Malaezia (via domnul Catalin - discuscata). Cei doi turquoise i-am luat sub denumirea "wild cross turquoise malaezian", posibil F1 daca imi amintesc corect.

Intr-adevar, sunt cam multi, daca ne raportam doar la criteriul peste per litru, dar fac tot posibilul sa tin parametrii apei constanti. Am un acvariu de 240l (Juwel Rio), filtru intern Juwel bioflow (volum 3l) cu pompa de 600l/h imbunatatit cu 400ml de purigrn, filtru extern Eheim 2078 (volum mediu filtrant 8l, volum canistra 14.5l) cu pompa de 1850l/h, mediu filtrant "Biohome Ultra Mini", lampa UV Juwel Aquacristal de 18W (24h pe zi). Schimb 50% - 60% din apa, direct de la retea, o data la doua zile, cu aspirare de substrat. Nu folosesc fertilizatori, instalatie de CO2, sau orice produse chimice (stabilizatori pH, etc.). Hranesc de doua ori pe zi, cu mixtura si artemia.

Sunt constient ca cei mici probabil nu vor atinge potentialul maxim, dar nu am putut sa iau mai mari. Deocamdata se pare ca reusesc sa mentin in echilibru aportul de nutrienti, plantele si pestii, fara sa am probleme cu NO2, NH3/NH4, si NO3 am in cantitati rezonabile (sub 25 mg/l). Valoarea pH-ului este relativ constanta, in jur de 8 (spun relativ, pentru ca odata ajunsa apa in acvariu, pH-ul scade usor). Sunt aproape sigur ca mediul plantat o sa imi faca probleme din cand in cand, dar deocamdata rutina pe care am stabilit-o (incercand si gresind) pare sa functioneze. O sa ma plang aici!si o sa cer sfaturi imediat cum apar probleme :)

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 8:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
Am facut acum si cateva poze (cu telefonul) pentru ca din clip nu se inteleg prea bine culorile pestilor.

http://share.pho.to/7znUh

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 8:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bine ai venit!

Foarte frumos ce ai realizat acolo.
De cata vreme e setat bazinul?
Ai doar nisip fin? Eu stiam ca se cam sufoca radacinile plantelor in nisip fin. La tine pare ok.
Eu as mai inseria un extern tot cu volum generos de material filtrant biologic doar ca sa fiu mai linistit. Ai grija si de o prefiltrare mecanica buna careia sa`i faci mentenanta regulat si la timp.
Tine`te de programul de mentenanta.
Daca simti ca te ia lenea ia in calcul schimbul la picatura(cazul meu).
Monitorizeaza constant parametrii apei sa nu sara din schema si te mai poti lenevi cand ii vei avea constanti mai multe luni(eu n`am mai facut un test de peste 1,5 ani).

Continua munca buna de pana acum!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 10:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Frumoase culori ,cei doi wild cross turqoase sunt pereche(unul are desen de royal)? Sau inca nu stii ? Banuesc ca au aceasi provenienta ca si ai lui Ciprian


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 11:22 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bun venit!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 11:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Bine ai venit!

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 1:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
blu wrote:
Bine ai venit!

Foarte frumos ce ai realizat acolo.
De cata vreme e setat bazinul?
Ai doar nisip fin? Eu stiam ca se cam sufoca radacinile plantelor in nisip fin. La tine pare ok.
Eu as mai inseria un extern tot cu volum generos de material filtrant biologic doar ca sa fiu mai linistit. Ai grija si de o prefiltrare mecanica buna careia sa`i faci mentenanta regulat si la timp.
Tine`te de programul de mentenanta.
Daca simti ca te ia lenea ia in calcul schimbul la picatura(cazul meu).
Monitorizeaza constant parametrii apei sa nu sara din schema si te mai poti lenevi cand ii vei avea constanti mai multe luni(eu n`am mai facut un test de peste 1,5 ani).

Continua munca buna de pana acum!


Multumesc.

Bazinul este setat de 8 luni, dar am schimbat plantele destul de des, pana am gasit formula potrivita pentru mine; cele mai vechi plante le am de 8 luni si cele mai noi de 3 - 4 luni. Am doar nisip de quartz, cu granulatie de 0.2mm - 0.4mm. Folosesc fertilizatori doar langa radacina, JBL kugeln, pe care ii reimprospatez la 8 -10 luni (nimic in coloana de apa). Plantele cresc intr-un ritm bun (zic eu) si replantez hygrophyla si rotala aproape lunar. Echinodorusul anubiasul si nymphea doar le toaletez.

In ceea ce priveste filtrarea biologica, deocamdata se pare ca face fata fara probleme - de curand am fost plecat pentru o saptamana si am avut pe cineva care doar a dat hrana. La intoarce am facut teste si NO2 si NH3/NH4 au ramas zero. Filtrarea mecanica o fac cu precadere in filtrul intern unde imi este usor sa umblu (il curat cam la 2 saptamani). Daca se strica lucrurile, in timp, fie renunt la 2 - 3 pesti, fie mai instalez un filtru extern mare; sub nici o forma nu o sa chinui pestii.

Am luat si eu in calcul schimbul la picatura, dar din pacate nu imi permite pozitionarea acvariului in casa. Daca totusi as trece la sistemul asta, probabil ca as rari aspirarea substratului pe care acum o fac "fara sa vreau" :)

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 1:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 20, 2014 2:33 pm
Posts: 40
Location: Constanta
oceanG wrote:
Frumoase culori ,cei doi wild cross turqoase sunt pereche(unul are desen de royal)? Sau inca nu stii ? Banuesc ca au aceasi provenienta ca si ai lui Ciprian


Multumesc. Desi nu i-am luat ca pereche (nici macar nu stiam daca au sexe diferite) si chiar s-au batut si ignorat aproape 8 luni, am avut noroc si acum o saptamana au depus pentru prima data :D http://share.pho.to/802iw

Daca te referi la Ciprian Marcu, si eu banuiesc acelasi lucru :)

_________________
"Now, bring me that horizon..." - John Christopher Depp II, Ad libitum


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group